Harry Potter'ın Normal Şartlarda Snitch'i Yakalamasının İmkansız Olması

Yıllar boyunca Dursley'lerin merdiven boşluğunda uyuyan ve haliyle hiç idman yapmayan, fiziksel olarak aşırı ham durumdaki Potter'ın daha ilk senesinde Snitch yakalamasından şüphelendiyseniz yalnız değilsiniz.
Harry Potter'ın Normal Şartlarda Snitch'i Yakalamasının İmkansız Olması

harry'nin snitch'i yakalamasının imkansız olması, babaannem ile serinin 4. filmi olan harry potter ve ateş kadehi filmini izlerken aklıma takılan ilginç bir durum. daha önce harry potter isimli puştun kaptanlığını yaptığı gryffindor isimli takımın şaibeli şampiyonluklarını ve hakemleri nasıl ceplerine bağladıklarını aktarmıştım. bu, harry potter ve benim aramdaki bir şahsi kavgadan ziyade, harry potter denen zibidiye gönül vermiş, ona inanmış olan gerek muggle gerekse büyücü dostlarımın gözlerinin önündeki sis perdesinin kalkması için hayati önem arz etmektedir. yine, şahgaga'nın sırtında eyersiz binerek düşmemesi konusuna değinmiştim. arz edenler bunlara bakarak bu yavşağın peşine aynı avına kitlenmiş çita misali takıldığımı görecektir.

şimdi ise: james potter'dan bitme, lilly potter'dan olma, gerisini en iyisi hiç sorma diyeceğim bir geçmişe sahip, alnı çizgili, gözlüklü bu harry potter'ın quidditch maçında snitch'i yakalamasının fizik kuralları ölçüsünde imkansız olduğunu açıklayacağım. ya orası büyülü dünya, ya orada sihirli değnekleri var ve o yüzden yakalıyorlardır diyerek saçma sapan, aptalca karşı argüman sunacak olanlar, serinin hem filmini hem de kitabını okumamış demektir. gerek hogwarts'ın olduğu yerde, gerekse muggle'ların yaşadığı yer günümüzdeki dünyaya bağlı fiziki şartlara bağlı şekilde işlenmiş. yani, hogwarts'ın merdiveninden, sağından solundan aşağı düşerseniz kolunuza alçı, götünüzü platin takılabilir. çünkü 5. ve 6. filmde, sakallı pezevenk dumbledore denen iblis ''koridorlarda ve merdivenlerde koşmak yasak diye hatırlatıyordu'', bu da bize demek ki merdivenlerin ya da okulun herhangi bir yerinin büyülü olmadığını, aynı muggle veya bizim dünyadaki gibi kafalarını mermere ya da yere çarparlarsa bir yerlerinin şişeceği veya kırılacağını açıklıyor. o yüzden, bu pürüzü de revize ettikten sonra yazıya geçmek istiyorum.

harry potter, serinin bu filminde firebolt isimli, bu zamana kadar ki manevra kabiliyeti en esnek, en hızlı süpürgeyi kullanıyor. bizdeki ismiyle ateşoku olan bu süpürgenin azami hızı, mesafeye bağlı 150 mil, bu da takriben 241-242 km hıza tekabül etmekte. bu durumda, süpürgeyi kullanırken emniyet kemeri takmayan, ya da buna benzer hiçbir önleyici önlem almayan harry potter bu hıza sahip bir süpürgenin üzerinde, ondan daha hızlı, küçük ve hızlı olduğu için manevra alanı daha geniş olan, sürekli zikzak çizme gibi özellikleri de olan altın top yani snitch'i yakalamayı başarıyor. tabii ki başarmıyor, işte o yüzden bu yazıyı yazıyorum ya. başarsaydı yazmazdım, gider jojo's bizzare adventure'ın 6. sezonunu izlerdim, değil mi?


resmi kayıtlara göre harry potter gryffindor formasını terlettiği süre boyunca, toplam 4 defa altın topu yani golden snitch'i yakalıyor. resmi olmayan kayıtlar 7 diyor ama 4 şu anlık en güncel ve net veri. hadi, 4. filmde yakaladığında görece yeni ve hızlı bir süpürge kullanıyordu diyelim. ancak, diğer maçlarda milletin eskiciye itelediği, belki de garibanlara bağışladığı nimbus 2000'ini kullanıyordu. nimbus 2000, ateşoku'ndan daha yavaş, nimbus 2001'den daha az ergonomik ve düz bir süpürge. aaa demek ki harry potter harika bir seeker ya, o yüzden yakalıyor, çok başarılı diyecek olan yalaka gryffindor fanları bu başlığı şu andan itibaren terk edebilirle, çünkü size ihtiyacım yok. burada değinmek istediğim konu, tamam fizik kurallarını, büyülü bir ortam olduğu için ortadan kaldıralım. ancak, serinin diğer kitaplarında bile ısrarla bu topun yüksek hıza sahip bir süpürgeyle yakalanabileceği vurgulanırken, bu kelek snitch'i bu teneke nimbus 2000 ile nasıl yakalıyor. bırakın doğuştan yetenekli falan ayaklarını. ya torpilli, ya harry potter topu yakalayacağı zaman, uzaktan bir kontrol mekanizmasıyla snitch'in hızı düşürülüyor, ya da harry süpürgeye hızlı uçması için büyü yapıyor. onun dışında bu süpürgeyi fizik kuralları dışında tutsak bile, yakalaması hem malzeme yetersizliği, hem de tecrübesizliği göz önüne alındığında imkansıza yakın. sabah akşam durdsley'lerin bodrum katında yaşayan bu it eniği, ne ara bu kadar iyi bir seeker olabilmek için idman yaptı, çalıştı? hadi deseniz ki yiğitler yiğidi victor krum, o zaman belki hak verebilirdim ve bu yazıyı da yazmazdım.


