Hafızalarda Yer Edinmiş Bazı Popüler Şarkıların Ortaya Çıkış Hikayeleri

Dünya müzik tarihinde önemli yer tutan bazı popüler şarkıların yazılma hikayeleri.


billie jean

bir kadın jackson'a, çocuğunun babası olduğunu iddia eden mektuplar göndermeye başlamış. michael jackson mektuplardan rüyalarına girecek kadar rahatsız olmuş. kadın bir gün içinde bir mektup, fotoğraf ve silah olan bir kutu göndermiş mektupta jackson'dan kendisini öldürmesini o da kendisini ve bebeğini öldüreceğini ve öldüklerinde beraber olabileceklerini yazmış. bu garip olay bu şarkı için ilham kaynağı olmuş.


let it be

beatles'ın klasik haline gelmiş olan şarkısı “let it be” paul mccartney'in annesiyle ilgili gördüğü bir rüyadan sonra ortaya çıkmış. o dönem uyuşturucu ve alkol ile cebelleşen mccartney bir gün eve geldiğinde uyuyakalmış. rüyasında 14 yaşında kaybettiği annesini görmüş. annesi ‘bırak artık’ demiş. farklı ve güzel bir ruh haliyle uyanan mccartney bunu annesinin ona bir mesajı olarak görmüş ve duygularını bu şarkıyla aktarmış bizlere.


tears in heaven

eric clapton bu şarkıyı 1991 yılında annesinin 53. kattaki dairesinin camından düşüp hayatını kaybeden 4 yaşındaki oğlu connor için yazmıştır.


layla

eric clapton, zorla başka biriyle evlendirilen kız ve onu aşkından deliye dönen adamın hikayesinin anlatıldığı the story of layla and mecnun adlı eseri okuduktan sonra bu şarkıyı yazmıştır. yani bildiğimiz leyla ve mecnun hikayesinden esinlenmiştir.


wish you were here

pink floyd grubunun lokomotifi syd barret uyuşturucu bağımlısıdır. grup üyelerinin uzun tartışmaları sonucunda syd barret'in gruba daha fazla katkı sağlayamayacağı konusunda fikir birliği yapılarak syd ile yollar ayrılır. pink floyd yoluna dolu dizgin devam ederken david gilmour ve baterist richard wright iletişim halinde olmadıkları syd barret'i unutmamışlardır. david gilmour yeni albümünde ona bir şarkı yapmayı düşünür. bu şarkıya inanılmaz özen gösterir. ve grubun albüm kayıtları başlar. tam kayıttayken stüdyonun kapısından syd barrett içeri girer. uzun süre sessiz bir şekilde oturan şişman ve kel barrett'i hiç kimse tanıyamamıştır. ''nerede kalmıştık ? '' der. kimse gözyaşlarını tutamaz o an. ona şarkıyı dinletirler, tepki vermez. daha sonra syd ortadan kaybolur. wish you were here şarkısı syd barrett'e ithaf edilir.


hey jude

paul mccartney, john lennon'ın oglu julian'la pek ilgilenmediğini görerek julian'a umut ve moral vermeye çalışmış. bu şarkı ortaya çıkmıştır.


all my love

led zeppelin’in vokalisti robert plant’ın 1977 yılında turnedeyken mide enfeksiyonu nedeniyle kaybettiği oğlu karac’ın ölümü üzerine yazdığı şarkıdır.


kol düğmeleri

barış manço'nun abisi savaş manço, bu şarkının hikayesini şöyle paylaşmıştır:

"barış, kol düğmeleri şarkısını 1962'de nişanlandığı semra adlı çok cici bir kızılltopraklı genç kız için yazmıştı. barış 1963 yazı sonuna doğru okumak için belçika'ya gelince o nişan bozuldu ve barış yaşadığı hüznü o şarkıya döktü. kol düğmeleri de semra'nın armağanıydı."