Harry Potter'a Miras Kalan Büyük Servet Nereden Geliyor?

Harry Potter okurken dikkatinizi çekmiş olması mümkün, Harry okula başlarken Gringotts'taki hesabını Hagrid ile birlikte ziyaret ediyor ve ailesinden ona kalan büyük bir servet olduğunu öğreniyordu. Öğrencilik yıllarını bu servet sayesinde sıkıntısız bir şekilde geçirdiği de malum. Peki Potterlar nasıl zengin oldu?
Harry Potter'a Miras Kalan Büyük Servet Nereden Geliyor?

harry potter ve felsefe taşı'nda okuduğumuz üzere hagrid harry ile potter kasasını açtığında bronz knut'lar, gümüş sickle'lar ve altın galleon'ların, kasayı neredeyse sınırsızca doldurduğu betimlenir. ayrıca serinin son kitabında griphook'un harry ve arkadaşlarını gringotts'a sokmak için istediği bedele harry çok zengin olduğunu söyleyerek altınla teklifte bulunur, buradan gerçekten ciddi bir zenginliğe sahip olduğunu biliyoruz.

eylül 2015'te bu konuda yazar j.k rowling ilk kez bir açıklama yapar ve potter hanesiyle ilgili ilk detaylara ulaşmış oluruz. pottermore'a koyulan bu yazıdan anladığımız üzere hanenin ilk ferdi stinchcombelu linfred'tir. 12. yy'da yaşamış bu arkadaşın nicki "potterer"dır ve zamanla yontularak "potter" kalır ve aile ismi olur. nickin kim tarafından nasıl verildiğiyle ilgili bir bilgi yok fakat potterer ve putterer isimleri eşanlamlıdır ve kısaca rastgele, plansız işler yapıp zamanını boş geçiren anlamına gelir.

Stinchcombelu Linfred ve Sırlar Odası'nda gördüğümüz Skele-Go iksiri.

bu arkadaş muggle komşularının ondan sürekli yardım istemesi üzerine medikal alanda çalışarak, biraz da işgüzarlıktan herhalde, bir çeşit buluşlar yapar ve büyü dünyasında da oldukça tutulan "pepper potion" ve "skele-gro" kemik yapıcı iksir gibi katkıları ona bir servet kazandırır, öldüğündeyse bu servet yedi çocuğuna paylaştırılmış olur. daha sonra, 20. yy'da yaşamış olan fleamont potter harry'e kadar ulaşacak olan asıl mirası katlandıran kişidir, aynı zamanda james potter'ın babası, yani harry'nin öz dedesidir.

Fleamont Potter ve Saç iksiri.

mirası katlamasının önünü açan buluşuysa "sleekeazy's hair potion" isimli saç ve kafatası derisini besleyen sihirli bir öz, bir iksirdir (bkz: saç ektirecek araplar rez). j.k rowling'in kurgusundan çıkarılan kadarıyla fleamont bu şirketi uçuk bir paraya satmıştır daha sonra, wiki ve pottermore'daki yazılardan da anlaşılacağı gibi birtakım yatırımlar da potter hanesi tarafından yapılmış ve zenginlikleri sürekli olarak artmıştır. 

detaylar harry potter family lineage kısmında bulunmaktadır.

ilgili pottermore kaynağı da burada.

Albus Dumbledore'un, Harry Potter Serisi Boyunca Varlığını Hissettiren Sinsi Davranışları

Harry Potter Serisinin Büyük Finali Hogwarts Savaşı, Şans Sıvısı Felix Felicis Sayesinde mi Kazanıldı?

Harry Potter Neden Voldemort ile Her Karşılaştığında Expelliarmus Büyüsünü Kullandı?