Havacılık Tarihinin En Gizemli Olaylarından Birinin Başrolündeki Pilot: Frederick Valentich

21 Ekim 1978 tarihinde Avustralya civarlarında kaybolan bir pilotun hikayesini dinleyeceğiz Sözlük yazarı ''saintslayer''dan.
Havacılık Tarihinin En Gizemli Olaylarından Birinin Başrolündeki Pilot: Frederick Valentich


bu genç pilot arkadaşımız akşam saatlerinde uçağıyla avustralya'nın güneyinde bir adaya doğru yol alıyor. her şey yolunda giderken pilotumuz hava trafik kontrolörüne uçağının tepesinde gezen ne idüğü belirsiz bir cismin varlığını rapor ediyor. söylediğine göre bu cisim herhangi bir uçağa benzemiyor, yeşil ışıklara sahip, inanılmaz bir hızda hareket ediyor ve adeta taşak geçercesine pilotumuzun tepesinde geziniyor. birkaç dakika içerisinde pilotla iletişim kesiliyor. kendisinin son sözleri de şunlar:


"that strange aircraft is hovering on top of me again. it is hovering and it's not an aircraft." (bu garip cisim tekrar tepemde gezinmeye başladı. tepemde uçuyor ve bu bir uçak değil)

bu olay haliyle ufo meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmış. hatta olayın gerçekleştiği sıralarda karadaki bazı insanlar yeşil ışık saçan bir cismin gözlemlendiğini rapor etmişler o bölgede. işin ilginç yanı bu iddiaların pilotun telsiz konuşmasının yayınlanmasından daha önce öne sürülmesi.


gerçekte ne olup bittiği hakkında kesin bir kanıya varılamamış olsa da çeşitli teoriler ileriye sürülmüş. pilotun ortadan kaybolmak ya da intihar etmek adına böyle bir tezgah planlaması, pilotun uçağı tepetaklak kullanmakta olup kendi ışıklarının denizdeki yansımasını görmesi(oha) bunlardan birkaçı. yine de gizemini korumayı başaran bir olay olarak tarihte yerini aldığını söyleyebiliriz sanırım.


ayrıntılı bilgi için:
http://en.wikipedia.org/…ki/valentich_disappearance