Halı Sahada Maç Kazandıracak Taktikler

Sadece eğlencesine yapıldığı zaman bile ciddileşmenin engellenemeyeceği, ayrı bir spor dalı halı saha. Ciddi tavsiyelerle halı sahaların kralı olmak mümkün.
Halı Sahada Maç Kazandıracak Taktikler
iStock


- herkesin malumu, halı saha maçlarına iyi kaleci bulmak zordur. bulursanız hiç kaçırmayın, kaleci hariç herkes 1.5-2 lira fazladan para versin kaleci de "beleş maç ulan" diye düşünüp her hafta kalenizi korusun. yoksa değişmeli kaleye geçecek olursanız emin olun ki takımınız rakipten en az 5 fark yiyecektir.

- hadi diyelim adam gibi kaleci bulamıyorsunuz, elimdekilerle idare etmem gerekir diyorsunuz. işte o zaman kaleye sokmanız gereken kişi toptan korkmayan bir kişi olmalıdır. toptan korkmayan bir herif zaten kıç kadar olan o kalede kolay kolay gol yemez, dikkat derim. "abi benim elim sakat, geçen hafta bileğim burkuldu, ilkokulda kolum kırıldı" diyen pezevenkleri kesinlikle kaleye sokmayınız, bilerek gol yiyor ibneler. 2 tane kötü gol bile takımı moral-motivasyon ve skor olarak ne kadar geriye düşürebildiğini siz sevgili sözlük yazarları benden daha iyi bilirsiniz.


kaleci sorununu hallettiğimize göre diğer oyunculara geçebiliriz artık

1) sigara içenleri

2) "abi 3 aydır top oynamıyorum yaaa" diyen tipleri

3) "bizden geçti yav" diyenleri

4) "galatasaray beni altyapıya istedi ama babam göndermedi" diyenleri

5) basketbolcuları ve boksörleri maçlara çağırmayın. 

dipnot: sıralamada aşağıya indikçe almamanız gereken tiplerin leveli yükseliyor. yani bir tercih söz konusu olursa üst sıralardaki tipleri, alt sıralardaki tiplere tercih edin.

- iyi top oynayan adamların cep telefonlarını alın, iyi ilişkiler kurun. çünkü onları haftada 3-4 farklı kişi maça çağırır. sizinle ne kadar iyi arkadaşsa, sizi reddetme ihtimali de o kadar azalır.

- karadeniz uşaklarından iyi topçular çıkar, özellikle trabzonlulardan. "oynamayı bilmiyorum" deseler bile, çağırıp görmeniz faydanıza olabilir.

- sadece defans dursun, gelen toplara bam-güm vursun diye adam çağırmayın. öyle adamlarınız varsa, biraz cesaretlendirin. kendilerindeki cevheri gördüklerinde, siz de onlar gibi şaşıracaksınız.

- sol açıkta, sağ açıkta eli belinde pas bekleyen, ayağına top geldiğinde ronaldinho'ya bağlayan pezevenkleri çağırmayın. hem oyuna katkıları olmuyor hem de takım arkadaşlarınızın moral-motivasyonlarını etkiliyor.

- forvetsiz oynayabilirsiniz ama taktiksiz oynayamazsınız. o yüzden maç öncesi ısınma hareketlerinde rakibinizi inceleyin derim. birçok çıkarım yapabilirsiniz. dedik ya taktiksiz olmaz diye yaptığınız çıkarımları takım arkadaşlarınıza anlatın, ona göre taktiğinizi uygulayın ve uygulatın.

- çoğu halı saha takımında "takımın beyni" vardır. orta sahada topu alır, gerekirse çalım atar gerekirse şut atar. işte bu adamın kim olduğunu daha ilk 10 dakika dolmadan anlarsınız. sonra takımınızda bir elemana (koşan, çalım yese bile tekrar dönüp topu almaya çabalayan, tercihen kısa boylu (ben kısa boylulara çalım atmakta zorlanıyorum) o "takımın beyni" beyfendisini kitlemesini söyleyin. başarılı olursa kısa sürede maçı alacak/çevirecek golleri bulursunuz.

- en az 3 sabit defans oyuncunuz bulunsun. sol bek, sağ bek ve göbek olacak şekilde. mümkün mertebe topun gerisinde kalsınlar, bu şekilde maç boyu gol yemeniz oldukça zorlaşacak. ayrıca bu defans oyuncuların çelik gibi sinirlere sahip olması daha makbuldür. sonra orta sahadan kaleye şut çektiklerinde içten içe küfür edersiniz.

- kornerleri paslaşarak kullanınız. hangi halı sahada, hangi adam gibi takıma kafayla gol atmak mümkün oldu ki?


rakip korner atacağı zaman

1) bir kişi ön direği tutsun ki kornerden direk kaleye şut çeken psikopatların amaçlarına ulaşmalarını engelleyin.

2) kaleci ön direğin hizasında direk ile penaltı noktası arasında bir yerde bulunsun ki havadan bir ortaya ilk müdaheleyi etsin.

3) bir oyuncunuz, kornerin atılacağı yöndeki ceza sahası çizgisinde beklesin.

4) rakibe göre diğer oyuncular da defans yapmalı. halı sahada hata yapmazsan kornerden gol yemen çok zordur.

kısacası


- ileri uç oyuncularının birbirleriyle uyumlu olması şart. birbiriyle uyumlu olmayan 2 üst düzey topçu yerine, 2-3 yıldır birlikte maça çıkmış orta düzey oyuncuları tercih ederim.

- zannımca en önemli şey, kendisini takımdan üstün gören adamı takımdan silin. ne kadar iyi oyun oynuyorsa da onu silin, gerçekten de takımdan üstün olsa bile silin takımdan. çünkü uzun vadede çok sıkıntı olabiliyor bu adamlar. maç seçme huyları da oluyor bu tiplerin.

- son olarak maçta kavga çıkartmayın, spor yapıyoruz bokunu çıkartmanın lüzumu yok. hadi sağlıcakla.

Sadece İşini Yapar: Halı Sahada Çakılı Stoper Oynayan Adam


Bir Halı Sahada Yaşanabilecek En Saçma Olaylar