Güzelliği Dillere Destan Roma İmparatoriçesi Poppaea Sabina'nın Talihsiz Hayatı

Güzelliğiyle görenleri büyüleyen Roma İmparatoriçesi Poppaea Sabina'nın (MS 30 - MS 65) hayatı pek de güzel geçmemiş.
Güzelliği Dillere Destan Roma İmparatoriçesi Poppaea Sabina'nın Talihsiz Hayatı

poppaea sabina, güzelliği ile insanları büyüleyen birisidir. ilk evliliğini 14 yaşında rütbeli bir asker olan rufrius crispinus ile yapar. imparator claudius, julia agrippina ile evlendikten sonra eşinin etkisinde kalmaya başlar.

julia agrippina, rufrius crispinus'u mevcut konumundan alınmasını söyler. sebebi ise claudius'un kendinden önceki eşi messelina'ya sadık olmasıdır. claudius vefat edip, yerine nero gelince rufrius crispinus idam edilir.

eşi vefat ettikten sonra poppaea sabina, marcus otho ile evlenir. marcus otho ise imparator nero'nun en yakın arkadaşıdır. poppaea sabina'nın asıl amacı nero'ya yaklaşmaktır ve marcus otho'yu basamak olarak kullanır.


işleri biraz karıştıran durum ise marcus otho ile evliyken bile nero'nun poppaea sabina'ya aşık olduğunu gizlememesidir. kısa süre sonra poppaea sabina, nero'nun metresi olur. marcus otho ile nero'nun arası epey bir açılır.

poppaea sabina, nero'yu kontrol etmek için elinden geleni yapar. marcus otho'dan boşandıktan sonra onun merkezden uzaklaştırılmasını ister. bunun üzerine marcus otho, lusitania (bugün portekiz'de bir bölge) valisi olarak atanır.

poppaea sabina'nın marcus otho'nun boşanması bir problem değildir. ancak nero'nun poppaea sabina ile evlenmesi problemdir. annesi julia agrippina bu evliliğe karşıdır. poppaea sabina sürekli nero'yu annesini öldürtmesi için kışkırtır.

julia agrippina vefat ettikten sonra poppaea sabina, nero'nun claudia octavia'dan boşanması için baskı kurar. nero daha fazla dayanamaz ve eşini boşar. claudio octavia'dan boşandıktan 12 gün sonra poppaea sabina ile evlenir.


nero ile poppaea sabina'nın ilk çocukları dört aylıkken vefat eder. poppaea sabina ikinci çocuğuna hamileyken nero ile arasında şiddetli bir tartışma yaşanır. nero, poppaea sabina'nın karnına tekme atar ve onun ölmesine neden olur.

65 yılında vefat eden poppaea sabina, ölümüyle nero'yu neredeyse çaresiz bırakır. gallia lugdunensis valisi gaius julius vindex kendisine karşı ayaklandıktan sonra etrafında kimse kalmaz. 68 yılında nero yaşamını yitirir.

nero'nun ardından servius sulpicius galba imparator olur. galba bir türlü askerlerin desteğini alamaz. bunun üzerine poppaea sabina'nın nero'dan önceki eşi marcus otho tarafından öldürülür. marcus otho sekizinci roma imparatoru olur.