Güven İçinde Bir Seyahat İçin Araba Kullanmaya Yeni Başlayacak Sürücülere Tavsiyeler

Acemlik sürecinizi hızlıca ve başarıyla atlatabilmeniz için araba kullanırken dikkat etmeniz gereken her şeyi Sözlük yazarları anlatmış.
Güven İçinde Bir Seyahat İçin Araba Kullanmaya Yeni Başlayacak Sürücülere Tavsiyeler
iStock


- özellikle ana yola çıkarken giriş yaptığınız şeridin müsait olduğundan emin olun. arkanızdan hadi be girsene anlamında çalınan kornalara aldırmayın. acemisiniz, olur öyle şeyler.

- istanbul'da belediye otobüsleri kenardan birden yolunuza girebiliyor, otobüsün yanından geçmeden önce diğer şeride kaçabilmenin hesabını yapın.

- yokuş yukarı trafik sıkıştıysa dururken önünüzdeki arabanın arkasında mesafe bırakın. öndeki hareketlenmeye başlarken geriye kaçabilir, sizin arabaya çarpabilir.

- özellikle sağı solu çarpılmış arabaların şöförleri mal gibi sürer arabayı, sürprizlere hazırlıklı olun.

- yolun kenarında duran/yürüyen yayalara dikkat edin. önünüze atlayabilirler, düşebilirler. biraz uzaklarından geçmek faydalıdır.


- yoldaki çukurdan kaçayım diye karşı şeride geçip gelen arabaya çarpmayın. yapan var, sonu iyi olmuyor.

- zorunda kalmadıkça frenlere birden asılmayın, takip mesafesi konusunda bilince sahip değiliz millet olarak.

- diğer araçlara karşı yardımsever olun, yol verin, vs.

- takip mesafesine dikkat edin, önünüzdeki kazık fren yapmak zorunda kalabilir.

- bayır aşağı frenler daha zor tutar.

- yokuş aşağı inen uzun bir yolda gidiyorsanız sürekli frene basmak yerine vites küçülterek yavaşlayın. yoksa bir süre sonra frenler şişer, işlemez hale gelir. başına gelen birini biliyorum, ucuz atlattı.

- benzini idareli kullanmak istiyorsanız ileride fren yapacağınız bir yere yaklaşırken gereğinden fazla gaza basmayın.


- yolda motorlara çok dikkat edin. özellikle sıkışık trafikte dibinizden geçiyorlar, devrilmeleri bir küçük direksiyon hareketine kalıyor. manevra yaparken dikkatli olun.

- üç şeritli yolda (otoyol vs) orta/yavaş gidiyorsanız sağ şerit müsaitken orta şeritte gitmeyin. it yola bindi havası oluyor, arkadan daha hızlı gelen arabalar sol şeridi daha çok kullanmak zorunda kalıyor. tehlikeli oluyor.

- gene üç şeritli yolda giderken en soldaki şeritten hızlı gelen araba olursa, eğer sağınız müsaitse biraz kenara çekilin, geçmesi için müsait olan yolu genişletin. böylece o da fazla sola yaklaşmamış, kaza tehlikesini azaltmış olur. şeritler allah'ın emri değil.

- değil ama şerit ihlali yapmamaya çalışın.

- geceleri çok fazla uzun far yakmayın, farların parlaklığını çok arttırmayın. karşıdan gelenin gözünü alıp tehlikeye atabilir.


- park yerlerinde size ayrılmış bölmelerin dışına taşmamaya çalışın.

- park ederken yanınızdaki arabanın sol kapısından uzakta durmaya çalışın. böylelikle arabanın şöförü kapısını açarken sizin arabaya çarptırıp çizmez.

- minibüsçülerle, taksicilerle kavga ederken temkinli olun. sürü halinde olabilirler.

- arabaya binerken aynaları falan kontrol edin. ben hep unutuyorum da. siz unutmayın.

- yoldan dikkatinizi ayırıp radyoyla falan fazla oynamayın.

- sinyalinizi sadece yol istemek için değil, kullanmanız gereken her zaman kullanın.

- arabaya herkes binmeden boş bulunup gaza basmayın.

- park ederken sağ dikiz aynasını kaldırıma yakınlığı kontrol etmek için aşağı indirerek kullanabilirsiniz.

- boş diye yanınızdaki şeride girerken şeridin diğer tarafından aynı şeyi düşünerek gelen başka bir araba olabilir. dikkat edin.

- dar yollarda sollama yaparken girdiğiniz karşı şeride tali yoldan arkasına bakıp önüne bakmadan araba çıkabilir. tarif etmesi biraz zor gerçi ama ona da dikkat edin işte.

- iyi araba sürmeyi gurur meselesi haline getirmeyin. yavaştan iyi sürmeye başlayınca bunun boş olduğunu farkedeceksiniz.

- şehir içinde yüksek hız, her zaman duran bir şeylere (insan olur, kedi olur) hızını alamayıp çarpma tehlikesi anlamına gelir.

- park ederken şunları aklınızdan çıkarmayın: yanına park ettiğim dangalak kapıyı açarken benim arabaya çarptırır mı? önüne/arkasına park ettiğim andaval arabayı çıkarırken yer bulamayıp benimkine sürttürür mü?


- sürtünmeden yanından geçebileceğinize emin olamadığınız dar yol yan yüzeyleri/duvarları/kaldırımlarına yaklaştığınızda "geçerim ben burdan yeaa" mantığında olmayın. en iyi ihtimalle 10 durumdan 9'unda başarırsınız, birinde arabayı deforme edersiniz. önemli olan bunu 10'da 0 yapmak, emin olamadığınız durumda mümkünse riske girmeyiverin.

- arabaya kuş sıçarsa gördüğünüz anda o bokları su ve peçete ile temizleyin. boktaki kimyasallar boyanın içine sıçabilir. bir kuşun arabaya sıçması bileşke fonksiyonudur o hayvanatın. siyah gördü mü sıçıyor pezevenkler.

- yeri gelir çizikler oto yıkamacı silince bile geçebilir. olaydan sonraki birkaç saati kendinize zehir etmeyin.

- azami dikkat gösterin, yaptığınız küçük hataları hoşgörün.

- mümkün olduğunca trafik kavgalarından kaçının. yurdum insanı cılızdır çelimsizdir ama tecrübelidir. cüssenize falan güvenmeyin dayağı yer oturursunuz.

- trafikte olmadık yerde gaza gelip korna çalan ve küfreden biri dikkatinizi çekerse bu kişinin kadın olmasına şaşırmayın. bu aralar en çok kadın sürücüler korna çalıp küfrediyorlar..


- otoyolda sol şeritte giderken refüjden mümkün olduğu kadar uzak durun, şeridin sağına yanaşın. en sağ şerit boş olmasına rağmen orta şeritten giden arabalara ana avrat düz gidin.

- diyelim e5 gibi uç şeritli kalabalık ama hızlı gidilen bir yoldasınız, sağ şerittesiniz ve önümüzdeki otobüs durdu. siz bir soldaki şeride bir direksiyon manevrasıyla geçip orada hayatınıza devam etmek istiyorsunuz ama o şeridin müsait olup olmadığından emin olamıyorsunuz. bu arada arkanızdakiler size korna çalmaya başladı ve iyice gerildiniz, ikileme düştünüz. bekleyin arkadaşım. solunuzdaki şeritten emin olmadan yola çıkmayın. böyle ikileme düştüğünüz 10 durumla karşılaşsanız birinde kaza yaparsınız. arkadan gelen araba takriben 60 km/saat hızla arabanın soluna tam oturduğunuz yere bindirir. kapı içeri göçer kolunuz o anda kırılır. bu arada sarsılmanın baş ve bedeninize yapacağı etkiden ötürü boynunuz incinir, hayatınızın geri kalanını boyunlukla geçirmek durumunda kalabilirsiniz. çarpışmanın şiddetine göre sonuçlar ölüme kadar varabilir. o şeride emin olmadan girmeyin.

- otoyoldan ya da bölünmüş yokdan çıkış yaparken girdiğiniz o tek şeritli ve hemen viraj alan bağlantı yolu var ya? heh. ona yavaş girin. 100 km/h ile girmeyin. otoyolda seyrederken gittiğiniz hıza alışıyorsunuz ve o hız size yavaş geliyor. bağlantı yoluna girip virajı alabileceğinizi zannediyorsunuz. bu bir yanılsama. dönmek için yan şeride girdiğiniz andan itibaren yavaşlayın, yoksa köşeye bindirirsiniz.

- otoyoldan ya da bölünmüş yoldan çıkış yaparken yavaşlamanız gerekiyor, ama çıkış şeridine girdikten sonra yavaşlayın. normal giden şeridi yavaşlatmayın.

- korkmayın. eğer hala heyecanlıysanız kesinlikle trafiğe çıkmayın. trafik heyecan atma yeri değil, heyecan da hiçbir kazaya bahane değil. heyecan, henüz araba kullanmayı öğrenmemiş olduğunuz anlamına gelir.

- sarı ışıkta durulmaz hocam.

- yavaş kullanabilmek ustalık ister, sabır ister. sür'ate özenmeyin; marifet değildir. yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmayın.

- gereğinden fazla yavaş kullanmak da marifet değildir. trafiğin akışına ayak uydurun. trafik sizin akışınıza uyarsa kulaklarınız çınlar.

- vites, vitese bakarak değiştirilmez. nasıl öğreniyorsanız öğrenin yerlerini.


- vites, kadrandaki değere göre de değiştirilmez. arabanın anlık devri ve önünüzdeki yolun eğimine bağlı olarak değiştirmeli.

- direksiyon kız gibidir. nazik kullanmanız lazım. incitirseniz sarsılırsınız.

- dönüşünüz bittikten sonra direksiyonun düz konumuna gelmesi için elle çevirmeyin. kendi kendine düzelir o. hızınızı ona göre ayarlamayı öğreneceksiniz.

- dikiz aynası kullanmıyorum veya kullanamıyorum diye bir durum söz konusu değildir. kullanacaksın arkadaşım.

- sinyalin gereksiz olduğu gibi düşüncelere girmeyin. sinyal diğerlerine saygı kadar tedbirdir de.

- parmakla yol istemeyin, trafikte en çok buna sinir oluyorum.

- direksiyon hakimiyetini kavrayabilip kavrayamadığınızı en iyi kendiniz bilirsiniz. eğer kavrayamamışsanız teyple, telefonla uğraşmayın. canınız yanar. başkasınınki de yanar.


- bir cadde veya sokakta dur/kalk şeklinde ilerlerken bir aracın sağından hızla geçmeyin. karşıdan karşıya geçen yayalar olabilir, dikkat edin. yayalara zaten dikkat edin. çocuklara fazla fazla dikkat edin. motorsiklet, bisiklet ve diğer tekerlekli araçlara dikkat edin.

- trafikte kul hakkı mefhumu yoktur. yol hakkı vardır. kaza olmadığı sürece yol hakkı mefhumu da yoktur.

- zırt pırt kornaya basmayın. minibüsçü gibi ne o öyle?

- diğer sürücülere ve yayalara karşı toleranslı olun. her zaman...


- otobüslere mümkün olduğunca yol verin. dolmuş ve taksicilerinse yolundan çekilin. onlar alırlar o yolu. çok dikkat edin. 

- biri size makas atıyorsa veya hızla geliyorsa rotanızı ve hızınızı sakın bozmayın. o sizi görüp o esnada ne yapmayacağınızı kestirebilir. kendinizi kurtarmak çabasıyla farklı hareketler yapmaya çalışıp faciaya yol açmayın. bırakın geçsin gitsin.

- trafik sıkışırsa sinirlenmeyin. kurtuluşunuz yok.

- otobanda trafik sıkışmışsa, şerit değiştirerek ilerlemek sadece zaman kaybettirir.

- son olarak... antifiriz benzin deposuna konulmaz. etmeyin, eylemeyin...