Harry Potter Stüdyo Gezisine Katılan Bir Sözlük Yazarının Detaylı Tur İzlenimleri

Warner Brothers'ın Harry Potter film stüdyosu turuna katılan Sözlük yazarı "deathlycrimson", Londra'dan bildiriyor.
Harry Potter Stüdyo Gezisine Katılan Bir Sözlük Yazarının Detaylı Tur İzlenimleri

harry potter ile ilgili ekşi sözlük'te bir sürü yazı yazdıktan sonra uzun yıllardır bir gün yazmayı umut ettiğim yazıyı yazıyorum. nihayet senelerdir hayalim olan warner bros. studio tour london - the making of harry potter'a gidebildim. beni tanıyanlar bilir, açıldığı zamandan beri buraya gitmek için can atıyordum. baştan uyarayım oldukça uzun bir yazı olacak, çünkü beni anlayacak harry potter hayranlarıyla bu heyecanımı paylaşmam lazım.

burayı bir cümle ile özetlemek gerekirse "gerçekten de harry potter hayranlarına onları bu dünyanın içindeymiş gibi hissettirerek, hayatlarının en güzel günlerinden birini yaşatacak stüdyodur." diyebilirim.

stüdyonun bulunduğu yer londra merkeze yaklaşık bir saatlik bir mesafede, 2-3 ay önceden bileti hallederseniz 105 pound gibi bir fiyata ulaşım + stüdyo turu alabilirsiniz. ben gitmeye 1 ay kala gibi halletmeye çalıştığım için kendi turu yerine aracı bir kurumla 15 pound daha fazla para vererek halledebildim. eğer ulaşımı kendiniz ayarlarsanız stüdyo ücreti 50-55 pound arası.

açıkçası ciddi bir hayransanız, ulaşımı kendiniz halledip sabahtan akşama kadar stüdyoda vakit geçirmenizi tavsiye ederim. benim gittiğim tur 4,5 saat stüdyoda gezme şansı veriyordu ve yetiştirebilmek adına her yazıyı okuyamadım ya da her aktiviteye katılamadım. 4,5 yerine 8-9 saatim olsaydı ancak yetermiş.

gelelim stüdyoya, şaka yapmıyorum içeri girer girmez gözlerim doldu duygulandım. sizi daha girişten müzikleri ile atmosfere sokuyor. ben kasım sonu gibi gittiğimden hogwarts in the snow teması vardı. sezonuna göre tema değişebiliyormuş. şansıma en güzel temaya denk geldim.


tura başlarken ilk karşımıza çıkanlardan biri harry'nin merdiven altındaki odası. burada filmlerle ilgili ufak bilgiler ve resimleri görüyorsunuz. sonra sizi bir odaya alıyorlar ve stüdyo ile ilgili bilgilendirmeler oluyor, daha sonrasında da bir sinema salonuna geçiyorsunuz ve orada size ufak bir şey izletiliyor. sonrasında ise turumuz başlıyor. gidecek insanlara sürpriz olması adına özellikle bazı ayrıntılara girmiyorum ama turun başlangıcı şahane. stüdyo girişinde harry potter pasaportunuzu almayı unutmayın (ücretsiz), bununla stüdyonun 7 ayrı noktasından damga basmanız gerekiyor.


turumuzun asıl başlangıcı the great hall! içindeki tüm detayları ile muhteşem.


buranın tek eksi yönü gruplar halinde gezdirildiği için 5 dakika kadar kalmanıza izin verilmesi. salona girişte aynen harry gibiydim.

Harry'nin Büyük Salon'a girişi


tek fark ziyaretçiler rahat gezsinler diye ortadaki iki masa yok, dört yerine sadece iki masa koymuşlar. buraya yılbaşı temalı güzel bir görsel bırakıyorum:


bu kısmı geçtikten sonra bazı kostümler, aksesuarlar ve iç dizayn setlerinin olduğu yere geçiyoruz. bunların hepsi gerçekten filmde kullanılan şeyler. buradaki tüm bilgileri okumak isterseniz epey vakit geçirirsiniz. burada beni en heyecanlandıran dekorlar gryffindor erkekler yatakhanesi, iksir odaları, gryffindor ortak salonu ve dumbledore'un odası oldu.


quidditch kısmı turun en keyifli yerlerinden

öncelikle süpürgeyi havalandırabileceğiniz bir set kurmuşlar. siz "up" diye süpürgeyi çağırıyorsunuz ve görevlinin bastığı tuş ile süpürge havalanıyor. ve burada resim çekilmek bedava. paralı olan kısımda ise sizi yeşil ekran önünde süpürgeye bindirip hem fotoğraflarınızı çekiyorlar hem de videonuzu. açıkçası bunu ücretsiz yapıp fotoğraf/videoları almayabilirsiniz. ben süpürge kısmını çok deneyimlemek istiyordum ama aşırı uzun bir kuyruk vardı ve beklersem en az yarım saati orada harcayacaktım. o yüzden üzülerek bu aktiviteyi pas geçmek durumunda kaldım. sergilenen süpürgelere örnekler.


bu kısımdan sonra ise hareket eden set dekorlarına geçiyoruz

burada düğmeler oluyor ve siz düğmeye basınca bu dekorlar hareket ediyor. bu alandaki en favorim tabii ki de weasley'lerin mutfağı oldu. kendi kendine temizlenen tava, kendi kendine kesilen yemek, kendi kendine çalışan ütü ve örgü bu alanda hareket ediyor.

ölüm yiyenler ve karanlık sanatlara ayrılan kısımlar da muhteşemdi. burada borgin and burkes'de satılam bazı eşyaları bulabilirsiniz. yedinci filmdeki ölüm yiyenler toplantı sahnesi de canlandırılmış, nagini'nin gerçek boyutu sizi hayrete düşürecektir. bu kısımda sihir bakanlığına ait bazı dekorlar da bulunuyor.


başka heyecanlandırıcı kısım ise asa dersi verilmesi

buna genelde çocuklar katılıyordu ama bu şans bir kez çıkar diyerek küçük çocuklarla birlikte ben de katıldım. bu kısımda istediğiniz bir asayı seçiyorsunuz ve filmde asa sahnelerinden sorumlu olan adamın videosunu izleyerek 3 yöntem öğreniyorsunuz. sonra bunları aynaların karşısında yapmanız ve sonra da sizi izleyen kalabalığa yapmanız isteniyor. bunu denemenizi şiddetle tavsiye ederim, biz denerken epey eğlendik.

bu kısımdan sonra ise yasak orman geliyor

turun bu kısmında sislerin arasında yürüyorsunuz. dekorlardan birinde düğmeye basarak gündüz/gece ışığı ayarı yapabiliyorsunuz. şahgaga da yasak orman kısmında yer alıyor. tepeden inen örümcekleri bile koymuşlar. ancak bu sahnede gerçekten kötü/komik duran tek bir şey var, o da patronus. bunu gördüğümde modele bir şey olmuş, herhalde üzerindeki kürkü çıkarmışlar dedim ama izlediğim başka bir videoda gerçekten de böyle gözüktüğünü gördüm.

yasak ormandan sonra platform 9 3/4'e geliyoruz

burada bavullarla birlikte fotoğraf çekilebilmeniz için bir alan var. burada okulun ilk günü pozumuzu verdikten sonra trenin olduğu alana geliyoruz. bu kısımda da yine fotoğraf çekilebileceğiniz 3 platform var, el arabalarınızla birlikte duvardan geçiyormuş gibi gözüküyorsunuz. hogwarts ekspresi aslında gerçek bir tren, filmde sahte bir dekor kullanmamışlar. eski bir treni dekore edip hogwarts ekspresi oluşturulmuş.

trenin içini gezebiliyorsunuz, ancak neredeyse herkes trene binerken fotoğraf çektirdiği için biraz kuyruk beklemeniz gerekiyor.


trenin içi ise cidden çok dar, yemekçi kadının buradan geçmesine imkan yok. ancak belki de sihirle genişliyordur, kim bilir :) son olarak bu alanda yine bir yeşil ekran var, hogwarts ekspresinde seyahat ediyormuş gibi tren koltuklarına oturuyorsunuz ve yolculuğun keyfini çıkarıyorsunuz. biz bunu yaptık ama fotoğraflar ve video çok pahalı olduğu için satın almadık. daha önce de dediğim gibi yeşil ekranlı aktiviteleri yapıp satın almadan ilerleyebilirsiniz.

