Havuç Yemenin Gözlere İyi Geldiği Efsanesini Yaratan İlginç Bir II. Dünya Savaşı Hikayesi

II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da çılgınca bir havuç tüketimi başlamıştı. Gece görüşünü artırdığı söylenmesi üzerine müthiş bir havuç tüketimi yaşanırken aslında işler sanıldığı gibi değilmiş. Küçük bir savaş taktiği için havuç nasıl kalkan olarak kullanılmış, bakalım.
Havuç Yemenin Gözlere İyi Geldiği Efsanesini Yaratan İlginç Bir II. Dünya Savaşı Hikayesi
Dondurma yerine havuç tüketimine teşvik edilen çocuklar / British Pathe


şöyle ki, luftwaffe adı verilen alman hava kuvvetleri 2. dünya savaşı'nın başlarında özellikle geceleri ingiltere'yi ağır bombardımana tutuyordu. ingilizler de bunu engellemek için şehirlerdeki tüm ışıkları söndürüp şehri karanlığa gömüyorlardı.

ancak bu çözüm yeterli olmayınca ingilizler düşman uçaklarının yerlerini çok uzaktayken belirleyebilen yeni bir radar sistemi geliştirdiler. böylece alman uçakları şehirlere yaklaşırken belirlenip vurulmaya başlandı.

yeni radar sistemiyle bombardımanları engelleyen ingilizler bu sırlarının almanlar tarafından keşfedilmesini istemiyorlardı. bu yüzden havuç yemenin gece karanlıkta görüşü iyileştirdiğiyle ilgili afişler hazırladılar ve almanların da bunu öğrenmesini sağladılar.

Gece görüşü için bolca A vitamini içeren havuç, yeşil yapraklı sebze veya sarı sebzeler vs. yenmesi teşvik ediliyor.

bunu öğrenen almanlar da kendi pilotlarına bolca havuç yedirmeye başladılar, hatta bu bilginin gizliliğinin bozulmaması için ingiliz halkı da buna inandırıldı ve bu bilgi avrupa'ya yayıldı.

günümüzde hala havuç yemenin gece görüşünü iyileştireceğine inanılıyor ancak bilimsel olarak bunun yanlış olduğu kanıtlandı. gece görüşünü artırmasa da a vitamini içeren havucu bol miktarda yemek göz sağlığı için faydalı.

Kripto Paraların Yükselişi Neden Durdurulamaz?