Her Defasında Daha İyisiyle Çıkıp Gelen Mabel Matiz'in Müzik Kariyerinin Özeti

Mabel Matiz'in 2013'ten günümüze uzanan müzik kariyerine şöyle bir göz atalım.
Her Defasında Daha İyisiyle Çıkıp Gelen Mabel Matiz'in Müzik Kariyerinin Özeti

mabel matiz; ne zaman 'daha iyisini yapamaz' desek, bize inadına daha da iyisini yapan, 2010 sonrası türk pop müziğine hayat vermiş, mükemmel müzisyen, bestekar, söz yazarı, sanatkâr.

2013 yılında hayatımıza giriş yapan mabel, hemen hemen her yıl ses getiren şarkılar yapmayı başardı. birçok sanatçının yapamadığını bu ülkede yapmayı başaran mabel, aynı zamanda kendine özgü bir müzik ve söz biçimi yarattı.

kliplerini zaman içinde daha sanatsal yapmaya başlayan mabel, türkiye'de birçok sanatçının yapmadığı türde ve azimde işlere imza attı.

yaklaşık 11 yıldır hayatımızda bu adam, bu nedenle başarısı azımsanmayacak kadar büyük; kim onun kadar azimli ve yeteneğini konuşturabildi?

hepimizin en az bir şarkısını sevdiği mabel'in, yıl yıl türk pop müziğine kazandırdığı şarkıları listeledim.

2013

mabel'in benim de onu tanıdığım ve geniş kitlelerce hayatımıza girdiği ilk yıl; kitleler ilk olarak onu yaşım çocuk albümünün zor değil şarkısıyla tanıdı. o zamanlar daha yalın bir tarza sahipti mabel.

2013'ün sonlarına doğru bir yıldız tilbe şarkısı olan aşk yok olmaktır ile sesi kulağımıza iyicene yerleşmişti...


2014

bu yıl mabel için belki de en sessiz geçen yıldır. fırtına öncesi sessizlikti bu, ancak yine de mabel 2014'ü boş geçti de diyemeyiz.

2014'te yaşım çocuk albümünden yaşım çocuk şarkısını ve alaimisema şarkısına klip çekti. ardından sultan süleyman adlı teklisini yayınladı.

hala daha yalın bir tarza sahipti ve sesi iyiden iyiye zihnimize yerleşmeye başlamıştı.


2015

mabel matiz adını marka yapan albümün çıktığı yıl. albümün adı gök nerede idi ve hemen hemen albümün her şarkısıyla müzik listelerini ele geçirdi.
ilk mabel tarzı klipleri de bu albüm sayesiyle izledik.

gel şarkısına klip çeken mabel, ardından albümün de adını taşıyan gök nerede şarkısına klip çekti. albümdeki en yaz şarkısı olan eseri de yılın yaz aylarına yetiştiren sanatçı sarışın şarkısına klip çekti. o yazın imza şarkılarından olmuştu.

mabelvari klip ve sözlerle tanıştığımız şarkı yılın sonlarına doğru klibi çekildi. bir hadise var her anlamda mabel'in yükseliş dönemi şarkısıdır. 2015 sonbaharında herkesin dilinde olan şarkı, mabel'in yine zirveye taşımıştı.

ve hepimiz, bundan daha iyisini yapamaz demiştik. ancak yaptı.


2016 ve 2017

mabel'in duraklama dönemine ait yıllardır. 2016 yılı içerisinde bir tek ahu şarkısına klip çeken mabel, garip bir tarzla karşımıza çıkmıştı. ayrıca bu klip oryantalist kliplerinin milatlarından biri olma özelliği taşır.

2017'de ise, ilk başta bir tekli olarak çıkmış sonrasında maya albümüne katılmış ya bu işler ne şarkısına klip çekmiştir mabel; o dönem sosyal medyada kliple ilgili şakalar yapılmış ve esprisi çokça dönmüştü.


2018

daha iyisini yapamaz demiştik ancak yine yaptı mabel ve müzik listelerini altüst etmeyi başardı.

annesinin adını taşıyan maya albümünü piyasaya süren mabel, daha sufi daha kültürel klipler çektiği bir albüm oldu bu albüm ve hem bu yılın hem de sonraki yılın tartışmasız en çok konuşulan sanatçısı olmayı başardı.

öyle kolaysa şarkısıyla yıla giriş yapan mabel, yılın önemli bir kısmında sessizliğini korudu.

yılın sonbaharında sarmaşık ve a canım şarkılarını klipleştiren mabel, oryantalist ve kültürel tarzıyla dikkat çekmişti.

klipler ve şarkılar sayesinde; mabel dili ve edebiyatı oluşmuştu bile, ve gittikçe halk tarafından benimsendi.


