Harry Potter Evreni İçin Pek Çok Dönüm Noktasının Gerçekleştiği Gün: 31 Ekim

Okurken farkında olmasak da serinin yazarı J.K. Rowling, bazı önemli olayları 31 Ekim tarihine denk getirmiş. Neler olduğuna bir bakalım.
Harry Potter Evreni İçin Pek Çok Dönüm Noktasının Gerçekleştiği Gün: 31 Ekim

31 ekim, harry potter evreni için birçok şeyin yıl dönümüdür. j. k. rowling cadılar bayramı kavramını sadece kostümlerin giyilip ziyafetlerin verildiği bir gün olarak bırakmamış, aynı zamanda birçok olayı bugüne denk getirmiş.

31 ekim 1981'de lord voldemort, peter pettigrew'ün ihaneti sonucu godric’s hollow'a giderek james ve lily potter'ı öldürmüştür. harry'nin kişisel trajedisinin başladığı bu karanlık gün, büyücüler dünyası tarafından büyük bir mutlulukla kutlanmıştır çünkü lord voldemort ortadan kaybolmuş ve birinci büyücü savaşı sona ermiştir.

James Potter

ailesinin ölümünden on yıl sonra, hogwarts'taki ilk yılında harry potter gayet hareketli bir cadılar bayramı geçirmiş ve gecenin sonunda bir arkadaş daha edinmiştir. hermione'nin ron'a "leviosaar değil, levioosa" dediği 31 ekim 1991'de okula ifrit girmiş; ron ve harry, hermione sayesinde ifriti alt edebilmiştir. o günden sonra hermione, ron ve harry'yle arkadaş olmuş muhteşem üçlü oluşmuştur.


neredeyse kafasız nick'in ölüm günü partisinin kutlandığı 31 ekim 1992'de ise tom riddle'ın günlüğünün etkisi altında olan ginny weasley sayesinde sırlar odası elli yıl sonra tekrar açılmıştır. filch'in kedisi mrs norris'i taşlaşmış halde sallanırken bulan ron, harry ve hermione duvarda ilginç bir yazıyla karşılacaklardır: "sırlar odası açıldı. varisin düşmanları, kendinizi kollayın."


sonraki yıl da hogwarts için bir o kadar korkulu bir cadılar bayramı olmuştur, zira sihir bakanlığı tarafından her yerde aranan sirius black tam da 31 ekim 1993'te hogwarts'a girmiş ve şişman hanım'ın portresini parçalayarak onu kaçırmıştır.


31 ekim 1994 tarihi de harry için kolay geçmemiştir. diğer büyücü okullarından öğrencileri misafir eden hogwarts'ta o yılki cadılar bayramı büyük bir heyecanla beklenmektedir çünkü üçbüyücü turnuvası'na katılacak öğrencilerin ismi ateş kadehi'nden çıkacaktır. kadeh fazladan bir isim daha ilan ederek harry potter'ın şampiyonlardan biri olduğunu açıklamış, tüm heyecan yerini şaşkınlık ve öfkeye bırakmıştır.

Harry Potter'a Miras Kalan Büyük Servet Nereden Geliyor?

Harry Potter'da Gryffindor'un Kazandığı İlk Bölüm Kupası Şaibeli mi?