Hayattan Beklediklerini Şimdilik Pek de Bulamayan Kayıp Bir Jenerasyon: Y Kuşağı

Y kuşağının temel özelliklerini sıralayan ve bu yaş grubundaki insanların empati yapması muhtemel bir yazı.
Hayattan Beklediklerini Şimdilik Pek de Bulamayan Kayıp Bir Jenerasyon: Y Kuşağı

özellikle eğitimli y kuşağı oldukça kaliteli insanlardan oluşmakta ve bu kalitenin karşılığını hiç görememekte.

y kuşağı eğitimini eski türkiye'nin sorunlardan en çok arındırılmış eğitim sisteminde aldı. okullarda atatürk'ü öğrendiler. yerli malı haftaları yapıldı, tutumluluk beyinlerine işlendi. milli bayramları coşkuyla kutladılar. o zamanlar en hakiki mürşit de ilim idi.

teknolojinin gelişiminin en sağlam adımlarına şahit oldular. internetsiz windows 98 bilgisayarlar kullandılar, tuşlu cep telefonu kullandılar, yavaş internet ile windows xp kullandılar. önce statik web sitelerinde gezdiler sonra forumlarda dolaştılar. teletext'ten haber okudular, dvd ile film izlediler, walkman ile de ipod ile de müzik dinlediler, spotify ile de müzik dinlediler.

çok fazla korsan içerik tükettiler. gazete de okudular, mizah dergisi de. ama internet meme'lerini de onlar yarattılar. ve sonunda internetteki her şeyi onlar yarattılar. bugün kullandığınız bütün yazılımlar y kuşağının eseridir.

z kuşağı gibi teknolojinin ortasına doğmamaları sebebiyle teknolojiyi çok daha katmanlı anladılar. tutan tutmayan kaybolan her türlü teknolojiyi gördüler. x kuşağı gibi de teknolojiye uzak kalmadılar.

anadolu liseleri, fen liseleri gerçekten iyi okullardı. buralardan kaliteli insanlar çıktı. üniversite eğitimleri de şu döneme göre çok daha iyiydi. üniversiteler daha bu kadar bölünüp çoğalmamıştı.

türkiye özelinde ise y kuşağı ekonomik özgürlüğünü kazanmış olsa da önünde çok fazla engel çıkıyor. bir araba almak bile ne kadar zor biliyor herkes. z kuşağı için çok daha zor olacak tabii ki. ama şu anda yaşadığımız dijital dünyayı inşa eden y kuşağının artık iktidara gelmesi gerekmekte. y kuşağı çok daha ahlaklı ve akıllı durumda. ne x kuşağı gibi çıkarcı, ne z kuşağı gibi farkındalıktan uzak. medya okur yazarlığı en yüksek nesil y kuşağıdır. tek sıkıntıları bezmişlik ve bıkkınlık.

bütün dünyada y kuşağının artık yönetimi ele alması gerektiğini düşünüyorum

dünya hiç iyi bir durumda değil. 70 yaşında boomerlar dünyayı da türkiye'yi de yönetiyorlar. en az 1980 doğumlu olması lazım bir yöneticilerin. önceki kuşaklara kim güvenebilir? televizyonda görüyorum yöneticileri. hepsi dünyaya kazık çakmış, tek dertleri kendilerini kalkındırmak. ilkeli bir insan dahi yok aralarında. iki düzgün laf edene heyecanlanır durumdayız, iki gün sonra o da saçmalıyor. çünkü kapasiteleri bu kadar. bilgisayar kullanamayan adamdan bu devirde bir şey olmaz. hiçbir şeyi de düzgün yönetemez.