artık turun tam anlamıyla orta noktasındayız

kafe alanına geliyoruz. yemekler konusunda bir tavsiyem olmayacak ama kaymak birası içmeden asla buradan ayrılmayın. kaymak birası biraz pahalı (özellikle pound-try farkından dolayı), ancak işin güzel yanı size içtiğiniz bardağı hediye ediyorlar. ve bu deneyim için elbette değer, kaymak birasının tadı beklediğimden daha tatlıydı. oradayken oldukça beğendim, hatta gift shop'da satılanı da bu yüzden aldım ama gift shop'tan bunu almanızı asla tavsiye etmem çünkü kafede hazırlanandan çok farklı oluyor. en iyisi orada için ve bir daha bu tadı almak için tekrar stüdyoyu ziyaret edeceğinizi umut edin. burada puan kıracağım tek nokta yemeklerde de harry potter temaları kullanmamaları. bildiğiniz hamburger, sosisli falan satıyorlar. keşke en azından çikolata kurbağa, balkabaklı tatlılar falan olsaymış. bardağımızı alıp musluklarda temizledikten sonra (bunun için sıcak su akan musluk koymuşlar) ilk defa dış mekana çıkıyoruz.

dışarı alanda gözümüze ilk çarpan hızır otobüs oluyor, düğmeye basıp kornasını çalabiliyorsunuz.


orijinaline göre çok daha minik kovuk maketi var, privet drive'daki dursleylerin evi (gerçek boyutlu) de burada yer alıyor ve içine girip bir kısmını gezebiliyorsunuz.


ve evet, bu ev gerçekten inşa edilmiş ve iç sahneler de burada çekilmiş.


mutfak tezgahındaki yemek artıklarına kadar her şey detaylıca yapılmış. kendinizi dursley ailesini ziyaret etmiş gibi hissediyorsunuz.


buradan sonra bitkibilim derslerinin yapıldığı sera var. burası tek giremediğim yer oldu çünkü uzun kuyruk vardı ve saatim kısıtlıydı. o yüzden buraya dışarıdan bakmakla yetindim ama keşke girebilseymişim çünkü içeride adamotları varmış ve siz çektiğinizde gerçekten de çığlık atıyorlar. son olarak da hogwars'daki meşhur köprülü yol var. buradan da mutlaka geçin. hagrid'in motorsikleti ve arthur weasley'nin arabası da dışarıda yer alıyor ve bunlara binebiliyorsunuz.

içeri alana girdiğinizde makyaj kısmına geliyorsunuz. vaktim azaldığı için mecburen buraları hızlı geçmek zorunda kaldım ancak her gördüğünüz şeyde makyaj ekibinin çabalarını bir kez daha takdir ediyorsunuz. goblin galerisi ise tek kelimeyle muhteşem! bir sürü goblin için tek tek uğraşmışlar ve maske yapmışlar.


ve buradan sonra geliyoruz gringotts bankasına

buraya girerken de tıpkı büyük salona girerken yaşadığım hayranlık hissini yaşadım. sanki gerçekten de gringotts'a gelmişim gibiydi.


bankanın girişinden sonra oynayan kilitli kasa kapısının oraya varıyoruz. burayı da geçtikten sonra bellatrix'in kasasına geliyoruz.


filmde bu sahne için gerçekten materyalleri yapmışlar ve yaklaşık olarak 38.000 parça hazine yaratılmış. burada da gryffindor kılıcı ile fotoğraf çekilebileceğiniz çok güzel bir alan bulunuyor. gringotts kısmını son olarak cgi'lı bir alanla kapatıyoruz (ne olduğunu söylemeyeyim sürprizi kaçmasın).

bir sonraki durağımız diagon alley.


bu kısma girer girmez yine duygulandım. en çok görmek istediğim alanlardan biri burasıydı. ve burası filmlerde kullanılan gerçek set. buradaki dükkanların hepsinin camından tek tek bakmanızı öneririm. ne kadar detaylı olduklarına inanamayacaksınız. weasley büyücü şakaları ise tabii ki de favori dükkanım oldu.


diagon alley'den sonra sanat departmanı kısmına geçiyoruz, yine vakit sıkıntısından dolayı burayı hızlı geçmek zorunda kaldım ama çok güzel çizimler vardı. bu kısmı geçtikten sonra son yere yani hogwarts şatosuna geliyoruz.


