Hakkında Pek Çok Şehir Efsanesi Dolaşan Glock'a Dair Bilinmesi Gerekenler

Avusturya yapımı yarı otomatik bir tabanca olan Glock hakkında merak edilenler.
Hakkında Pek Çok Şehir Efsanesi Dolaşan Glock'a Dair Bilinmesi Gerekenler

glock'un gövdesi ve kızağı alüminyum-plasik karışımı olan polimer malzemeden imal edilmiştir. birçok x-ray cihazı, özellikle 11 eylül olayları'ndan sonra bu tip silahları algılayacak şekilde geliştirildiğinden dolayı silahın hayaletliğinden bahsedilemez. öte yandan polimerden imal edilen ilk ateşli silah olmamasından dolayı, 11 eylül öncesi eğer bu tabancaya hayalet silah deniliyorsa bunun tek sebebi, sadece "özel" durumlar hariç aklı başında kimsenin bu tabanca üstünde veya bagajındayken (beyan etmeden) hassas geçit ve x-ray cihazına girmeyecek olmasıdır. öte yandan bahsi geçen x-ray cihazının verdiği çıktıdan tabancanın silüeti anlaşılabileceğinden bu işin erbabı olmayan hiçkimse bu tabancayı x-ray'den fark edilmeden geçiremez.


tabanca emniyet mekanizması ile de hayli ünlüdür, gövdesinde baş parmak veya işaret parmağı emniyeti yerine glock'un kendine has çift tetik emniyeti bulunur. atıcı bilinçli şekilde çift tetiğe doğru basıncı uygulamadığı takdirde tabanca ateş almaz. namlu altı ray sistemi 20mm picatinny raylarla uyumludur ya da ufak modifikasyonlar ile dönüştürülebilir. namlu altı fener ve işaretleyicileri hayli popülerdir. 9mm merminin kanıtlanmış ferdi müdafaa kapasitesi nedeniyle amerikan vatandaşlarının evlerini kendi başlarına koruma sevdası bu tabancanın satışlarına gayet iyi etki etmiştir.


tabanca, duyurulduğuna göre 200 santigrat sıcaklığa kadar ateş almadığı gibi gövdesi de bu sıcaklıklara kadar erimez. donmaya karşı da "doğa ötesi" bir direnci mevcuttur. sadece zorlu durumlarda şarjörünün en üstündeki mermiyi çıkardığı gibi bir kusura rastlanmıştır. bu nedenle deneyimli atıcılar bu gibi durumlara düştüklerinde glock'larının şarjörünü çıkartıp tekrar takarlar.


glock, sivil pazarda satılan bir silah olmasına rağmen glock ailesi tabancalarının burst  ve full auto tetik grupları kullanıma sınırlandırılmıştır. sadece özel güvenlik şirketleri, pek tabii askeri teşkilatlar ve kolluk kuvvetleri (polis, jandarma) için geliştirilen glock modelleri ile, bu tip tam otomatik atışa hazır silahlara ruhsat veren pek az devlet (daha doğrusu eyalet) için bu tip glock modelleri satın alınabilir.

19 gen 4 modeline sahip olduğum silah markası glock, polimer teknolojisinin nerelere geldiğinin ispatıdır. glock, kendi silahlarını safe action pistols (güvenli çalışan tabancalar) olarak tanımlamıştır. ancak bu silahların türkiye'de 6136 sayılı ateşli ve ateşsiz silahlar kanunu ve eğitimsizlik yüzünden, zorunlu muhattabı olan asker ve polisimiz tarafından güvensiz, emniyetsiz tabanca olarak görülmektedir. 90'lı yıllarda türk silahlı kuvvetleri'ne avusturya'dan ihaleye geldiklerinde bizimkiler "bu ne biçim tabanca yahu emniyeti neyin yok evde çoluğumuz var çocuğumuz var" dediklerinde avusturyalılar tokat gibi cevabı yapıştırmıştır: "biz bu silahı siz evde bırakın diye üretmiyoruz"


dünyadaki kolluk güçlerinin %65'i bu silahı birincil uzun namlulu silahın yanında ikincil görev silahı olarak kullanmaktadır. ülkemize uyarladığımızda beylik tabancası olarak kullanmaktadır diyebiliriz. bu silahtan yola çıkılıp birçok silah üretilmesine rağmen fayda/fiyat oranıyla çeşitli modelleriyle glock hala amerika piyasasında en çok satılan silah konumundadır.

silahın sağlamlığı ve güvenilirliği konusunda youtube'da glock torture test diye bir arama yaparsanız karşınıza gelen videolardan kafanızdaki soruları silebilirsiniz. örneğin:


çoğu kişi bunu dile getirmez ancak kılıfsız taşımada da glock mkek'nin ithal ettiği tabancalar arasında açık ara öndedir. biz türk silahseverler olarak glock'a karatavuk deriz.

son olarak satın alırken fiyatları konusunda mkek sitesinden güncel fiyatlarında bakıp burada yazan fiyatlara uygun olarak alınması sizin hayrınıza olacaktır.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Dünyanın En Çok Kullanılan Silahlarından Kalaşnikof İçin Bir Uzmandan Geniş Bir Rehber