Gramına 25 Milyon Dolar Değer Biçilen Kimyasal Element: Kaliforniyum

İlk kez 1950 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nde sentezlenen, doğada bulunmayan Kaliforniyum elementi, dünyadaki en pahalı ikinci madde olarak biliniyor.
Gramına 25 Milyon Dolar Değer Biçilen Kimyasal Element: Kaliforniyum

kaliforniyum, doğada bulunmayan sentetik bir aktinittir. sentetik olmasına rağmen oldukça kullanışlı bir elementtir. nükleer reaktörlerde başlangıç nötron kaynağıdır. yüksek oranda nötron üretme özelliği vardır. bu özelliği, kaliforniyumu önemli elementler arasına alıyor.


kaliforniyum, yüksek atom ağırlığına sahip elementler arasında aynştaynyum elementinden sonra gözle görülebilir miktarda üretilebilen ikinci elementtir. dünyadaki en pahalı ikinci madde olduğu belirtiliyor. (en pahalısı fransiyum.) 

nerelerde kullanılır?

- nükleer reaktörlerde, belirli elementlerin eser miktarlarının tespitinde bir nötron başlangıç ​​kaynağı ve taşınabilir bir nötron kaynağı olarak kullanılır. 

- radyasyon tedavisinin etkisiz kaldığı durumlarda bazı beyin ve rahim ağzı kanseri türlerinin tedavisinde,

- çimento ve kömür endüstrilerinde, özellikle dökme malzeme ve elementer kömür analizörlerinde kullanılır.


adını, 1950 yılında ilk sentezlendiği yer olan kaliforniya üniversitesi’nden alır. cf-249’un mikrogramı 160 dolar, cf-252’nin mikrogramı 60 dolardır. bazı kaynaklara göre de, kaliforniyum-252 izotopunun gramı 27 milyon dolardır diyorlar.

neden bu kadar pahalı olduğuna gelirsek; 1950'de kaliforniyumun keşfinden bu yana, bilim insanları sadece 8 gram kaliforniyum-252 üretmeyi başardılar. bu nedenle kaliforniyum, türünün en pahalısı olarak kabul edilir ve dünyadaki en pahalı ikinci maddedir.