Hafızada Uzun Süre Yer Edinen Parfüm Kokularının Kendi Teninize En Uygununu Bulmanızı Sağlayacak Çeşitleri ve Kalıcılık Etkileri

En az giyim kuşam kadar önemli parfümlerin daha bilinçli bir kullanımla kalıcılığını artırıp kendimize uygun kokuları daha uygun seçebiliriz. Sözlük yazarı hippychick, parfüm çeşitlerini ve etkilerini püf noktalarıyla beraber paylaşıyor.
Hafızada Uzun Süre Yer Edinen Parfüm Kokularının Kendi Teninize En Uygununu Bulmanızı Sağlayacak Çeşitleri ve Kalıcılık Etkileri
iStock.com

parfümün basite indirgenemeyecek bir konu olduğunun altını çizerek, parfümün ne olduğunu anlamak ve hangi tür parfümleri tercih etmemiz gerektiği konusuna açıklık kazandırmak amaçlı.

dikkat! öncelikle parfüm bir hayaldir. parfüm alırken hayal satın aldığını unutmayınız; ya kendiniz ya da çevrenizdekiler için.. ve de jean paul guerlainin söylediği gibi koku hatıranın en yoğun şeklidir... hepimizin hatıralarında bizi ilkokula ya da çocukluk günlerine götüren kokular var öyle değil mi.

parfüm dediğimiz nesne sevgili suser ve susesslar 3 türlü hammaddeden üretiliyor, bunlar:

bitkisel hammaddeler;
çiçek yaprakları, büyük ve küçük dallar, odunlar, kökler, otlar, meyvalar ve meyva kabukları, dikenler, reçineler,

iStock.com


hayvansal hammaddeler;

misk, amber, misk/zibet, castoreum

ve

sentetik hammaddeler; ki bunlar,

aldehitler- doğada bulunmayan suni esanslar, fantastik kokuklar,

yarı sentetik hammaddeler
-temel doğal maddelerden alınan kısmi yapı taşları, örneğin fıtık çamlarından alınan pineol(vanilyayı andıran, tatlı, çilekli koku)

sentetik hammaddeler-ağırlıklı olarak doğaya uygun koku maddeleri, yani bir nevi tabiatın kopyaları..

hammaddeler konusunda unutulmaması gereken sentetik koku maddeleri parfüme ayrıcalık verirken, doğal koku maddeleri sıcaklığını verir.

iStock.com


her parfümde tope note-üst nota, heart note-kalp notası- orta nota ve base note-dip not dediğimiz üç bölüm bulunmaktadır.

top note; uçucu öğelerden oluşur.
parfümüne göre değişmekle beraber sıktıktan sonraki ıslaklık geçtikten sonra alınan kokudur ve 10-15dk daha tende kalabilir.

heart note;5 dk sonra bu koku algılanabilir.
bir kaç saat dayanabilen çok uçucu olmayan, çiçeksi, otsu, baharatlı notalar bu kısımdadır.
base note; kokunun aslının duyulduğu ve en uzun süre kalan kısmıdır. vanilya, woody, musk, hayvansal notalardır.

önemli bir nokta ise; saf parfümde top note ve heart note yoktur sadece base notelar duyulabilir.

parfümlerin kalıcık sıralamasına gelince;
parfüm concentre, eau de parfum, eau de toilette, eau de cologne ve after shaveler şeklindedir.

iStock.com


tüm saydığım bu alt ürünler en baştaki saf parfüme alkol karıştırılarak elde edilir, alkol artıp saflık azalınca doğal olarak kalıcılık da düşer.

ve parfüm konusunda bilinmesi gereken en önemli konuya gelirsek; parfümler 2 tür özden oluşur demiştik, sentetik ve doğal özler. sentetik olarak üretilmiş koku özlerinden oluşan parfümler herkeste aynı kokar. doğal özlerin yoğun olduğu parfümler ise herkeste farklı kokar ve kişinin teninin salgıladığı kokuya göre değişir. diğerinden daha uzun sürede kokunun üst notası uçar ve dip notaya ulaşılır.

parfüm hakkındaki ayrıntılı ikinci entrimizin de burada sonuna geldik; naçizane tavsiyem parfüm sıkmadan önce teninizin temiz olmasına özellikle dikkat edin yoksa çok kötü sonuçlara ulaşılabiliyor.

parfümün kalıcılığını arttıran link ürünler:

body creme
body lotion
body misk
shower gel
deo vapo
deo stick ve
deo roll-on

parfüm konusun başta da belirttiğim gibi hassas bir konu, parfüm kullanırken çevreye duyarlı olun! her açıdan.

parfümler nose diye adlandırılan ve 3500 kokuyu ayırdedebilen kişilerce yaratılır.

edt tene değil kıyafetlere sıkılmalıdır 

iStock.com


çünkü vücutta güneşten kaynaklanan lekelere yol açabilir. edp hem vücuda hem de kıyafetlere sıkılabilir. ancak saf parfüm yalnızca tene sıkılmalıdır.

yine de parfümün kalıcılığını arttırmak için bir kaç ipucu isteyenlere;

parfümün yan ürünleri olan duş jeli ve duş sonrası losyonları ve pudralarını tavsiye ederim. ayrıca parfümü yakından değil uzaktan sıkarsanız kalıcığı artacaktır.
bir de kulak arkası, bilek içleri gibi kan basıncının yükek olduğu yerlere sıkın fakat bilek içine sıktıktan sonra bilekleri birbirine sürerek parfümü dağıtmaya çalışmayın bu koku moleküllerinin zarar görmesine ve orjinalinden daha farklı bir koku salgılamasına neden olur. parfüm konusu hassas bir konu ne de olsa. son olarak saça zarar vermeyen saç parfümlerini de kullanabilirsiniz.