Golf Topunun Pürüzlü Olmasının Sebebi

Golf toplarının neden pürüzlü olduğunu Sözlük yazarı "suret035" araştırmış, buyursunlar.
Golf Topunun Pürüzlü Olmasının Sebebi
iStock.com

hiç düşündünüz mü? golf topunun yüzeyi neden pürüzlüdür? dün geceden beri düşünüyorum, sabah ilk iş araştırdım, öğrendim ve enfes bir aydınlanma yaşadım. buyrun hep baraber olsun:

ilk golf toplarının yüzeyi dümdüzmüş ama golfçüler zaman içinde ilginç bir şey fark etmişler. eskimiş ve yıpranmış toplar belirgin bir biçimde daha uzağa gidiyorlarmış. bundan kelli başlamışlar topların üstünü ezmeye, çizmeye. meğerse düz top havayı yarıp havada ilerlerken, yüzeyi direnç gösteren hava tarafından sarmalanıyormuş. yarılan hava topun arkasında tekrar birleşiyormuş. bir cisim hava akımını ne kadar iyi yarar ve sonra birleşmesine ne kadar iyi izin verirse o kadar aerodinamik yapıdaymış. yüksek hızlarda topun arkasında oluşan hava burgaçları hava akımının topun arkasında tekrar kavuşmasını engelliyormuş. bu da fren etkisi yaptığından topun hızını kesiyormuş.

çukurlu topta ise, üzerindeki çukurlar yüzünden engebeli yapıda olan top yüzeyinin her yerinde, aynı anda küçük yerel burgaçlar meydana geliyormuş. bu burgaçlar ana hava akımını sarmalayan bir küre biçimindeymiş. dolayısıyla çukurlu top hava direncine daha az maruz kalıyormuş. düz yüzeyli topun hava direnci çukurlu topun hava direncinin iki katıymış.

not: golf oynamışlığım da yok, vw golf'e binmişliğim de. biz ailecek polo sporuna düşkünüz. şaka şaka ama 2006 model polomuz var ailecek biniyoruz, hamdolsun sığışıyoruz da. öyle yemyeşil golf sahası bulsak direkt mangal yakar, piknik ederiz amk. top filan varsa belki en fazla penaltı çekişiriz. sabah sabah ntv'de iki dakikada bilim şeysini izledim de, ben bunu sözlüğe yazayım bilim kanalına bir hizmetimiz olsun, dedim. fringe güzel ama izleyin onu bak.