Her Ork'un Namusuyla Evine Ekmek Götürmesini Sağlayan Fabrika: Mordor Demir Döküm

Yüzüklerin Efendisi evreninin unutulmaz karakterleri Ork'ların geçim kaynağından bahsetmiş Sözlük yazarları.
Her Ork'un Namusuyla Evine Ekmek Götürmesini Sağlayan Fabrika: Mordor Demir Döküm


saruman'ın büyük çabalarıyla bu günlere gelmiştir ve şüphesiz ki başbuğ saruman'ın barutla birlikte orta dünya'ya en büyük hediyesidir. saruman'ın ak medeniyet elinin uzanmadığı çorak rohan'da ise insanlar hala at sırtında ömrünü çürütmekte gelişmişlik adına hiçbir emare gösterememektedir.

ana üretim kalemleri kılıç mızrak ve zırhtır. st44 galvanizsiz çelik kullanılır. 6 sigma kalite standardına rağmen elf demir çelik üretim tesislerinin kalitesini 5000 senedir yakalayamamıştır.

saruman'ın ploreteryayı kapitalizme değişip orkların emeklerini sömürdüğü fabrikadır. daha sonra yüzük sendikasının kurulması an meselesi. karl gandalf ücretler için isyan çıkarmıştır bu fabrikada. ayrıca cama çıkan, tütün saran yaratıkların antik tarihin efsane aşklarına konu olduğu mekandır.

30 eylül güneş yılı 3021 mordor genel grevi'nin gerçekleştiği fabrika.

an itibariyle, orclar elele genel greve sloganı, tüm orta dünyada yankılanıyor.

"kardeşim,

o kadar döf çıkardık,
eğitim verdik,
iso biberi aldık,
baret aldık,
yediriyoruz, içiriyoruz, sigerimarınakorum. adam gübi çalışsın bu ipneler."

sauron

yüzük dövücü seviye 3 sınavlarının bu haziranda yapılması beklenen fabrika. 

(bkz: mesleki yeterlilik)

nice ork, orta dünya'nın bereketli topraklarına sahip olma hayaliyle bu fabrikalarda emek sömürüsüne maruz kalmışlardır. emek sömürüsü ile kalmayıp bu dava uğruna can vermişlerdir. lakin saf duygularının esiri ork'lar, ateşli göz ve irlanda'lı saruman'ın maşası, rakı masasalarının mezesi olmuşlardır.