Hababam Sınıfı'nın Yaratıcısı Rıfat Ilgaz'ın Çileli Hayatı Hakkında Az Bilinenler

Hababam Sınıfı gibi nefis bir eseri bize kazandıran şair, romancı ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz'ın hayatı sıkıntılarla geçmiş.
Hababam Sınıfı'nın Yaratıcısı Rıfat Ilgaz'ın Çileli Hayatı Hakkında Az Bilinenler

- "sınıf" isimli ilk şiir kitabını ihsan devrim'in (süper baba dizisinin dedesi olur. oradan hatırlarsınız) sahibi olduğu devrim kitabevi basmıştır. bu kitabın yasaklanmasındaki sebeplerden başlıcaları; yayın evinin adının devrim, kitabın isminin sınıf ve kapağının kırmızı olmasıdır.

- mahkemeye verilmek ve hakkında soruşturma açılması çok normal karşılanmaya başlamış. kendisi şöyle bir olay anlatmıştır: birgün bir avukat arkadaşıyla karşılaşır. arkadaşı; mahkemede kısa bir işi olduğunu, onu halledip içmeye gitmeyi önerir. beraber mahkemeye giderler. bir duruşma salonunun önünden geçerken mübaşir rıfat ılgaz'ı tanır. senin davaya daha var erken geldin der. rıfat ılgaz şaşırır. yahu benim davam mı var der. vardır. davayı bekler. sonuç açıklanır ve tutuklanır. yanlışım yoksa 3 ay kadar tutuklu kalır.


- hababam sınıfı'ndan çok az para kazanır. ak kitabevi, kitabın neredeyse tüm gelirini uzun süre kendisi alır. rıfat ılgaz 11 dava açar ancak kaybeder. bir türlü anlatamaz; kitabı değil, sadece basım hakkını sattığını. yapılan basımların sayısı bilinmiyor hala. sonunda matbaadaki işçiler haber verirler rıfat ılgaz'a: "senin kitap burada basılıyor" diye. hakimi alıp gider rıfat ılgaz. raflarda ciltlenmeyi bekleyen hababam sınıfı vardır. ancak hakimin kitaptan anladığı ciltli kitap olunca yine kaybeder davayı. yıllar sonra oğlu aydın ılgaz ancak alabilecektir hakları.

- hababam sınıfı'nı tiyatroya karaköy'de ucuz bir otele sığınarak yazar. daktilosu olmadığından sayfa başı bir arzuhalci ile anlaşır. elde yazdıklarını her gün daktilo ettirir.

- hababam sınıfı ilk film yapılmaya çalışıldığında trt onayından geçmez. sebebi ise mahmut hoca'ya kel mahmut denmesidir.


- cide'ye yerleştiği zaman evlerinin tam karşısına "rıfat ılgaz yarın buradan taşınmazsa apartmanı tararız" yazan bir pankart asılmıştır. ertesi gün oğlu aydın ılgaz ile balkonda rakı içerek rest çeker.

- cide'de tutuklanır (keresteci bir kişinin ihbarı ile olur bu. sebebi ise rıfat ılgaz'ın adamın kereste fabrikasının doğaya zarar verdiğini söylediği köşe yazılarıdır. adamın komutanlarla arası iyi olduğundan ne kadar sevmediği anlaşamadığı adam varsa, ki bu sayı aydın ılgaz'ın dediğine göre 65, gözaltına aldırır. 70 yaşındaki rıfat ılgaz gözleri bağlı, elleri kelepçeli 4 km yürütülür, cemselerle et ve balık kurumu deposuna götürülür. 3 gün ayakta, elleri duvara dayalı, gözleri bağlı tutulur. aykırı bir şey yaptığında tekmelenir.

- 50'li yıllarda ve 60'larda hababam tiyatrosu çok ünlenir. taksim'deki oyunlarda bilet kuyrukları uzar gider. ankara'da 1400 kişilik salonlarda hafta içi 2, hafta sonu 3 seans oynanır oyun. ankara'daki gösterimlere cumhurbaşkanı ve genelkurmay başkanı da gider.

Kemal Sunal, Rıfat Ilgaz, Tarık Akan

- devlet tarafından hastanelere alınmayıp aylarca, hatta bazen yıllarca sonrasına sıra verildiğinden hastalandığında ermeni hastanesi kapılarını ona açmıştır.

- son dönemlerinde kitap fuarları ve imza günlerine gitmiştir. bazen 8-9 saat hiç durmadan imza vermiştir.

- hababam sınıfı, dolmuş dergisi'nde basılırken stepne ismini kullanmıştır. bunun sebebi mimli bir yazar olmasıdır. çizerler dışında herkes takma isim kullanmaktadır. kitabında da bu isimin kullanılmasını istemiştir. halbuki ortada bir tehlike yoktur. ancak o, şairliğiyle anılmak istemektedir.

Hababam Sınıfı'nın Filmiyle Kitabı Arasındaki Şaşırtan Farklar

Hababam Sınıfı Tatilde Filmindeki İnce Sabahattin Ali Göndermesi