Hindistan'daki Aşırı Hijyen, Sağlık ve Medeniyet İçeren Üst Düzey Patates Cipsi Fabrikası

Bu ilginç videoyu daha da ilginç yapan şey ise reklam amaçlı olması.

hindistan vatandaşı abilerimizin gayet hijyenik ortamda ürettiği mükemmel ötesi cipslerdir efenim. ilk izlediğimde "bunlar galiba makineleri deniyorlar heralde" dedim en sonunda yerlerden toplanan cipslerin paketlenmesiyle şoka uğradım.

aga bu nedir? biz o leğenlere yün doldurup yıkamıyoruz siz cips dolduruyorsunuz. bir ara alçı leğeni görür gibi oldum umarım yanılıyorumdur. bunun fakirlik ile filan alakası da yok adamlarda kültür haline gelmiş zaar.

söz konusu videonun "ifşa" değil de tanıtım ve reklam amacıyla çekilmiş olması ilginç.

adamların hijyen standardı neyse artık, böyle bir reklam filmi yapmakta beis görmemişler.

ödemiş patatesi ile yapılmadığı için tercih etmeyeceğim cipsin fabrikası.

(bkz: ellerini batırmazsa ölecek hastalığı)

yani hakikaten değişik bir millet. bir kez o bölgeye gideyim dedim (gezi amaçlı), tüm ailem başıma üşüştü mikrop kaparsın diye. haksız da sayılmazlar galiba.

bundan bir 10-15 yıl öncesine kadar türkiye sınırları içerisindeki çoğu fabrikadan farksızdır. avrupa birliğine giricez ayağına düzeldi bizim de fabrikalarımız.

hatırlayın ya arena programını, uğur dündar'ın trajikomik baskınlarını.

almanya'da ranjeet diye hintli bir arkadaşım vardı. ne zaman evinde toplansak bize hindistan usulü patates cipsi yapardı. videodaki gibi değildi. dışında hafif bir sos vardı ve bol baharatlıydı. yediğim en güzel şeylerden biriydi. e evde yapınca hijyen standartları da nispeten normaldi tabi.

abi bu hintlilerin nasıl bir mide yapısı var bilmiyorum ama, emin olduğum bişey var: demiri bile eritebilir.