Güneş'in Çekirdeği, Yüzeyinden Nasıl 4 Kat Hızlı Dönebiliyor?

Güneş'in çekirdeği haftada bir tur, yüzeyi ise ayda bir tur dönüyor. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? Kısaca açıklayalım.
Güneş'in Çekirdeği, Yüzeyinden Nasıl 4 Kat Hızlı Dönebiliyor?
NASA

şimdi, bir an için güneş'in tamamının bir miktar sıvı olduğunu varsayalım. bir bardak suyu karıştırırsanız, merkez yan taraftan daha hızlı döner. dolayısıyla, yüzeyden daha hızlı dönen çekirdek sezgiseldir.

güneş, toprak gibi değildir. yani hızlı dönen çekirdek başka bir yıldız değil, çok sıcak basınçlı hidrojen ve helyumdur.


ilk bulutsu bulutu kütle merkezi etrafında çöktüğü zaman, yerçekimi etkisi nedeniyle parçacıklar merkeze doğru hareket etmeye başladı. ve ne kadar hareket ettiyse, o kadar hızlı dönmeliydiler. bu, momentum'un korunumu kanunuyla belirlenir. güneş, dünya gibi sağlam değildir, farklı katmanların farklı dönme hızlarına sahip olması mümkündür.

iyi bir benzetme için bir kasırga düşünebilirsiniz. kasırganın merkezinde, işler oldukça hızlı ilerliyor. ancak, kasırga merkezinden çıktıkça hız azalır hatta büyük yarıçapta sıfıra düşer. bu, havanın sıvı niteliğinden dolayı mümkündür.