Hapisten Helikopterle Kaçırılan Müthiş Türk Lakaplı Uyuşturucu Kaçakçısı: Halil Havar

İtalyan bir mafya ailesi tarafından Hollanda'daki bir hapishaneden helikopterle kaçırılan uyuşturucu kaçakçısı Halil Havar, Kurtlar Vadisi'ndeki Halo karakterine de ilham vermiştir.
Hapisten Helikopterle Kaçırılan Müthiş Türk Lakaplı Uyuşturucu Kaçakçısı: Halil Havar

hollanda'da tutuklu bulunduğu leeuwerden cezaevi'nden 19 şubat 1991 tarihinde italyan mafyasının ünlü ailelerinden trappaniler tarafından helikopterle kaçırılmasıyla tanınan ve "müthiş türk" lakabıyla dünya çapında ünlenen uyuşturucu kaçakçısıdır halil havar. 

kendisi, ünlü silah kaçakçısı mehmet havar'ın oğlu ve gaziantepspor kulübü eski başkanıdır. havar'ın, 1993 yılında düzenlenen bir operasyonla içindeki 13 ton uyuşturucuyla birlikte ele geçirilen lucky-s gemisindeki uyuşturucunun büyük bölümünün de sahibi olduğu iddia edilmiştir. 


kaçırıldıktan iki yıl boyunca izini kaybettiren halil havar, kırmızı bültenle arandığı esnada 1992'de türkiye'de yakalandı. ancak savcılık tarafından salıverilince yeniden kayıplara karıştı. adı 1993'te lucky-s ve kısmetim-1 gemisinde ele geçirilen uyuşurucunun sahiplerinden olduğu iddialarıyla tekrar gündeme geldi. hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan havar, 1994'te tekrar yakalandı ve tutuklandı. 

lucky-s davasından istanbul dgm'de nejat daş'ın da aralarında bulunduğu 11 kişiyle birlikte yargılanan havar, 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. cezasını uşak e tipi cezaevi'nde çekiyor.

kurtlar vadisi'deki halo dayı karakterinin halil havar'dan esinlenerek yazıldığı düşünülüyor. halo dayı, dizide polat alemdar tarafından helikopterle hapisten kaçırılmıştı. 

işte o sahne:


kaynaklar: hürriyet, t24