"Hangi Reddit Postunu Unutamıyorsunuz?" Başlığından Seçilmiş Ufuk Açıcı Reddit Yazıları

Sosyal medyanın önde gelen sitelerinden Reddit'te, "hangi reddit gönderisini unutamıyorsunuz?" şeklinde bir başlık açıldı ve pek çok kullanıcının daha önce fark etmediği ilginç yorumlar geldi. Bunlardan seçmeleri aktarıyoruz.
"Hangi Reddit Postunu Unutamıyorsunuz?" Başlığından Seçilmiş Ufuk Açıcı Reddit Yazıları
iStock

reddit tuhaf bir ortam, dikkat etmezseniz tek bir post içinde saatleriniz erir gider. dün burada "hangi efsanevi reddit postunu / yorumunu unutamıyorsunuz" mealinde bir başlık açıldı ve 26 bin küsur yorum aldı şimdiden: https://www.reddit.com/…post_comment_can_you_still/

uzun süredir reddit okuduğum halde bu postların bir çoğuna denk gelmemiştim. gelen cevapların bir kaçının özetini çıkararak kendi şaşkınlık, dehşet, "dünya ne tuhaf yer lan!" duygularıma birkaç yandaş bulmak istedim sanırım. "öğrenildiğinde senin ben ufkunu sikeyim dedirten şeyler" kategorisinde de değerlendirilebilir:

karıncalar

birisi r/homeowners reddit'ine evindeki karıncaları nasıl yok edebileceği ile ilgili post açıyor. yüzlerce yorum geliyor, bir kişi "belki karınca filan yoktur, karbon monoksit zehirlenmesine bağlı halüsinasyon görüyor olabilirsin" yazınca postu açan adam evi kontrol ettiriyor; karınca marınca bulunmadığı, karbon monoksit teorisinin doğru olduğu anlaşılıyor.

evde çok başına

bir ailenin doğan oğulları bebekliğinden itibaren aileyi çok yoruyor, sürekli ağlıyor, hep mutsuz. doktorlara, terapistlere gidiyorlar ama bir çözüm bulunamıyor. çocuk büyüdükçe de aynı mutsuzluk, aynı hırçınlık devam ediyor. yürümeye başladığında evde her şeyi parçalıyor, ortalığa işeyip sıçıyor. 9-10 yaşlarına geldiğinde sorunlar büyüyor, çocuk artık anne/babasının yatağına işeyip sıçıyor, ebeveynler kapılarını kilitleyerek korunabiliyorlar artık çocuğun bu eylemlerinden. 10 yaşında babasını götünden bıçaklıyor. daha da büyüdüğünde ortalıkta yangınlar çıkarıyor, hayvanlara işkence ediyor.

anne ve babası bir yandan destek olmaya çalışırken bir yandan durumdan bıkıyorlar, anlaşılan o ki insanın kendi çocuğuna duyduğu o doğal sevginin kırıntısı bile kalmıyor içlerinde.

çocuk 16 yaşındayken kazara hamile kalıyor kadın ve bizimkiler panik oluyorlar "bir daha aynı şeyleri nasıl yaşarız!" duygusuyla. bir şekilde çocuk doğunca anlaşılıyor ki gayet standart bir kız çocuğu bu. kısa keselim, bir noktada oğlan kilitli olan bebek odasına pencereden girip kıza bıçakla işkence ederken, eski amatör boksör olan kadın çocuğu allah yarattı demeden ölümüne dövüyor, adam da bunu sakin sakin izliyor. kadın alt kata indiğinde adam "ne oldu, öldü mü?" sorusuna "umarım ölmüştür" cevabını veriyor. çocuğun yaşadığı anlaşılınca, bizimkiler korkudan bodrum kata kilitliyorlar kendilerini ve 2 hafta oğlanın evde dolaşmasını, ortalığı kırıp dökmesini dinliyorlar. sonra bir anda çekip gidiyor oğlan. anlatan adam 70'li yaşlarda, olaylar 80'lerin sonunda olmuş ve o zamandan beri görmemiş oğlunu.

