Hiç İskoçça Bilmeyen Amerikalı Bir Gencin İskoçça Wikipedia'yı Ele Geçirmesi

Geçtiğimiz gün bir Reddit kullanıcısının ortaya çıkardığı bu olay gerçekten ilginç.
Hiç İskoçça Bilmeyen Amerikalı Bir Gencin İskoçça Wikipedia'yı Ele Geçirmesi


öncelikle kaynaklar

- olayın ilk kez ortaya çıkarıldığı reddit gönderisi: https://www.reddit.com/…lmost_every_single_article/

- the guardian: https://www.theguardian.com/…ice-of-scots-wikipedia

- verdict: https://www.verdict.co.uk/…ots-wikipedia-gibberish/

olayın kısa özeti

reddit'te ilgili gönderiyi açan arkadaşımız, iskoçça vikipedi'nin ne kadar kötü olduğunun epey önce farkına varıyor. hatta birkaç arkadaşına bundan bahsetse de konuyu hiç ileriye taşımıyor. son seferinde bir şeyi google'da araştırırken vikipedi sayfasına giriyor ve gramerin bozukluğu, kelimelerin yanlış telaffuz edilmesi ve hatta bazı var olmayan kelimelerin kullanılması, kullanılan dil yapısının ise hep ingilizce cümle yapısına tam olarak oturması dikkatini çekiyor.

kimse düzeltmemiş mi bunu diyerek düzenleme geçmişine giriyor. bir de bakıyor ki düzenleme yapan yalnızca bir kişi var. kişinin profiline tıkladığında fark ediyor ki; kendisine intp brony diyen bu arkadaş hiç iskoçça bilmeyen bir amerikan genç ve on binlerce makaleyi tek başına yazmış. iskoçça vikipedi'de toplamda ise 60 bin makale var.

bu arkadaşımız sayfaların ingilizce aslındaki metni alıp, kelimeleri online iskoçça sözlükten iskoçça ilk karşılıklarıyla değiştirip, karşılık bulamadıklarını öyle bırakarak iskoçça sayfalar oluşturmuş. bazı kelimeleri de bildiğin taşak geçer gibi iskoç aksanıyla konuşulan ingilizce halinin karşılığıyla değiştirmiş. bu formülle oluşturduğu 23 bin iskoçça sayfayla iskoç dil gelişimine tarihteki en büyük zararı vermiş olabileceği konuşuluyor.