Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği

Brand Week İstanbul aracılığı ile
1950'lerde Betty Crocker isimli hazır kek karışımı dönemine göre oldukça iyi bir fikirken ev hanımları bir türlü ürünü almaya yönelmiyor. Sebebi ise kekin hazır olması ve kendilerinin bir şey yapmayacağı düşüncesi. Markaya yapılan bir çalışma ile bütün işler bir anda değişerek satışlar patlıyor. Peki nasıl? Buyursunlar.
Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği

pazarlama etkilerinin ne kadar önemli olduğunu özetleyen bir reklam hareketine sahip marka.

betty crocker hazır kek markasına psikanalist tarafından hazırlanmış bir reklam çalışması var. hazır kek karışımları 1950’lerde yeni yeni popüler olmaya başlamışken ev hanımları hazır yapılan ürünlere karşı biraz tepkiliydi. sebebi ise emek harcamadıkları ve ev hanımlığı görevini tam olarak yerine getirememe düşüncesi.


hazır ürüler yükselişteydi ancak tüketiciler fikri beğenmelerine rağmen ürünü almaya yönelmiyordu. psikanalist ernest dichter, tüketicinin bu sakladığı yönlerini ortaya çıkarmayı planladı. kadınların hazır kek karışımı karşısındaki suçluluk tepkisi üzerine dichter kek ambalajının üzerine markaya bir yazı yazmalarını önerdi. bu sayede ev kadını suçluluk hissetmeyecek ürünün hazırlanmasında rol oynayacaktı.


ambalajların üzerine, “evin hanımı bir yumurta eklemeli” öneren dichter'ın önerisi kabul edildi. amaç kadınların suçluluk duygusunu alıp kendi emekleriyle rol almalarını sağlamaktı. ki tarihin en başarılı çalışmalarından oldu.


bu yazıdan sonra ürünün satışları bir anda patladı.

Bu ve bunun gibi birçok yaratıcı hikayeyi barındıran markaların bu pazarlama etkilerini, Brand Week'te dünyanın en yaratıcı isimleriyle bulacaksınız.

Pazarı şekillendirmiş, sektörü değiştirmiş, marka tarihine adını yazdırmış birbirinden güçlü markalar pazarlama ve iletişim endüstrisindeki dünyanın en yaratıcı isimlerini, fikirlerini ve işlerini buluşturmayı hedefleyen Brand Week Istanbul'da yerini alacak. Yılın En İlham Verici Haftası Brand Week Istanbul 7-11 Kasım'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda.

Brand Week Etkisi'ne hazır olun, yerinizi hemen ayırtın.