Henry Cavill Neden Superman Rolünden Tekrar Kovuldu?

Geçtiğimiz haftalarda Henry Cavill'in Superman rolüne geri dönmek için Witcher'ı bıraktığını okuduktan henüz birkaç gün sonra Superman'e de temelli geri dönmeyeceğini öğrendik. Neler oluyor?
Henry Cavill Neden Superman Rolünden Tekrar Kovuldu?

Ekim ayı sonunda DC Sinema Evreni'nin başına James Gunn ile Peter Safran getirildi

Bu ikili MCU'daki Kevin Feige'ninkine benzer bir rol üstlenecekler. Gelir gelmez Henry Cavill'i Superman'den kovmak gibi radikal kararlar verdiler. Esas sebep bu. Ama aşağıda detaylandıracağız bu mevzuyu.

James Gunn ve Peter Safran

çok erken konuşacağım ama warner bros'un dc sinema evreni'nin başına james gunn'ı geçirmesi şu ana kadar dc evreni konusunda aldığı en iyi karar

şu an zack snyder hayran kitlesi tarafından ortadaki bilinmezliklerden kaynaklı olarak kendisine yönelik bir tepki var. fakat oldukça gereksiz ve toksik bir tepki. bunu benim gibi zack snyder'ın dc vizyonuna çoğunlukla olumlu bakan, zack snyder'ın justice league versiyonunu en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olarak gören ve snyder'ın en sevilmeyen dc evreni filmi olan batman v superman'den bile keyif almış biri söylüyorsa biraz üzerine düşünülmeli.

zack snyder'ın kurmaya çalıştığı dc evreni tutarlılığı ve vizyonu açısından olumlu olsa da olumsuz yönleri de çok fazlaydı. öncelikle çok fazla karamsar bir evrendi. marvel sinema evreni'nin özellikle son dönemi gibi her filmin komedi filmine dönüştürülmesini de istiyor değilim fakat bu kadar karamsarlığa da gerek yoktu. özellikle superman gibi bir karakteri hiç yansıtmıyordu mevcut evrendeki uyarlamalardaki ton. bununla beraber keyif vermesi gereken popüler bir medyada izleyicilerin çıkan sonuç konusunda bu derece polarize olması da negatif bir durum. vizyon konusundaki durum zaten bu seviyede hasarlıyken tutarlılık baştan aşağı darmaduman edildi warner bros'un hangi yöne gideceğine bir türlü karar verememesi yüzünden.

öte yandan elimizde bir james gunn var

marvel tarafında en sıkı çizgi roman okurlarının bile belki sadece adını duyduğu guardians of the galaxy'yi alıp popüler kültürün zirvesine taşımış, dc'ye gelip imajı yerlerde olan suicide squad'ı toparlamayı başarmış, dc sinema evrenine entegre çok kaliteli bir dizi yapmayı başarmış, yapımcılığını yaptığı brightburn ile superman'e de uzak olmadığı göstermiş biri. filmlerinde ciddiyetle mizahın, karamsarlıkla optimizmin dengesini çok iyi yakalayan ve çizgi roman tadını veren bir yönetmen. çalıştığı insanlar tarafından çok sevilmesi ve ekip ruhunu yakalaması da önemli bir artısı. dolayısıyla her ne kadar dc oyuncu seçimlerini ve özellikle henry cavill'i çok sevsem de "her şeye her şeyi silip sıfırdan başlıyoruz" dese bile arkasında dururum.

James Gunn

şu ana kadar yeni görevi ile söylediği her şey muazzam bir kere, tam benim olmasını istediğim şeyler

- öncelikle şu an dc evreni konusunda çıkan "dedikodu" tarzındaki haberlere itibar edilmemesi gerekiyor. james gunn bizzat benden duymadıysanız inanmayın diyor bu konuya. "bir kısmı doğru, bir kısmı yarı doğru, bir kısmının doğru olup olmadığına biz de karar vermedik" diyor.

- tutarlılık konusuna çok önem verilecek gibi duruyor. sadece filmlerle değil, televizyon işleri, animasyonlar ve oyunlar da bu ortak evreni yansıtacak. bu da bence mükemmel bir karar. şu an dc sinema ve televizyon evrenlerinde sayısız batman, superman, joker, lex luthor var. bu hem kafa karıştırıyor hem de kalitede standart yakalanmasını zorlaştırıyor. sen bir tarafta 300 milyon dolar harcayıp sinemaya superman yapıyorsun, öteki tarafta the cw kanalı kötü cosplay gibi kıyafetlerle televizyona superman yapıyor. imajı zedeleyen bir durum. tek evrenden yürümesi ilgili arttırır.

- bu durum marvel modelini akıllara getiriyor fakat marvel modeli şu an aşırı yükleme ve düşen kalite ile çatlamaya başlamış durumda. insanlar yoruldu. hal böyleyken o marvel başarılı modelinin temelini atanlardan biri olan james gun'ın bunu dc'de taze bir perspektifle yapması izleyiciden de olumlu karşılık bulabilir.

