Heath Ledger'in Joker'iyle Joaquin Phoenix'inkini Kıyaslamak Neden Doğru Değil?

Joaquin Phoenix'in başrolde olduğu Joker filminin fragmanı dün yayınlandı. Haliyle 2008'deki The Dark Knight filminde Heath Ledger'ın efsane performansıyla şimdiden kıyas yapılmaya başlandı.
Heath Ledger'in Joker'iyle Joaquin Phoenix'inkini Kıyaslamak Neden Doğru Değil?


heath ledger'ın jokeriyle karşılaştırmak bayağı saçma gözüküyor

the dark knight bir batman filmiydi. joker de ana karakter değildi. filmde joker'in deliliğini ve ledger'ın oyunculuğunu demlendiren bir hikaye ve onu dengeleyen oyuncular vardı. 2 küsür saat tek başına joker eksenli bir film izlemedik. ledger'ın oyunculuğu aşırı abartılı bir oyunculuktu. bunu kötü anlamda söylemiyorum. çok uç ve sürekli jest ve mimiklerle psikopatlık seyrettik. nolan, filmde o jokeri iyi dinlendirerek ve dozunu iyi tutarak kullandı. mesela joker'i seyrediyorsun, arkasından morgan freeman giriyor, joker yine çıkıyor, arkasından gary oldman izliyorsun. 2.5 saat o kadar uçuk bir karakter başrole oturtulsa biraz bayatlardı. efsane haline gelmesinde nolan'ın karaktere çok iyi mola aldırmasında ve diğer yan hikayeleri de iyi kotarmasının hayli payı var.


2019 yapımı gelecek olan filmde ise joker tek başına ana karakter

dolayısıyla the dark knight'taki gibi her göründüğünde "coşan" bir joker olmayacaktır. batman vs joker gibi mücadele çerçevesinde aksiyon ağırlıklı bir şey izlemeyeceğiz. kişisel bir hikaye olacak. karakterin dramatik altyapısını göreceğiz. taxi driver denmiş bende o tip bir sosyopatın doğuş hikayesi bekliyorum. tabi taxi driver vietnam sonrası bir filmdi bu film daha günümüzdeki modern şeyler üzerine sözler söyleyecektir.


ayrıca marvel/dc falan tipi bir evrendeki karakteri tanıtma gibi bir işlevinin öncelikli olduğunu sanmıyorum

hiç öyle bir hava alınmıyor. veya bu film bizi yeni batman filmine hazırlayacak bir filme de benzemiyor. zaten gişe amaçlı çekilen dc'nin stüdyo filmleri belli ediyor kendini. suicide squad'lar falan. bu filmin hiç bunları andırır bir tarafı yok.

ben bu filme güveniyorum. joaquin phoenix bu işin altından kalkar

zaten dediğim gibi farklı formatta bir film olacağı için farklı bir joker yorumu olacak. ledger, batman'a ve düzene karşı tamamen saykoluk yapan ''olmuş'' bir jokeri oynamıştı. phoenix, "olmamış" bir jokeri oynayacak ve daha fazla boyutu olan bir karakter ortaya çıkaracak. scorsese-de niro ikilisi projenin içinde. yönetmen todd phliphs, hangover serisinden bilinen bir yönetmen ki o filmlerde kullandığı karakter çatışmaları ve durum komedisi gayet iyiydi. bu filmde de hem absürt hem dramatik hem de tekinsiz bir mizahla iyi bir harman yaparsa ilginç bir şey çıkarabileceğini düşünüyorum. ayarı kaçırıp saçmalayabilir de. tabii görmeden bilemeyiz ama benim ümidim var bayağı.


sanki fena olmayan bir film çıkacak ama ledger muhafazakarlığı ve marvel filmlerinin domine ettiği bir dönemde çıkacağı için genel izleyici kitlesi garipseyecek ve beğenmeyecek gibi. alışılmışın dışında bir joker tasviri yadırganacaktır.

insanların sevdiği heath ledger'lı joker, batman'e ve düzene çomak sokan bir joker'di. bir süper kahramanın karşısındaki villian olarak sevilmişti. bu film bir süper kahraman filmi değil. öyle olma gibi bir çabası yok. joker, karşısında bir rakibi olmayan bir joker daha doğrusu joker origin hikayesi olacak dolayısıyla elmayla armudu karıştırmayalım.

The Dark Knight, Batman Aracılığıyla Faşist Bir Düzenin Açık Açık Propagandasını mı Yapıyor?