Hindistan'la İlgili Tüm Olumsuz Algıları Yıkan Müthiş Eyalet: Kerala

Hindistan'ın güneybatısında yer alan Kerala eyaleti yüksek okuma yazma oranı ve temizliğiyle Hindistan'la ilgili kötü algıları yıkan bir eyalet.
Hindistan'la İlgili Tüm Olumsuz Algıları Yıkan Müthiş Eyalet: Kerala
iStock

hindistan'ın en güneyin de yer alan eyalet; dalgaları, güzel sahilleri, backwaters'ı ve palmiye ağaçları ile kesinlikle yeryüzündeki cennetin en güçlü adaylarından birisi. doğası, sinagog ve kiliseleri, portekiz kaleleri ve hint tapınakları, çin balıkçı ağları içinde sakladığı güzelliklerden sadece birkaçı.


başkenti trivandrum olan eyalette malayalamca dili konuşulmaktadır. hindistan'ın okur yazar oranı en yüksek bölgesi olan kerala'da iletişim konusunda pek sıkıntı çekmeyeceksiniz. eyalette kesinlikle ziyaret etmeniz gereken şehirler ise kochi, alappuzha, varkala ve kollam'dır.


hindistan'ın kaosundan nasibini kerala da alıyor. yine de bu kaos diğer bölgelerine göre çok daha az. hindistan'ın genelinde geçerli olan uyarılara burada da uymanız lazım. her ne kadar diğer bölgelere göre daha temiz olsa da yine de bizlere göre kirlidir.


eyalette yapılabilecek etkinliklerden en güzeli backwaters'ta tekne gezintisidir. yemyeşil doğanın içinde bu gezintiye kesinlikle bayılacaksınız. eğer çok paranız yoksa bu seyahat için devletin kendi teknelerini tercih edebilirsiniz.

kerala, eğitim ve sağlık konularında hindistan'ın geri kalanına fark atmıştır, büyük ölçüde sosyalist yönetimi sayesinde. okuma yazma oranı, %95 civarı. nüfusun çoğu hindudur. abd'de vs. görülen çok zeki hintli tiplerin çoğu buradan çıkmıştır nedense. ayurveda'nın anavatanıdır ayrıca.

kerala çok lezzetli yemeklerin çıktığı bir hint eyaleti aynı zamanda. 

seçme şansınız varsa hint restoranları arasında kerala olduğunu belirten birini seçin, yoksa menüsünde 'kerala curry' gibi bir kerala yemek arayın. pişman olmak mümkün değil, her lokmada kat kat aroma, keşfetmekten başı dönüyor insanın. tabii en acı olanını seçerseniz diliniz uyuşur tat alamazsınız. onun dışında afiyet olsun.

Hijyen Takıntısı Olan Okumasın: Dünyanın En Pis Ülkesi Hindistan'a Gideceklere Tavsiyeler