daha doğrusu gerçek boyutunun 1/24'ü boyda olan makete. christmas at hogwarts temasından dolayı ben karlı bir ortam ve maketle karşılaştım. bu maket, filmlerde kullanılan maket. tüm dış çekimlerde bu maket kullanılmış. cidden her tarafı inanılmaz detaylarla hazırlanmış bir maket. bu kısmı geçtikten sonra kendinizi olivander'in asa dükkanında buluyorsunuz, her bir asa kutusunun üzerinde film yapımına dahil olan kişilerin ismi yazıyor.


hediyelik eşya dükkanlarına gelirsek

yanlış hatırlamıyorsam stüdyoyu dolaşırken 2 tane temalı gift shop karşımıza çıkıyor, birisi christmas at hogwarts temalı, diğeri de hogwarts express temalı. unuttuğum bir tane daha gift shop olabilir. bunların dışında bir de ana gift shop var. ara gift shoplardaki bazı ürünler ana dükkanda yok. zaten bunlara genelde başka yerde yok diye yazıyorlar. o yüzden beğendiğiniz bir şey olursa ana gift shoptan alırım diye düşünmeyin ve alın. ancak maalesef gift shoplardaki ürünler çok çok pahalı, mesela atkılar 25 pound civarı (900 tl gibi ediyor). neye elimi atsam geri çekmek zorunda kaldım ve bir sürü şeye içim gitti. sadece kaymak birası ve bertie bott'un binbir çeşit fasulye şekerlemesinden aldım. içinde 20 farklı aroma var, aroma detayları için (bkz: bertie botts beans/@selgesel). bu arada nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama tatlar gerçekten de böyle, kusmuk olan en kötüsü ve daha fazla çiğneyemeden attım. sümük, kulak kiri ve solucan da çok kötü. kutunun içinden çıkan görsellerden hangisinin ne tadında olduğunu görebiliyorsunuz ancak keşke hepsini karışık yapıp neyin ne olduğunu yazmasalardı. kafamdaki bir deli soru gerçek kusmuk tadını yapmayı nasıl başardıkları.

genel olarak değerlendirirsem

• gerçekten de parasını sonuna kadar hak eden bir tur. kesinlikle bir kez daha gitmek istiyorum.

• gerçek bir hp hayranıysanız tüm gününüzü bile burada geçirebilirsiniz ve yine dolu dolu geçer.

• gift shoplar maalesef çok pahalı, pound olarak da fiyatlar ortalamanın üstünde. ancak ürünler muhteşem, her şeyden alasınız geliyor. özellikle binaların sweetshirtleri/kazakları çok güzel.

• çalışanlar çok kibarlar ve enerji dolular. hatta size ilk baştan kendilerine sorular sormanızı da tembihliyorlar.

• her ne kadar harry potter kitapları daha iyi olsa da filmlerin de bu büyülü dünyayı çok daha kuvvetlendirdiğini anlamanıza sebep oluyor. özellikle müzikler sizi tamamen atmosfere sokuyor.

• oradayken aslında harry potter'ın çocuk kitabı olmadığını ya da daha doğrusu okuyan çocukların hiç büyümediğini anlıyorsunuz. etrafta cübbe ile gezen bir sürü yetişkin insan vardı. genel olarak çocuktan daha çok yetişkin insanlar daha fazla.

• harry potter'ın hayranı olmayan insanlar bile bu stüdyo turundan oldukça keyif alıyorlar.

• harry potter hayranıysanız bu stüdyoyu mutlaka gezmeniz gerekiyor, harcadığınız paraya asla üzülmeyeceğiniz bir deneyim.

• buraya gidemeyenler/merak edenler için youtube'da çeşitli videolar paylaşılmış. iki tanesini sizinle paylaşıyorum. bu video'daki adam tüm stüdyo gezisini 30 dakikalık bir videoya sıkıştırmış ve gayet güzel anlatmış. bu video'daki kadın da pek konuşmuyor ama çoğu şeyi detaylı gösteriyor. gitmeyi düşünenlere videoları izlemelerini tavsiye etmem, ben hiçbir video/görsele bakmadan gittiğim için her şey bana sürpriz oldu ve böylesi daha iyiydi.

- after all this time?

- always.