Golden State Warriors, Bu Sezon Ayağa Kalkıp Eski Günlerine Dönebilecek mi?

2015, 2017 ve 2018'de şampiyon olan ancak geçtiğimiz sene sakatlıklar nedeniyle beklemeye geçen Warriors'ın 2020-2021 sezonunda neler yapabileceğine dair keyifli bir yazı.
Golden State Warriors, Bu Sezon Ayağa Kalkıp Eski Günlerine Dönebilecek mi?

gsw... geride bıraktığımız sezonda ligin en kötü derecesine sahip olsalar da, daha önceki beş sezon finale çıkan üçünde şampiyon olan takımın nüvesi hâlâ orada bir yerlerde. "uzun zamandır yoktum biri demiş öldü, şimdi de yazsınlar kral geri döndü" türü bir durum var yani ortada. tabi nüve orada dedim ama durant yok artık, klay thompson (iyi görünüyor) ne kadar eski performansına dönecek bilinmiyor, draymond green’in genel bir form düşüklüğü var, andrew wiggins muamma falan.. stephen curry de geçen sezon el sakatlığı yaşadı ama bir sorun kalmamış olması lâzım.

öte yandan geçen sezonun artılarına bakarsak, kötü yılın tesellisi olarak draftta ikinci sıra seçim hakkına sahipler ve kadro derinliğinde kullanabilecekleri paschall, lee, poole, chriss gibi isimler iyice oynama ve tecrübelenme fırsatı buldular.

warriors’ın bu offseason en büyük sınavı salary cap yönetimi olacak

hâlihazırda dört esas oyuncuya verdikleri kontrat toplamı 130 m$’ı biraz geçiyor. bunlara looney ve hepsi küçük miktarlarda olsa da diğer kontratları ekleyince henüz bu yazın dış transfer ve draft eklemelerine gelmeden 145 milyon doları geçiyorlar. buna drafttan gelecek oyuncunun maaşını, mmle veya minimum kontrat ile alınabilecek oyuncuları ve üzerinde çok konuşulan igoudala’dan kalan 17 m$’lık trade exception’a alınabilecek bir oyuncuyu eklediğinizde (katlamalı lüks vergisinin etkisiyle) toplam maaş ödemesi + lüks vergisi ödemesinin 300 m$’ı geçmesi gibi olasılıklar var. hoş, takım çok kemer sıkmaya çalışsa da lüks vergisi ile beraber toplam ödemenin minimum 200 m$’ı geçeceğini söyleyebiliriz.

warriors için bu yazın önemli kararları, sözleşmesi garanti olmayan oyunculardan hangilerini tutacakları, draft’ta ne yapacakları ve son olarak 17 m$lık trade exception ile bir hamle yapıp yapmayacakları olacak. tabi exception 17 m$ diye tamamını kullanmak zorunda değilsiniz. 4-5 m$'lık bir kontrat da alınabilir veya iki-üç farklı küçük kontrat.

draft tercihleri merakla bekleniyor

ikinci sıradan potansiyel bir yıldız seçebilirler veya takas hakkını birkaç sıra aşağıya inecek şekilde (trade down) elden çıkarabilirler. drafttan gelen oyuncu şampiyonluk hedefi olan takıma doğrudan ne kadar katkı sağlayabilir? veya trade down ile nasıl bir takas kovalanabilir? böyle bir takasta yanında pick dışında oyuncu alınacaksa yukarıda bahsettiğim trade exception da devreye girecektir.

draft'tan gelen ismin veya takasın yapısına göre free agency'deki arayışları şekillenecektir. piyasada arzuladığı kontratı bulamayan isimlerden şampiyonluk gayesiyle bir yıllığına ucuza oynamayı kabul edecek veteran avına çıkacaklardır.

James Wiseman

warriors’ın mmle (5,7 m$) düzeyinde oyuncu ekleme şansı da var

ancak tekrar edelim: asıl sorun eklenecek her bir 5 m$ değerinde yeni kontrat için + 20, + 25, + 30 m$ şeklinde sürekli katlanarak artan lüks vergisi olacak. bir iki örnek vermek gerekirse diyelim ki warriors ikinci sıra seçimini yaptı (uzun olsun), mmle ile bir kanat aldı, kadronun geriye kalanını minimum kontratlar ile tamamladı. toplam salary 160 m$ civarı, toplam lüks vergisi 75 m$ civarında olur (önemli not: lüks vergisi gelirlerin düşmesi oranında azalacak. yani misal bu sezon gelirler %20 düşerse bu örnekte lüks vergisi 75 değil 60 m$ olur.) bir başka örnekte warriors’ın trade exception ile 10 m$ civarında kontratı olan bir oyuncu daha eklediğini düşünelim. o hâlde toplam maaş ödemesi 170 m$ iken, toplam lüks vergisi 130 m$ civarında olacaktır.

warriors yönetimi şampiyonluk hedefi olan bir takım için aşırı lüks vergisi ödemeyi göze alabileceğini söyledi. kim bilir sezon ilerledikçe trade deadline’a yaklaşırken arzulanan hedefin uzağında olduğunu düşünürlerse wiggins başta olmak üzere maaş ve vergi yükünü önemli ölçüde azaltacak takaslar da görebiliriz.

şefin tavsiyesi

(burada önerilerimi finansal durumu göz önünde bulundurarak en ekonomik şekilde yapmaya çalışacağım.)

- adı takas dedikodularında çok geçiyor biliyorum ama vurmadan önce bir dinle. wiggins’e bir şans ver, steph ve klay’in yanında nasıl bir tamamlayıcı olduğuna bak.

- draft hakkını trade down ile başka takıma devret. misal new york ile mitchell robinson + sekizinci sıra hakkına karşılık ikinci sıra hakkı takasını öner. sekizinci sıradan vassell’i seç. hem kanat hem pota altına ucuza kaliteli takviye yapmış olursun ;)

- trade down olmazsa wiseman seçimi en mantıklısı gibi.

- burada birazcık patronun dolarcıklarını düşünecem: trade exception’ı kullanma. alacağın oyuncunun hem kontratının hem maliyetinin (diğer takıma yapılacak ödemenin: pick) ucuz olup hem de sana iyi katkı vermesi senaryosu pek gerçekçi değil. üstelik warriors'a olan katlamalı lüks vergisi maliyetini de göz önünde bulundurmak gerek.

- uzun için arayış devam ediyorsa mmle'ye baynes çok iyi olurdu. ama yine finansal sebeplerle minimum kontrat üzerinden bakarsak eğer bir yıl için o fiyata oynarsa hassan whiteside'ı denerdim. olmazsa alex len deneyimi her iki taraf için de olumlu sonuç verebilir. mahinmi, noel, biyombo gibi pek çok kalıplı uzun da boşta olacak.

- kanat için minimuma oynayacaksa glenn robinson (geçen sezon warriors'ta fean iş çıkarmadı), kent bazemore, michael kidd-gilchrist gibi isimler rotasyonda düşünülebilir.

offseason tarih ve cap değerleri için:


tüm takım değerlendirmeleri için: