Haldun Boysan'ın Canlandırdığı Tombalacı Mehmet Karakterinin Orijinali: Ali Fevzi Bir

31 Ağustos'ta hayata veda eden Haldun Boysan'ın akılda kalan performanslarından biri de kuşkusuz Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı Tombalacı Mehmet karakteriydi. İşte bu karakterin esinlendiği Ali Fevzi Bir'i biraz tanıyalım.
Haldun Boysan'ın Canlandırdığı Tombalacı Mehmet Karakterinin Orijinali: Ali Fevzi Bir

tombalacı mehmet... geçtiğimiz gün vefat eden haldun boysan'ın canlandırdığı unutulmaz kurtlar vadisi karakterlerinden biri, konsey üyesi. haldun boysan'a allah'tan rahmet diledikten sonra hem canlandırdığı bu karakteri hem de kumarhaneleri inceleyelim biraz;

malûmunuz, kurtlar vadisi karakterlerinin çoğu gerçek kişilerden esinlenilerek oluşturulmuştu ve tombalacı mehmet'in de ali fevzi bir'den esinlenerek ortaya çıkarılan bir karakter olduğu söylenmektedir. dizide önder zülfü koşal öldürüldükten sonra tombalacı mehmet, kumarhaneleri tamamen himayesi altına alıyordu. gerçekte de ömer lütfi topal öldürüldükten sonra onun ortağı ali fevzi bir, kumarhanelerin tek kralı olmuştu.

Ortada, gri takım elbiseli kişi.

konseyin en zayıf üyesidir. karısının israil ve mossad ile olan sağlam bağlantıları sayesinde büyüyebilmiştir tombalacı fakat konseyin bana göre mehmet karahanlı'dan bile güçlü olan üyesi laz ziya ile düşman olunca bu sonun başlangıcı olmuştur tombalacı mehmet için.

süleyman çakır, laz ziya'nın damadı olduğu için kayınpeder - damat bir olup güç dengelerini bozmasın diye karahanlı tarafından çakır'ın ve laz ziya'nın karşısına koyulmuştur aslında.
tamamen laz ziya'nın sorumluluğunda olan silah işine girip sehem kurar ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. konseyde laz ziya ile tartışınca ona gücü yetmediği için hıncını süleyman çakır'dan çıkarmak ister ve kumarhanesini taratır. burada çakır'ın kardeşini öldürür.
mehmet karahanlı, onu gürcistan'a göndermek istese de daha sonra kalemini kırar.

ve süleyman çakır, kumarhanesindeki oyun masasına ellerinden ve ayaklarından bağladığı tombalacı mehmet'i sopayla vura vura öldürür.

Dizide kendisini, geçtiğimiz günlerde vefat eden oyuncu Haldun Boysan canlandırmıştı.

özetin özeti olarak anlattığım bu karakter de bize birçok mesaj vermektedir aslında

türkiye'de özellikle 90'lı yıllarda zirve yapan mafya - derin devlet ilişkisini gösteren önemli karakterlerden biridir. nitekim bir şey daha gelir başına: bütün suçlar kalemi kırılan adamın üzerine yıkılır!

tıpkı susurluk kazası sonrasında bütün suçların abdullah çatlı'nın üzerine yıkılması gibi.
dizide de medyanın cevap aradığı ne kadar faili meçhul olay varsa hepsi tombalacı mehmet'in üzerine yıkılmıştır. medya, süleyman çakır'ın illegal bir kumarhanesi olduğunu bile unutmuştur.

kumarhaneler türkiye'de 1996 yılında refah - yol hükümeti tarafından kapatılır. o zamanki slogan ise şudur: "turist döviz getirir, ahlâk götürür! "

aslında sadece necmettin erbakan ve destekçilerinin onayladığı bir yasak değildir bu. o dönem gazetelerini incelerseniz sürekli insanların kumar borçları yüzünden intihar ettiklerine dair haberler görürsünüz. bir sürü faili meçhul cinayetler ortaya çıkar ve çoğunun kumar borcu vardır. bu haberler artık kumarhanelere karşı tepki oluşmasını sağlar.

"Kumarın artması zenginlik işaretidir." Özal, bunlardan birkaç yıl önce kumarı böyle yorumlamıştı.

yani toplum ve medya kumarhanelerin kapatılması için destek vermişlerdir erbakan hükümetine. fakat resmî olarak kapatılan bu kumarhanelerin illegal şekilde varlıklarını devam ettirdiklerine dair de sürekli haberler çıkmıştır daha sonrasında.

yeşil lakaplı mahmut yıldırım'ın bazı kişilerin istanbul'daki kumar borçlarını kapattırdığı geçer çeşitli itiraflarda. yine abdullah çatlı'nın da aynı şekilde. abdullah çatlı'nın susurluk kazası'nda ölümü de bu yıla, 1996'ya denk gelir.

yeşil, yine 96'da şam'a gider ve bir daha kendisinden haber alınmaz. sabancı suikasti de bu yıl gerçekleştirilmiştir. 2 mart 1996'da abd dışişleri bakanlığı, türkiye'yi kara paranın en kolay aklandığı ülkeler listesine almıştır ki bu da kumarhanelerin kapatılması kararında etkili olmuştur. kumarhaneler kralı ömer lütfi topal, kumarhanelerin kapatılma kararı alınmadan hemen önce istanbul'da öldürülmüştür!

yine dizide tombalacı mehmet'in öldürüleceğini anlayınca ruslara yanladığını da görüyoruz. 1850'lerden itibaren türkiye üzerinde gördüğümüz abd - rus çekişmesinin derin devlet ayağına da böylece değinilir. 90'lı yıllar ve 2000'lerin başı türk - rus ilişkilerinin aşırı gergin olduğu yıllardır zaten.

karanlık dönemlermiş.