Günümüzde Zeplinler Neden Taşımacılık veya Baz İstasyonu Gibi Amaçlarla Kullanılmıyor?

1950'lere gelmeden kayıplara karışan zeplinlerden biraz erken mi vazgeçildi sanki? Yoksa vazgeçmekte geç mi kalınmıştı? Mantıklı sebepleri derledik.
Günümüzde Zeplinler Neden Taşımacılık veya Baz İstasyonu Gibi Amaçlarla Kullanılmıyor?

Zeplin kullanmamak neden anlamsız?

bunun için öncelikle zeplinlerin çalışma şekline bakmak lazım.

zeplinler temel olarak, içerisinde havadan daha düşük yoğunlukta gaz basılan balonlardır. hava içeriğinin %78’inin azot olduğu düşünüldüğünde, normalde yoğunluğu azottan daha düşük olan sadece helyum ve hidrojen zeplinde kullanılabilmektedir. hidrojen, yanıcı özelliğinden dolayı güvenli değildir (yukarıda da tekrar tekrar yazılan hindenburg faciasında görüldüğü gibi). bu durumda da güvenilir tek gaz olarak helyum kalmaktadır. ancak helyum, nispeten pahalı bir madde olup gün geçtikçe de dünyadaki miktarı azalmaktadır (havadan hafif olduğu için uçup gidiyor en basit tabirle).

bunun dışında bir balon içerisine helyum gazı bastığınızda, zaman içerisinde bu gaz balon duvarlarını aşarak dışarı taşıyor. bunun sebebi de atom boyutunun çok ufak olması. ufak boyutlu atom, balon duvarını oluşturan moleküller arasında kalan boşluklardan dışarı sızıyor. dolayısıyla “ben şunu helyumla doldurayım, yıllarca aynı kalsın” olayı pek mümkün olmuyor. sonuç olarak zeplin, düşünüldüğü gibi bakım gerektirmeyen bir yapı olmaktan çıkıyor. kaldı ki siz bu zeplini zemine bağladığınızda bir deprem anında bağladığınız yer zarar gördüğünde uçup gidebilir de. bağlantı yerini sağlam yapabilirseniz zaten oraya sağlam da bir kule kurabilirsiniz ki toplamda zeplinden daha ucuza gelir.

Artık bir alternatifi var: Drone

1920'lerin teknolojisini bugüne çözüm olarak sunmak mantıklı değil. drone diye bir şey icat edildi, üstüne baz istasyonu koyup havaya salıyorlar baz istasyonu oluyor, zeplin gibi yavaş haraket etmeyi bırak istediği yükseklikte, istediğin koordinatlarda tek bir noktada sabit kalıyor. hatta üstüne çok güçlü aydınlatma araçları ekleyip hava salıyorlar, sana bütün bir sokağı aydınlatacak ışık kaynağı oluyor, üstüne hangi analiz aracını istersen ekleyip havaya saldığında anlık olarak istediğin lokasyona elde ettiği verileri aktarıyor. hatta inanmazsınız silah, bomba falan ekleyip ülkeleri bombalıyorlar.

bu teknolojiler zaten var, 1920'ye gitmeye gerek yok. mesele bu teknolojilerin kullanılmasında, mesele bu araçları temin edip arama kurtarma ekiplerine sağlayacak vizyonda.

Sonuç

zeplinler hava durumundan çok fazla etkilenir, hacimlerine oranla az yük ve insan taşır. son derece yavaş. yakıt tüketimi de bu hantallığa ve işlevsizliğe rağmen çok fazladır. bu işlem için, içinde bulunduğumuz yıllarda drone kullanmak çok daha mantıklı.