Halk Arasında Kezzap Olarak da Bilinen Kimyasal Madde: Nitrik Asit

Zaman zaman ana haber bültenlerinde ''eski sevgilisinin yüzüne kezzap attı'' haberleriyle, kötü bir şekilde duyduğumuz nitrik asit hakkında bilinmesi gerekenler.
Halk Arasında Kezzap Olarak da Bilinen Kimyasal Madde: Nitrik Asit

nitrik asit; nitratasidi veya kezzap diye de anılır. 

yüksek derecede aşındırıcı, renksiz ve dumanlı bir sıvıdır. laboratuvarlarda çok kullanılan bir ayıraç olmasının yanı sıra, sanayide gübre ve patlayıcı madde üretiminde yararlanılan önemli bir hammaddedir.

nitrik asit üretiminde yararlanılan başlıca yöntemlerden biri amonyağın bir katalizör eşliğinde yükseltgenmesine dayanır.


nitrik asit ısıtıldığında su, azotdioksit ve oksijene ayrılır. kuvvetli bir asittir; -42°c'da donar, 83°c'da kaynar. 

nitrik asit, amonyakla tepkimeye girerek gübrelerin temel bileşeni olan amonyum nitrati, gliserin ve toluenle tepkimeye girerek patlayıcı madde olarak yararlanılan nitrogliserin ve trinitrotolueni oluşturur. ayrıca metallerin oksit ya da nitratlarının ve nitroselülozun hazırlanmasında da önemli rol oynar.

nitrik asit; günlük yaşantımızda kullandığımız turşu, salça, sirke, yoğurt, kola, elma , limon, ve süt gibi besin maddelerinin içinde bulunur.

ayrıca kimya için de çok önemlidir. gübre tuzları üretiminde barut, dinamit gibi birçok çeşit patlayıcı yapımında ve gümüş nitrat elde etmede kullanılır.

Siyanür Nedir ve İnsanı Nasıl Öldürür?