şimdi gelelim asıl meseleye

bu işin neden fizik kurallarına aykırı olduğunu açıklamadan önce, bir de mantıken neden imkansız olduğunu açıklayacağım. bunu açıkladıktan sonra da zaten harry potter'ın snitch'i yakalamak için ya büyü kullandığını ya da hogwarts'ın quidditch heyetinden yardım aldığını doğrulamış olacağız. quidditch maçlarının oynandığı sahaların uzunluğu 500 feet, takriben 152-153 metre, genişliği 180 feet o da 54 metre yapmakta. harry potter'ın snitch'i yakalayabilmek için en azından süpürgenin azami hızının neredeyse bir tık altına ulaşması gerekiyor. süpürgenin, maksimum 242 km'lik hız yapabilme kapasitesi olduğunu biliyoruz. harry potter'ın, snitch'i yakalaması gerekiyor değil mi? harry'nin snitch'i ne kadar bir hızda yakaladığını bilmiyoruz, ama topun neredeyse ateşoku'ndan 20-30 km'lik daha fazla bir hıza sahip olduğunu biliyoruz. bu da 260-280 arası bir şey yapıyor. ancak, top sürekli düz hareket etmiyor, sürekli ani manevra yaptığını, yapabildiğini söylemiştim. şimdi, snitch azami hızının bir tık altında uçsun, bu da 200-220 arası diyelim. saniyede katedeceği mesafe 61/62 metredir. sahanın uzunluğu ne kadardı, 153 metre. snitch saniyede 62 metre mesafe alabildiğine göre, sahanın geri kalanı 153-61=92 metre olsun. bu durumda harry'nin ulaşabildiği azami hız 242 ancak biz bunu tam almamıştık. bu da 180 olsun. bu durumda da harry sahada bu sabit hızı koruyabilirse saniyede 50 metre mesafe katedebilir. 153 metre uzunluğu olan sahanın 61 metresini snitch saniyede katedebildiğine göre, harry'nin snitch'i yakalaması için 92 metresi var. harry, 180 km sabit hızla, saniyede 50 metreyi aşabildiğine göre, geriye 42 metre kalır. ancak, snitch harry'den neredeyse 16.1 metre fazla mesafe katedebildiğine göre, harry'nin snitch'i yakalayabilmesi için ekstradan 80/90 metre mesafeye ihtiyacı var demektir, -ki bu da snitch'in azami hızının yavaşlaması veya düşmesi durumunda gerçekleşebilir. golden snitch asla yavaşlamaması ve sürekli uçmasıyla meşhur bir top olduğuna göre, harry'nin ulaşabildiği hız ve katedebildiği mesafe ile snitch'i yakalaması saatler, hatta günler sürmesi gerekir. umarım şimdi ne demek istediğimi daha net anlamışsınızdır, çünkü bu hızı en hızlı süpürge üzerindeyken ulaşıyor ve yine de bu snitch'i yakalaması matematiksel olarak imkansız. peki nasıl oluyor da, nimbus 2000 gibi çöp tenekesi bir süpürgeyle bu hızın yarısına bile ulaşamadan bu topu yakalayabiliyor bu piç kurusu?


şimdi gelelim hakikaten de asıl mevzuya

tüm bunları hadi bir şekilde başardı diyelim, keramet cekette değil de harry'deymiş meğerse diyelim. harry'nin, bu süpürgenin üzerinde emniyet kemersiz, hiçbir koruma olmadan oturduğunu söylemiştim. ayrıca, bu süpürge uçan bir süpürge. ve harry seeker pozisyonunda oynuyor. bunları neden yazıyorum? seeker pozisyonu golden snitch'i yakalamak için uydurulmuş bir mevki. snitch'in ani manevra yapabildiğini, yön değiştirebildiğinden de bahsetmiştim. bu topun yine çok hızlı olduğunu tekrar yazmama gerek yok ama bilgi olsun diye not düşmek istedim. harry'nin bu topu yakalamak için yine süpürgenin sınırlarını, limitlerini zorlayacak şekilde hızlı uçtuğunu biliyoruz. bu durumda harry 180, rüzgarı arkasına alırsa 190 km hıza ulaştı diyelim. harry'nin tam kilosunu bilmiyorum ama, bu hıza ulaşan bir planörün ortalama bir kiloya sahip pilota uyguladığı g-kuvvetinin 15g, 18g uyguluyormuş. bu saf maruz kalacağı g- kuvveti miktarı, ancak ivmelenme falan yok. harry'nin sağa sola, ani manevralar yaptığında bu g-kuvveti üzerine ivme de alarak 25g, 30g civarlarına çıkacaktır. bu durumda harry bu hızdayken herhangi bir kemer ya da g'yi absorbe edecek ters bir kuvvet uygulamadığı takdirde, harry'nin omurgasının yerinden fırlayacak, kolunun bacağının kırılması, ve anında da ölmesi gerekirdi. ama nasıl oluyorsa harry potter g kuvvetinden etkilenmiyor ve sağa sola g- kuvveti yokmuşçasına dönüşler yapıyor ve uçuyor. bu işin fiziksel kuralla göre neden imkansız olduğunu özetliyor. bir de harry herhangi bir oksijen maskesi veya cam gibi aşırı hızlı havayı ve akciğerlerin nefessiz kalmamasını önleyen bir önlem almadağı için, harry o snitch'in peşinden aynı oh olsun'daki ferit'in alev'in peşinden tin tin koşması gibi koştuğu an diyafram kaslarının şişmesi ve göğsünün patlaması gerekirdi.

ekleme: quidditch yerine büyücü turnuvası diyecektim, yanlışlık olmuş.