korku filmi gibi bir hikaye, vakti olanlar orijinalini okumalı.  link

twitch

elemanın birisi büyükannesinden kalan mirasın büyük kısmını -kendisiyle evlenir umuduyla- twitch yayıncısı bir kıza harcıyor. link

jasoninhell

u/jasoninhell kullanıcısının yaşadıkları, bunların en moral bozucusu sanırım. bu kullanıcı, r/relationship_advice grubunda karısının kendisini komşusuyla aldattığını yazarak tavsiye istiyor. hemen tüm kullanıcılar bu durumlarda yapılan standart yorumların benzerlerini sıralıyor: "ne uğraşıyorsun abi, boşa gitsin, en kötü ne olabilir ki!".

adam kararını veriyor ve bir kaç gün sonra r/legaladvice grubuna boşandığında iki çocuğunun velayetini nasıl alabileceğini soruyor.

karısı bir şekilde bu mesajları okuyor ve adamın yasal konuyu danıştığı gün, iki çocuğunu ve kendisini bıçaklıyor. çocuklar ölüyor, kendisi yaşıyor ve yaptıklarından hiç pişman olmadığı için 120 yıl hapis cezası alıyor.

zamanında bu konu internette ve amerikan medyasında büyük olay olmuş, kadının çocukları ve kendini bıçakladıktan sonra 911'e haber verme kayıtları filan da yayılmış:

Mevzubahis ses kaydı

bok bıçağı

post sahibinin ve ailesinin genel bir biyolojik sorunları var: çok büyük sıçıyorlar, o kadar büyük ki sifonlamak yeterli gelmiyor! aile bunun için bir çözüm geliştirmiş, evin bir yerine eski bir bıçağı "bok bıçağı" olarak koymuşlar ve sorun yaşandığında ilgili kütleyi bıçakla dilimlere ayırıyorlarmış. bu durum ailenin hayatının o kadar doğal bir parçasıymış ki, post sahibi 22 yaşına kadar herkesin evinde bir bok bıçağı olduğunu sanıyormuş. 22 yaşında bir arkadaşının evindeki tuvaletten çıkıp, arkadaşına "sizin bok bıçağı nerede duruyor?" sorusunu sorduğunda aydınlanmış. link

sigara

eleman kız arkadaşını sigarayı bırakması konusunda sürekli darlıyor ve kız da "sen nereden bileceksin bunun zorluğunu" ile geliyor. adam bunun çok kolay olduğunu ispatlayabilmek için 1 ay sonra bırakmak üzere sigaraya başlıyor ve postu yazdığında 10 yıl geçtiği halde hala günde bir paket içmeye devam ediyormuş. kız uzun zaman önce bırakmış. link

ayak

adam bir motosiklet kazası geçiriyor ve bir süre sonra ayağı ampute ediliyor. kesilen ayağını hastaneden talep ediyor ve bu ayaktan sote yapıp yiyor. "tadım bufalo etine benziyor ama daha zor çiğneniyor" yorumunu yapmış.

ilk bakışta fake bir hikaye gibi duruyor ama manyak herif tüm aşamaların fotoğrafını göndermiş. linkini verip mide bulandırmayayım.

fizik dersi

bir kız, r/askreddit'e post açarak sıradan / günlük bir olayın kimleri cinsel yönden azdırdığını soruyor. ve sabahın 8:30'unda girdiği fizik dersinin anlaşılmaz şekilde kendisini çok azdırdığını anlatıyor. yorumculardan birisi "ben de sabah 8:30 fizik dersindeyim" yazınca anlaşılıyor ki o anda aynı sınıftalar. sonradan gerçek hayatta görüşüyor, reddit'e birlikte foto filan yolluyorlar, olaylar daha da gelişiyor mu bilmiyorum. link