- sevilen ana karakterlere odaklanılacak. öyle eskisi gibi supergirl, batgirl ve shazam bu evrenin ana karakterleri olsun gibi absürt fikirler ortada yok. çizgi romandaki dc evrenini vermek istiyor james gunn. paylaştığı görsellerle buna gönderme yapması bir kenara superman'le ilgili bir soru üzerine superman'in en büyük öncelik sayılabileceğini söyledi. bu benim için çok önemli mesela.

şu noktada gerçek anlamda dc evreni'nde gelecekte ne olacağına dair hiçbir şey bilmiyoruz ama fakat arkasındaki yeni insanların tutkusu ve vizyonu güven uyandırıyor. james gunn'la her şey çok güzel olacak diyorum.


henry cavill'le yola devam edilmeyecek olması üzücü olsa da anlaşılabilir bir zorunluluk

james gunn konusundaki fikirlerimi yukarıda belirttim.

oradaki en büyük belirsizliğim yeni evrene geçiş sürecinde "mevcut evrenin ne kadarını elde tutacaklar" konusuydu. son zamanlardaki duyuruların ardından henry cavill duyurusu da ne kadarının elde tutulacağını netleştirdi. hiçbir şey tutulmayacak, her şey baştan aşağı sıfırlanacak. bu "her şey" içine mevcut sinema evreninde olan bütün oyuncular da dahil. hatta yakın tarihte dc'nin hala devam eden televizyon işlerinin de iptal haberleri gelebilir. james gunn'ın sinemaya televizyonu entegre etme fikri olduğu için devamında bunun gelmesi sürpriz olmaz.

dc sinema evreni su alan ve yamalana yamalana yoluna devam eden bir gemi gibiydi. kalite düşüşü bir şekilde toparlanabilir, ancak böyle bir sinema evreni yaratma iddiasındaysanız tutarlılığı kaybetmeyecekseniz. dc sinema evreni bunu joss whedon'un justice league filminden sonra alınan kararlarla tamamen kaybetti.

tutarsızlıklar bir yana, kötü imaj bir yana. şu durumda eldekini komple denizin dibine gönderip yeni ve sağlam bir gemi ile yola tekrar başlamak en doğru hareket. kaptan olarak da james gunn çok doğru isim.

şu an insanlar belki kendi içlerinde haklı olarak tepkili fakat tahmin ediyorum yeni dc sinema evreni geldiğinde bu tepkiler dinecek.

Final yorumu

james gunn, dc'nin sinematik evrenine can vermek için radikal kararlar alan bir yazar/yönetmen/yönetici. bu kararlardan biri de henry cavill'ın superman rolünden kalıcı şekilde alınması oldu.

dc, mcu'nun yakaladığı başarıyı —ya da benzer bir başarıyı— daha kolay tarifler ile elde edebilirdi. en başta yakalayamadıkları havayı, daha sonra "marvel'a yetişmeliyiz" telaşıyla panik hâlinde yakalamaya çalıştılar fakat yine s*çtılar. yöneticilerin saçma kararları, zack snyder gibi bir yönetmene karşı yapılan anlamsız hamleler, kaliteli birkaç yapımın kalitesiz devam yapımları derken süreç daha saçma kararlar, daha kalitesiz yapımlar ile yürütüldü. sonuç olarak —bir anlamda bir şok tedavi olması amacıyla— işleri toparlaması için james gunn'ı başa geçirdiler. guardians of the galaxy ile patlayan gunn'ın formülü basit ama çalışıyordu: başarılı müzik seçimleri ile birlikte mizah tonu yüksek bir aksiyon. gunn, guardians 1, 2 -ve kuvvetle muhtemel 3-, peacemaker, suidice squad gibi yapımlarda hep aynı formülü kullandı ve her ne kadar bir yerden sonra kabak tadı vermiş olsa da başarılı oldu. dc, herkesin farkında olduğu bu başarıyı toparlanıp sıçrama yapmak için kullanmak istedi ve sonucunda gunn başa geldi.

beyaz perde tarafında dibe vurmuş olan dc için alınacak hiçbir kötü karar yok gibi gözüküyor

sonuçta tekrar yükselmek için dibi görmek lazım. dc de şu an tam anlamıyla orada. o yüzden gunn, radikal kararlar almaktan çekinmiyor. yazının başında belirttiğim gibi henry cavill ile yolları ayırmaktan bile çekinmedi. bana kalırsa tartışmalı bir karar. çünkü cavill, dc sinematik evreninin yüzü olabilecek tek oyuncu. kendisini ve can verdiği kahramanı sevmeyenler bile hak vereceklerdir ki kendisi superman rolünde gerçekten çok iyi. hem karaktere uyumu, hem de kendisine duyulan sevgi ile cavill, iyi pazarlama stratejileri ile epey kullanışlı olabilirdi fakat bu noktada, elden "demek ki james gunn'ın bildiği bir şey var" demekten başka bir şey gelmiyor. belli ki dc için çıkış stratejisi olarak tamamen yeni bir şey düşünüyor. bu yeni tasarı içinde eski dönemden bir element görmek istememiş olabilir. kararın doğru olup olmadığını zaman gösterecek ama şu an net bir şekilde söylenebilir ki dc'nin geleceği epey muğlak bir hâlde.