Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık geçirme yöntemleri? Hıçkırığa ne iyi gelir? Hıçkırı nasıl geçer? Hıçkırık tuttu ne yapmalıyım?
Hıçkırık Nasıl Geçer?

hıçkırık konusunda işlediğine birebir tanıklık ettiğim iki yöntemi anlatayım. mantıklarını sorgulamadan uygulayalım:

- hıçkırık sahibi, iki parmağı iki kulak deliğini hava almaz şekilde kapatırken ikinci bir kişi dolu bir bardak suyu kendisine hızlı bir şekilde içirir. son yudumu aldığında hıçkırık geçmiştir.

- iki elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını kapatmış olduğunuz gözlerinizin üzerine, göz boşluğuna denk gelecek ve parmak uçlarında göz yuvarlaklarını hissedecek ve acıtmayacak kadar sert şekilde bastırarak 1-2 dakika bekleyin. 

(tam 2,5 saat süren bir hıçkırığı, internet araştırmalarından eriştiğimiz bu metodla geçirdik)

- diyaframı kullanarak üç kez peş peşe kuvvetlice öksürdükten sonra beş on saniye kadar nefes tutmak. eğer bitmediyse göğüs kafesinden öksürdünüz, diyaframı kullanmadınız demektir. diyaframdan öksürmek; öksürmeden önce alınan kısa ve derin nefesi karnınızı şişirerek almaya çalışın, nefesi patlayan tarza boşaltırken üst karın kaslarınızı ve göğüs kafesi alt bölüm yan kısımlardaki kaburga yaylarını içeri - yukarı doğru itmeye çalışın. 

- kesin yöntem yavaş ve ufak yudumlar ile su içmektir. burada amaç su içtiğiniz an ve hıçkırdığınız anı kesiştirmek. bu yüzden yavaş yavaş içiyoruz ki şişmeyelim. 15-20 saniyenin ardından hıçkırığın gittiğini görebilirsiniz. olmadıysa denk getirememişsinizdir, yeniden usulca su için :) yıllardır bunu yapıyorum ve rast geldiğimde herkese söylüyorum.

Neden Hıçkırırız?