Güçlerini Mutasyondan Alan Örümcek-Adam Neden Mutant Sayılmıyor?

Radyoaktive edilmiş bir örümceğin ısırığı yüzünden Örümcek-Adam olan Peter Parker neden mutant sayılmıyor Marvel evreninde? Neden X-Men ile aynı statüde değil mesela?
Güçlerini Mutasyondan Alan Örümcek-Adam Neden Mutant Sayılmıyor?

örümcek-adam neden mutant sayılmaz? aslında güçlerini bayağı bayağı radyoaktif bir örümceğin ısırmasıyla alıyor?

örümcek adam, marvel evreninde bir mutant olarak kabul edilmiyor çünkü güçleri, marvel comics'teki mutantları karakterize eden x geni mutasyonunun sonucu değil. mutantlar, x-men gibi, onlara çeşitli insanüstü yetenekler veya nitelikler kazandıran, x-geni olarak bilinen spesifik bir genetik mutasyona sahip. bu mutasyon tipik olarak doğumdan itibaren mevcut ve bir mutantın yaşamının herhangi bir noktasında ortaya çıkabilir. sonradan gelen bazı etkiler, kişinin o zamana kadar pasif durumdaki x genini tetikleyip aktif hale getirebilir yani.


bunun aksine, örümcek adam'ın güçleri genetik bir mutasyonun, x-geni mutasyonunun sonucu değil, radyoaktif bir örümcek ısırığının sonucu. peter parker, bir bilim deneyi sırasında radyoaktif bir örümcek tarafından ısırıldığında yeteneklerini kazanan normal bir insandı sonuçta. bu ısırık ona gelişmiş güç, çeviklik, yüzeylere yapışabilme gibi örümceksi yetenekler aktardı... bunları biliyorsunuz zaten.

mutantlar ile örümcek adam gibi karakterler arasındaki ayrım marvel evreninde önemli çünkü güçlerinin kökenlerini ve karşılaştıkları zorlukların doğasını tanımlamaya yardımcı oluyor. mutantlar genellikle yetenekleriyle doğdukları için önyargı ve ayrımcılıkla karşı karşıya kalırken, örümcek adam gibi karakterler genellikle güçlerini unique koşullar yoluyla kazanmış bireyler olarak görülüyor.

bununla birlikte, marvel evreninin karmaşık ve birbirine bağlı bir kurgusal dünya olduğunu ve kökenlerine bakılmaksızın farklı karakterler arasında sıklıkla geçişler ve etkileşimler bulunduğunu belirtmekte fayda var. örümcek adam bir mutant olmasa da çeşitli çizgi roman hikayelerinde x-men gibi mutantlarla sıklıkla etkileşime girmiştir.


bir de şu mevzu var: mutant ve mutasyona uğramış kişiler arasındaki fark

bana göre marvel evrenindeki mutantlar, insanlardan ayrı bir kuzen türü. (yani homo superior ve homo sapiens). oysa örümcek adam, fantastik dörtlü, hulk, kaptan amerika vb. mutasyona uğramış yani ingilizcede mutated şeklinde isimlendirilen insanlardır. kelimenin sözlük biçiminde onlar mutanttır, ancak bir yandan mutant değildirler.

yani:

cyclops, xavier, rogue, emma frost, magneto: mutantlar
örümcek adam, fantastik dörtlü, hulk, daredevil: mutasyona uğramışlar (mutated)

mesela ben beast'in aslında mutated bir mutant olabileceğini düşünüyorum, bu da kafa karıştırıyor çünkü kendisini maviye çeviren bir serum içtiği için zamanla beast formunu alıyor. oysa gücü, zekası ve dinamik duruşu x-geninin bir sonucu olarak bundan öncesine dayanıyor.

küçük not: temel olarak mutant, özel bir türmüşçesine büyük harfle yazılmalıdır. ancak bu, human mutates diyebileceğimiz örnekler söz konusuysa, hayır.

gelen sorular üzerine ekleme: deadpool mutant sayılır mı?

deadpool esasen mutant değil, sadece kanserini süper güce çeviren merdiven altı bir weapon x projesi sayesinde güçlerini kazanıyor. doğal olarak da hep x-men hikayelerinde, özellikle x force'ta görüyoruz onu. ancak geçen seneki bir hikayede, krakoa dağında x geni de kazanarak resmi şekilde mutant da oldu. doğuştan mutant değil ama.


örümcek-adam'ın çocuğu mutant sayılır mı?

parker'ın çocuğu mutant doğabilir ama x genine sahip olamaz, çünkü babasında doğuştan gelen x geni yok. mutant sıfatının marvel evrenindeki esas özelliği x geninin bulunması. zaten biliyorsunuz, bu grubun adı bu yüzden x-men. x geni yüzünden... yani parker'ın çocuğu teknik olarak x-men olamaz yine de.

the amazing spider-man 2 filmindeki yorum hakkında

tasm 2'de peter, o örümcek sadece kendisini ısırırsa örümcek-adam güçlerini kazanabileceğini keşfediyordu. çünkü babası denek hayvanlarını kendi dna'sını kullanarak kodlamıştı, yani sadece oğlu gibi, kendi dna'sını taşıyan biri ısırırsa işe yarardı, başkası muhtemelen ölürdü. ama yine x geni yok burada. parker mutated olarak kalırdı.

bir de, sonuçta filmler oyuncak gibi yan ürün olduğu için geçerli saymıyorum, esas olan çizgi roman timeline'ı sonuçta. bir de buradaki chosen one durumu örümcek-adam'daki "halkın çocuğu", "herkes örümcek-adam olabilir" kafasını biraz baltalıyor. yine de en sevdiğim örümcek-adam/peter andrew garfield'dır :)


örümcek-adam hikayelerinde gördüğümüz yaşlı örümcek-adam, aka ezekiel mutant mıdır peki?

ezekiel, 2000'lerin ilk yarısındaki efsane jms run'ında "çağlar boyu devam eden bir örümcek totemi var, sen de bu halkanın sonuncususun" diyordu peter'a. "örümcek tesadüfen değil, bu kadim totemin bir sonucu olarak sana güçlerini verdi" diye. ama ezekiel de yine mutated bence, çünkü güçlerini orta amerika'daki bir ayin sayesinde kazanıyor. hafif mistik bir tarafı var yani. x geni yok.


örümcek-adam'ın klonları mutant mıdır? ben reilly mesela?

x geni ben reilly klonunda da bulunmadığı için yine mutant sayılmaz sanıyorum. ama doğuştan mutated bir yandan... bu konu biraz ortada :)

kaynak 1 / kaynak 2 / kaynak 3