Güney Kore'nin 31 Numaralı Koronavirüs Hastasının Ders Niteliğindeki Öyküsü

Güney Kore'nin 31 numaralı koronavirüs hastası, salgınla mücadelede ders olacak cinsten bir öyküye sahip.
Güney Kore'nin 31 Numaralı Koronavirüs Hastasının Ders Niteliğindeki Öyküsü

koronavirüsle ilgili olarak daha şimdiden tıp literatürüne geçmiş olan bu hastanın (nam-ı diğer "patient 31") ibretlik öyküsü, gözden kaçırılan tek bir koranavirüs vakasının bile bir şehri ve ardından da koca bir ülkeyi nasıl darmaduman edebileceğini gösteriyor. hastaya verilen manidar numaranın talihsizliğini bir tarafa bırakıp olayın ayrıntılarına geçeyim:

güney kore'nin ilk koronavirüs vakası, 20 ocak'ta teşhis konan 35 yaşında bir kadın hasta. yani 1. hasta. ilk dört hafta boyunca hasta sayısını 30'la sınırlı tutmayı başaran güney kore nasıl olduysa 31. hastayı gözden kaçırıyor ve olanlar oluyor. 61 yaşında bir kadın olan bu hasta, teşhis konulmadan önce 29 ocak'ta daegu ve seul şehirlerinde kalabalık ortamlarda dolaşıyor ve 6 şubat'ta küçük bir trafik kazası geçirip önce hastaneye, ardından da birkaç kez kiliseye gidiyor. hastanede doktorlar kadının yüksek ateşinden şüphelenip koronavirüs testi yaptırmasını istiyorlar ama kadın, doktorları sallamayıp arkadaşıyla bir otelde yemeğe çıkıyor. 


aradan 11 gün geçip de kadının semptomları şiddetlenince taksiyle bir başka hastaneye gidiyor ve bingo: kadının, güney kore'nin 31 numaralı koronavirüs hastası olduğu anlaşılıyor. dahası, bu süre zarfında kadının gittiği kilise başta olmak üzere diğer bütün mekanlarda akın akın koronavirüs vakaları ortaya çıkıyor. 31 numaralı hastanın, virüs bulaştırdığı toplam kişi sayısı 1160! 31. hastadan önce en fazla yayılma sayısının 450 civarında olduğu düşünülürse kadının ihmalkârlığının ciddiyeti daha net anlaşılır.

özetlersek, güney kore 30. hastaya kadar virüsü gayet güzel bir şekilde kontrol altına almayı beceriyor. lakin gözden kaçan bu 31. hasta ise virüsü binlerce kişiye bulaştıran bir süper-yayıcı (super-spread) haline dönüşüp hastane, kilise, otel gibi dolaştığı bütün mekânlardaki binlerce kişiye virüsü bulaştırıyor.


an itibarıyla güney kore'de toplam koronavirüs vakası 8,236 ve ölü sayısı da 75. vakaların ve ölümlerin birdenbire sıçradığı tarih 18 şubat, yani 31. hastaya teşhis konulduğu gün.

iptal edilmeyen cuma namazları, kapatılmayan işyerleri, oteller, okullar ve üniversitelerin üzerinde 31. hastanın laneti dolaşıyor. umarım çok geç değildir.

konuyla ilgili ek okuma yapmak isteyenler için gelsin: 1, 2, 3.

İtalya'daki Koronavirüs Olayının Vahametini Gözler Önüne Seren Bir Doktor Haykırışı

İlk Vakanın Açıklandığı Günden Beri Türkiye'deki Önemli Koronavirüs Gelişmeleri

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar