Himalayalar'da Yaşadığına İnanılan Primat Benzeri Efsanevi Yaratık: Yeti

Yeti ya da bir diğer adıyla Kocaayak, yıllardır Himalayalar'da yaşadığı düşünülen ancak varlığı henüz bazı şüpheli videolar dışında ispatlanamamış efsanevi bir yaratık.
Himalayalar'da Yaşadığına İnanılan Primat Benzeri Efsanevi Yaratık: Yeti

kocaayak veya yeti, bazılarının himalayalar'da yaşadığına inandığı, primat benzeri, büyük bir yaratık.

1967 yılında roger patterson kardeşimizin çektiği videonun sahteliğini daha kanıtlayamamışlar. videoya göre görünen canlı 2 metre 40 santim, kafası basık. kostüm olduğu düşünülürse insan gözüyle uyuşmamakta. ve o yıllarda yapılan kostümler çok sert oluyormuş bildiğim kadarıyla. videoda rüzgarda uçuşan tüyler bile var.

tabii bir turist çekme amaçlı ortaya atılan yalanlar da diyebiliriz bunlara. bir göz atmak isterseniz:

yeti'nin her ne kadar varlığına inananlar olsa da çoğu bilim insanı, eldeki verilere göre bu ihtimalin çok düşük olduğunu ve bu nedenle onun efsanevi bir yaratık olduğunu düşünür.

yeti'ye takılan kocaayak adı, bu dev yaratıkların bıraktıkları ayak izleri sebebiyle takılmıştır. izler genelde beş parmaklıdır. fakat 2, 3, 4 ve 6 parmaklı izler de görülmüştür. bulunan bu izler insan ayağına benzemektedir fakat insaninkinden çok büyüktür.  


bu güne kadar yüzlerce tanığın verdiği ifadelerden boylarının 1,80 ila 2,50 metre arasında olduğu anlaşılmaktadır. bulunan büyük ayak izlerinde, ayak altı geniş yağ dokusu ve kemikleri maymunlarınki ile örtüşmektedir. bazı izlerde ise sakat veya kırılmış olan ayak izleri, ortopedik olarak incelendiğinde çoğu doktorun bile bu izlerde yapamayacağı detaylar bulunmuştur.

yeti'nin (kocaayak) hindistan'daki himalaya dağlarında yaşadığı iddia edilmektedir. bazen vardır, bazen de yoktur. bazen görünür, bazen de görünmez. devasa boyutlardadır. birçok filme ve çizgifilme konu olmuştur. 


bazı çizgifilmlerde herkes ondan kaçar, korkar fakat en sonunda yeti'nin aslında korkulması gerekmeyen, yardımsever iyi yürekli bir yaratık olduğu ortaya çıkar. çocuklar ne olduğunu bilmedikleri şeylere ön yargıyla yaklaşmamaları gerektiği dersini çıkartırlar. farklılıklara saygı göstermeyi öğrenirler yada en azından öğrendikleri umulmaktadır.