Grunge Müziğin Kalbi Kurt Cobain'in Hayat Hikayesi

Grunge müziğin en önemli isimlerinden, Nirvana'nın solisti Kurt Cobain'in hayatından satır başları.
Grunge Müziğin Kalbi Kurt Cobain'in Hayat Hikayesi

"farklı olduğumu her zaman biliyordum. çocukken eşcinsel olabileceğimi düşündüm çünkü diğer erkeklerle aynı değildim. hiçbiri sanatı ve müziği sevmiyordu. tek istedikleri seks yapmak ve dövüşmekti. bu yüzden maço erkek tipine büyük bir nefret besledim."
...

cobain dokuz yaşındayken anne ve babası boşanana kadar genel olarak mutlu bir çocukluk geçirdi. bu olaydan sonra sık sık sorunlu ve öfkeli oldu ve duygusal acısı daha sonraki müziğinin çoğuna konu ve katalizör oldu. ergenlik çağında çeşitli akrabalarının evleri arasında mekik dokudu, arkadaşlarının ailelerinin yanında kaldı ve zaman zaman köprü altlarında uyurken, ergenlik isyanı biçimleri olarak uyuşturucu kullanmaya ve küçük vandalizm eylemlerine katılmaya başladı. cobain erken yaşlardan itibaren müziğe eğilimliydi ve 1980'lerin ortalarında yerel "sludge rock" grubu melvins'in (1990'larda ulusal çapta ün kazanacak olan) üyeleriyle çalmaya başladı. 1985 yılında melvins'in davulcusuyla birlikte bazı şarkılardan oluşan ev yapımı bir kaset hazırladı ve bu kaset daha sonra yerel basçı krist novoselic'in dikkatini çekti.


cobain ve novoselic 1987'de nirvana'yı kurdu ve daha sonra kendileriyle demo kasetler kaydetmeleri ve northwest'de küçük gösteriler yapmaları için bir dizi davulcuyu işe aldı.

grubun demo kasetlerinden biri seattle'lı bağımsız plak şirketi sub pop'tan jonathan poneman'a ulaştı ve grup 1988'de ilk single'ı "love buzz "ı, 1989'da da ilk albümü bleach'i çıkarmak üzere anlaştı. albüm, punk rock'ın çiğliğini pop hook'larıyla harmanlayan benzersiz (ve yakında imzası olacak) bir sound'a sahipti ve grup kısa sürede büyük plak şirketlerinin hedefi haline geldi. gruba 1990'da katılan yeni davulcu dave grohl ile birlikte nirvana, "smells like teen spirit" adlı hit single'ı içeren ve ana akım dinleyici kitlesinde yaygın bir popülerlik kazanan ilk alternatif rock albümü olan nevermind'ı (1991) piyasaya sürdü. nevermind, nirvana'yı dünya çapında üne kavuşturdu ve cobain, hiçbir zaman rahat edemediği bir unvan olan kendi kuşağının sesi olarak selamlanmaya başladı.


cobain 1992'de o zamanlar hole grubunun lideri olan courtney love ile evlendi ve çiftin aynı yıl bir kızları oldu. ertesi yıl nirvana, cobain'in şöhretine karşı çıktığı son stüdyo albümü ın utero'yu yayınladı. cobain uzun süredir depresyondan ve kronik mide ağrısından muzdaripti. sorunlarını uyuşturucu ile tedavi ediyordu: cobain, nirvana'nın çıkışından sonraki yıllarda sık sık eroin kullanıyordu ve sürekli mide ağrısını uyuşturmak için çeşitli ağrı kesiciler alıyordu. mart 1994'te aşırı dozdan komaya girdikten sonra roma'da hastaneye kaldırıldı ve daha sonra başarısız bir intihar girişimi olarak nitelendirildi. bir ay sonra los angeles bölgesindeki bir uyuşturucu tedavi merkezinden kaçarak seattle'daki evine döndü ve burada kendini vurarak öldürdü.


cobain'in ölümü birçok açıdan kısa süren grunge hareketinin sonu oldu ve x kuşağından birçok müzik hayranı için önemli bir olaydı. cobain ölümünden sonra da dönemin ikonu olarak kaldı ve ölümünden sonra aralarında `heavier than heaven a biography of kurt cobain (2001)`adlı kitabın da bulunduğu bir dizi esere konu oldu.

ayrıca 2002 yılında günlüklerinden oluşan bir derleme yayımlandı.

nirvana 2014 yılında rock and roll hall of fame'e kabul edildi.

(derleme)