Hiçbir Baskı Görmeden Yürüyen 450 Kiloluk Kayaların Sırrı

ABD'nin Kaliforniya ve Nevada eyaletleri sınırında yer alan, Ölüm Vadisi'ndeki kayalara ‘Yürüyen Kayalar’ deniyor. Uzun zamandır kayaların hareket sebebi araştırılıyordu ve sonunda bir ekibin çalışması ile bu kayaların nasıl hareket ettiği ortaya çıktı.
Hiçbir Baskı Görmeden Yürüyen 450 Kiloluk Kayaların Sırrı
iStock.com

california'da ölüm vadisi'nde bulunan ağırlığı 300 kiloyu bulan taşlar, düz alanda arkalarında iz bırakarak uzun mesafeler kat ediyor.

oluşturulan gözlem grubu, taşlardan bazılarını işaretleyerek nasıl hareket ettiklerini çözmeye çalışıyorlar. geçen 7 yıllık süre zarfında işaretlenen 30 kayadan 28'inin yer değiştirdiği, bazılarının birbirine paralel ilerledikleri gözlendi. kimisi hareket ederken kimisi duruyor, bazısı yıllarca durduktan sonra hareket ediyor. 

iStock.com

en sonunda grup yer değiştirme anını yakalayı kameraya kaydediyor ve detayları açıklıyor. çöl aslında yıl boyu oldukça kuru ama birkaç santimetre yağmur düşüyor senede. ve bu yağmurlar belli yerlerde birikerek donuyor ve buz kalıpları oluşturuyor. buz önce kayanın kayması için zemin hazırlıyor, sonra gün doğumunda eriyerek zemini yumuşatıyor, rüzgar da kayaların yönünü tayin ediyor. böylece yürüyen kayaların sırrı çözülmüş oluyor.

kaynak : popular science, gezegenimizin gizemleri