2019

maya albümünün şarkılarını klipleştirmeyi sürdüren mabel, yılın başlarında klipleştirdiği sibel gürsoy ile işbirliği yaptığı mendilimde kırmızım var şarkısıyla listelerde zirve yaptı.

ardından çukur şarkısına klip çeken mabel, hüzünlü ve yalın tarzıyla dikkat çekti.

yazın ise hüzünlü sözleri ve melodisiyle boyalı da saçların şarkısına klip çekti.

sonbaharda ise; neşeli, kıpır kıpır melodi ve sözlere sahip gözlerine adlı tekliye klip çekti.

2019 boyunca klibini beklediğimiz ancak klibi hiç gelmeyen ve belki de maya albümünün en iyi şarkısı olan fırtınadayım şarkısına klip gelmedi...


2020 ve 2021

covid 19 denen virüsün dünya genelinde kapanmalara yol açtığı yıllar olan 2020 ve 2021; her endüstriyi vurduğu gibi müzik endüstrisine de vurdu.

mabel; bu yılları da boş geçmedi ve ilk olarak, toy teklisini piyasaya sürdü. klibin çekimindeki olaylar, şarkı ve klipten daha konuşuldu. fena bir şarkı olmasa da, beklentileri karşıladığı söylenemez.

2021 ise, kahrettim adlı tekliyi piyasaya süren mabel, yalın bir klip ve yalın sözlerle bezeli, fena olmayan bir şarkıyı daha dinleyicisiyle buluşturdu ancak yine de beklentileri karşıladığı söylenemez.

"mabel matiz düşüşe mi geçiyor?" sorusunu sordurttu bana o dönem, ancak covid 19 belasının içerisindeydik ve mabel de bir albüm çıkarmak için yanlış zamandaydı. o dönem çoğu sanatçı da mabel gibi teklilerini piyasaya sürmüştü.

yine de birçok sanatçı da vuku bulan ve her zaman yaşadığımız tepe noktasından sonra bir daha yeni bir tepe noktası görememe sorununu yaşayacağımızı düşünmüştüm mabel konusunda; ancak yanıldım ve iyi ki de yanıldım...


2022

mabel'in yeniden tepe noktasını gördüğü, yeniden kendini aştığı ve müzik listelerini altüst ettiği, tekliler ve işbirlikleriyle geçen dönemin içine girdiğimiz yıl.

yılın başlarında içimizi gıdıklayan, tatlı bir şarkı olan hanfendi şarkısına klip çeken mabel, yılın yazına çok konuşulan ve tartışmalara yol açan teklisi karakol şarkısının klibini yayınladı.

sonbaharda ise, her anlamda tam bir mabel matiz işi olan fan şarkısının klibini yayınlayan mabel, klipteki bir yazıda dediği gibi: "türk pop müziğini yeniden mükemmel yapıyordu."

mabel yeniden 'yetmez' dedi ve mert demir işbirliği ile piyasaya sürdüğü ancak klipleştirmediği antidepresan şarkısıyla müzik listelerinde aylarca tepeden inmedi.

2022, mabel'in yılıydı desek abartmış olmayız...


2023

2023; hem tekli hem işbirliklerle hem de fatih albümünün listeleri zorladığı bir yıl oldu.

bu kez mabel'in şarkılarına aynı zamanda yakın arkadaşı olan melike şahin eşlik ediyordu.

ilk olarak aferin adlı teklisine klip çeken ve sözleriyle müziğiyle dinleyiciyi mutlu eden mabel; ardından yaza doğru melike şahin'in diva yorgun şarkısını yazarak ve klibinde oynayarak destek verdi.

ardından birlikte söyledikleri fatih albümünde yer alan düldül şarkısıyla radyolarda, müzik kanallarında, müzik platformlarında zirveleri zorladılar.

mabel, yaza doğru bir bomba daha patlattı ve fatih adlı albümünde yer alan numaracı şarkısına klip çekti. kıpır kıpır olan bu şarkı, yazın en sevilen şarkılarından oldu.


2024

yılın sonuna epey var, bakalım neler olacak.
...

ne zaman 'bundan iyisini yapamaz' desek, bu lafı bize yediren bu adam, türk pop müziğine ve türk diline kazandırdığı şarkılarla şimdiden türk müzik tarihinde önemli bir yere sahiptir.

şimdiye dek; kendisi magazinsel yanıyla değil, sanatı ile öne çıktı. sesiyle, söz yazarlığıyla müziğiyle her anlamda bir altın değerinde olan mabel, her zaman kendini de aşmayı bilen biri.

eminim 10 yıl sonra da onu dinleyip konuşacağız, 'daha iyisini yapamaz' dediğimizde yeniden daha da iyisini yapacaktır.