Havada Motoru Patlayan ve 1 Yolcunun Ölümüne Sebep Olan Southwest Airlines Uçuşu

New York'tan Dallas'a gitmekte olan Southwest Airlines'ın Boeing 737-700 uçağının havada motoru patladı ve 1 yolcu hayatını kaybetti.

New York'tan Dallas'a gitmek için havalanan Southwest Airlines'ın Boeing 737-700 tipi yolcu uçağının havada motorunun patlaması sebebiyle 1 yolcu hayatını kaybederken 7 yolcu da yaralandı.

Motorun patlamasıyla kanat yakınındaki bir cam patladı ve cam kenarında oturan yolcu dışarı doğru çekildi. Diğer yolcuların yardımıyla içeri çekilen talihsiz kadın, ağır yaralandığı için hayatını kaybetti.

Kazayla ilgili Federal Havacılık Dairesi soruşturma başlatırken kazanın olası sebeplerine bakıyoruz...

patlayan motor cfm56-7b modeldir. 

ekşi sözlük kaza kırım ekibi üyesi olarak, tek kare fotoğraftan anladığım kadarıyla, motorun nose cowl denen öndeki hava alığı dış yüzeyi uçmuş ve nose cowl parçalanmış. bu tip turbofan motorlar sabit basınç prensibine göre çalışır. (bkz: brayton cycle) yani core dediğimiz motorun yanma odası veya türbin kısmında ilk patlamanın olma olasılığı düşük. eğer öyle olsaydı nose cowl bu şekilde hasar almazdı.

kuş çarpması da nose cowl'in bu şekilde hasarlanmasına tek başına neden olmaz. 
tahminim kuş çarpması sonrası fan bladelerde (motora önden bakınca görülen pervane palleri) bir veya bir kaç parça kopması ve bunların anlık olarak nose cowl inlet skin'i (motora önden bakınca en öndeki parlak oval bölge) delmesi sonucu nose cowl in parçalanması ve sonrasında motor core kısma giren yabancı maddelerin patlamaya neden olması. alternatif olasılık olarak motorun ön bölgesindeki akustik panel vb gibi bir parçanın yerinden koparak kuş çarpmasına gerek kalmadan yukarıdaki senaryoyu gerçekleştirmesi.

Kaza sonrası motorun incelenmesi.

fotoğraf incelendiğinde, görülen hasarın (özellikle motor kaportalarındaki hasarlar) iddia edilen patlamayla oluşmadığı tahmin edilebilir. şöyle ki: fan kaportalarina bakılınca (fotodaki mavi kaportalar) özellikle iç taraftaki kaportanın üst kısmının alt kısmına göre büküldüğü görülüyor. yani kaportanın üst kısmı dışa doğru eğilmiş. şimdi bu bilgiyi aklımızda tutalım.
fan kaportalarınınn kilitleri alt kısımlarında bulunur. bu kaportalar kapalıyken motor ön kısmındaki nose cowl denen hava alığıyla aerodinamik formda bulunur. 

şimdi yukarıdaki iç taraf fan kaportasının eğilmesi ile ilgili açıklamayı anımsayalım.
bu bilgileri birleştirince, önce nose cowl in parçalandığını bunun sonucu nose cowl ve fan cowl arasındaki aerodinamik formun bozulmasıyla fan kaportası içerisine dolan kontrolsuz hava akımının fan kaportası açma yönünde zorladığını, kaportaların alt tarafındaki kilitlerin bu kuvvete direnmesi sonucu fan kaportasının yukarıdan dışa doğru büküldüğü, sonrasında kaporta kilitlerinin daha fazla dayanamayarak kaportaların açılarak hasarlandığını tahmin edebiliriz.

bu foto analize göre önce motorun iç kısmında bir patlama olması ardından motorda görülen hasarın oluşması pek olası görülmüyor. 

ilk önce nose cowl'in hasarlanması sonucu motora hasarlı parçaların girmesi ile patlamanın olması ve fan kaportalarının yukarıda açıklandığı gibi hasarlanması daha olası.

son olarak yukarıdaki olasılıklar sadece beyin fırtınası yöntemi gibi değerlendirilmelidir. kesin nedenler için resmi raporun beklenmesi ekşi sözlük kaza kırım ekibi tarafından tavsiye edilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir