Glukometre, Nasıl Sadece Bir Damla Kan ile Kan Şekerini Ölçebiliyor?

Şeker ölçüm cihazı glukometre, cepte taşınacak kadar küçük olmasına rağmen nasıl çalışabiliyor?

şeker hastası olan babaannenizde, dedenizde, annenizde veya yakın bir arkadaşınızda gördüğünüz bu alet insanoğlunun yaratıcı zekasının güzel bir yansıması olup ve cepte taşınabilir bir laboratuvardır aslında:


karbonhidratlar, yani şekerler bağırsaktan emildikten sonra kanda serbest bir şekilde dolaşıma katılır. insülin ve glukagon gibi hormonlar ise kandaki bu serbest şekeri kontrol altına alarak normal bir düzeyde kalmasını sağlar.

insülin hormonunun bozukluğundan dolayı insanlar şeker hastası olur ve yukarıda görseli gördüğünüz aleti kullanarak kan şekerlerinin durumuna bakarlar ve aletteki değere göre doktorun verdiği ilaçları kullanırlar.

şimdi de bu küçücük aletin bir damla kan ile dolaşımdaki şeker miktarını nasıl ölçtüğüne bir bakalım

asıl işi yapan küçük test şerididir:


diğer sayı değeri gösteren alet bir çeşit akım ölçerdir. test şeridi birkaç tabakadan oluşur:

şeridin üzerine damlatılan kan içindeki glikoz şeritteki glikoz oksidaz ile karşılaşır ve katalize olur, glukonik asit ve hidrojen peroksite dönüşür. daha sonra hidrojen peroksit bir elektrokimyasal probun anodunda elektrokimyasal olarak oksitlenir. bu olay bir molekülden elektron kazanımı veya kaybını içerir ve numunedeki glikoz konsantrasyonuyla orantılı bir amperometrik sinyal yani akım üretir.


sonuç oluşan akım ölçülür ve kan şekerimizi ekranda görmüş oluruz.

kaynak: 1 / 2 / 3