Hacı Sabancı'nın Instagram'daki "Sakin Ol Champ.. Evdeyim" Yanıtına Düşündüren Bir Eleştiri

Instagram'da Hacı Sabancı'nın, spor yaptığı fotoğrafına bir takipçisinin sitemi üzerine verdiği "sakin ol champ.. evdeyim" yanıtı viral oldu. Bu cevaba dair bir analizi, siz değerli okuyucuların yorumuna sunuyoruz.
Hacı Sabancı'nın Instagram'daki "Sakin Ol Champ.. Evdeyim" Yanıtına Düşündüren Bir Eleştiri

olayı ayar, veyahut burjuva zırtapozunun kendi deyimiyle "sakin ol şamp"u ayar olarak nitelendirmek daha büyük ayarı gözden kaçırmaktır, ortada bir ayar varsa elbette gülünsün, ve şukusu da verilsin, kimse gülünmesin demiyor ama daha büyük ayarı da görelim lütfen.

sizler aç kalmamak için makarna, bulgur stoklayan pis fakirlersiniz, çoğunuz virüsün patlattığı balon ile dünyayı etkisine alan ve yıllarca sürecek olan likitide krizi yüzünden işsiz kalacak insanlarsınız.

bizler düne kadar aynı gemideyiz yalanını yutturduk sizlere, ve şimdi korunaklı sınırlar içinde, torunumuzun torununu doyuracak mal varlıkları ile, sizlere 260 trilyon dolar borç bırakırken, bizlerin zenginliğini kurtarmak için açıklanan kurtarma paketlerine sırtımızı dayayıp, sakince yalılarımızdan pozlar veriyoruz, ve malımızı mülkümüzü kıskandığınızı biliyoruz, bize ilişmeyin, takdir edin, hayran olun ve sakin olun lütfen.

tamam sakin olmak gerekirse, bakın gerekmiyor şu durumda, ama olmak istersek olabiliriz bence, ve diyelim olduk, sınıf bilinci işte böyle bir şeydir.

burjuva her şeyden önce alt sınıfları hadsiz bir parazit olarak görür, hatta bu adla bir film de çekildi, düzende bir asalak varsa, o burjuva değildi, çok takdir edildi, doğru noktaya parmak bastığına kanaat getirildi, ödülleri de verildi, marşlarla uğurlandı. konu bu değildi, sakin olacağımıza söz verdik, ne diyordum, parazitler açısından, çoğu zaman gerçeği, velhasıl, fotoğraftaki "sakin ol şampiyon"u ayar olarak görmek esas ayarı da, büyük fotoğrafı, o fotoğrafın manzarasını da gözden kaçırmaktır.

esas ayar; milyonlarca insanın, aç kalma korkusu ile makarna stokladığı, ülkenin virüsün trajedisi ile yoksulluk arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığı, şu ana kadar ekonomik krizi geciktirmek adına virüsün trajedisine yol verildiği bu günlerde, yalılardan, lüks rezidanslardan fotoğraflar paylaşılarak zaten verilmektedir.

şu paylaşımda "sakin ol şamp" yanıtını komik bulmak, bütün topluma az çok sirayet etmiş bir burjuva tapıncının boyutunu görebilenler için de kaçınılmazdır. aynı gemide, aynı sahilde olmadığımız da fotoğrafta önden sunulu verilmiştir zaten. dileyen bu ayarları alır, sakince oturur, yoksa bir ayar daha gelir, kimimiz üzülür, kimimiz güler. velhasıl bizler açısından ayar yememiz kaçınılmazdır zaten.

evet ortada komiklik var, pek çoğu üniversiteyi bitirince kabak gibi ortada kalmış, işsiz sürünürken kpss kapılarını aşındırmış, kendisini ücretli köleliğe mahkum eden düzeni hiç sorgulamamış, geçtim sorgulamayı öpüp başına koymakta beis görmeyen koca bir nesil. ve bu nesil arzu nesnesine temas etmek istiyor, onun yaşantısına dokunamıyor, hiç olmazsa ona ben de buradayım demek istiyor, ayıp değil tabii ki, çünkü kendisine başka bir hayal verilmedi.

şu an kapitalist sistemin balonlarının patladığının farkında bile değil, ve bu nesil, büyük ihtimalle çok yakında işsiz, beş parasız kalacak. arzu nesnesinin kamuya açık alanda sahildeymiş gibi sunduğu, ama sonra evi olduğu mesajını çakarak ters köşe yaptığı ( ki bakın kaçımız böyle ayar verebilir ), bir burjuva zırtapozunun paylaşımına methiyeler düzmek için sıraya giriyor. şakasını takdir edememiş olmanın acısını yaşamamak için yazılar yazıyor, akıl sağlığını böyle koruyabiliyor, alayımız da ayar sahibi oluyoruz, ibret alıyoruz böylece.

mülkiyetin miras yoluyla devri ile zenginleşerek, burjuva denen o asalak azınlığa ilişmek arzusuyla, sentetik kaygılar düzerseniz, böyle ayarlar yemeniz zaten olası.

ayarlarımızı ve ibretlerimizi aldığımıza göre, koronavirüsü bahane, ayar yemek şahane diyerek, lafımı da şöyle bitireyim; aynı gemide değiliz, bırakın, aynı sahilde bile değiliz. sözün bittiği yerdeyiz, büyük buhranın, likitide krizinin eşiğindeyiz, böylesi daha da ibretlik oldu, velhasıl, dünyanın bütün burjuva yalakaları, sizler de böyle telef olmayın, sağda solda, bir önce birleşin.

Funda Esenç Olayının Akıllarda Bıraktığı Sorunsal: Toplumsal Hiyerarşinin Karanlık Yüzü