Hiphop Efsanesi The Notorious B.I.G.'in 1997'den Beri Çözülemeyen Cinayeti

9 Mart 1997 günü Los Angeles'ta bir suikaste kurban giden Amerikalı rapçi The Notorious B.I.G.'in öldürüldüğü gece ve sonrasında yaşananlar.
Hiphop Efsanesi The Notorious B.I.G.'in 1997'den Beri Çözülemeyen Cinayeti

9 mart 1997 tarihinde amerikalı rapçi biggie smalls, nam-ı diğer notorious b.i.g, los angeles'taki bir partiye katılıyordu.

biggie smalls gece saat 1:00 sularında sean combs nam-ı diğer puff daddy ve kendisinin anlaşmalı olduğu doğu yakası plak şirketi bad boy records'un ceo'su ile birlikte partiden ayrıldı. puff daddy başka bir arabadayken, biggie şoförü ve iki arkadaşıyla birlikte başka bir arabadaydı. biggie'nin arabası fairfax avenue üzerinde kuzeye doğru ilerlerken, wilshire bulvarı üzerinde ışıklarda durdu ve yanına yaklaşan siyah bir chevy ımpala’nın içindeki saldırgan, biggie'yi dört kez vurdu. arabadaki bu dört kişiden sadece biggie vuruldu ve kaldırıldığı hastanede gece 1:15'te öldüğü açıklandı.


birçok görgü tanığın ifadesine göre sürücü mavi takım elbiseli ve papyonlu siyahi bir erkekti. soruşturulma başladığında, lapd soygun-cinayet bölümü teğmeni sergio robleto anlaşılamayan bir şekilde davaya dahil olmak istemedi. "ilk gece oradaydılar ama ertesi sabah gitmişlerdi. aradan bir ay geçene kadar davaya bir daha geri dönmediler. böylesine önemli bir ünlünün cinayet davasının incelenmeyip kaale alınmadığı hiç görülmemişti." bununla birlikte, bu davanın tupac olayından farklı olduğu söylenebilir, çünkü eski lapd dedektifi russell poole'un teorisine göre, batı yakası plak şirketi death row records'un eski ceo'su suge knight, yozlaşmış lapd polisleriyle birlikte biggie smalls'u öldürdü. suge knight'ın olası nedeni, bazılarının biggie tarafından öldürüldüğünden şüphelendiği death role record'un yıldız sanatçısı tupac'ın intikamını almaktı. dedektif poole, daha önceki bir davada lapd üyelerinin death row records'un altında güvenlik görevlisi olarak çalıştığını tespit etmişti. maaş bordrosunda yer alan lapd üyelerinden biri david mack adında bir memurdu. suge knight'ın mack ile olan bağlantısı önemliydi çünkü mack sadece parti gecesi orada olmakla kalmamış, aynı zamanda suç mahallinde görülen siyah ımpala'nın da sahibiymiş. david mack ayrıca üniversitede tanıştıkları amir muhammad adında bir tetikçiyle de bağlantılıydı. amir muhammad'in tetikçinin eşkaline uyması da suge knight'ın biggie'yi öldürmesi için muhammad'i tuttuğunu düşündürdü. dedektif poole bilgileri üst merciilere aktardığında, "bu kısmı incelemek istemediklerini" söyledi. ayrıca, birçok kişi biggie'nin vurulması emrini suge knight'ın verdiğini iddia ediyor ki bu kişilerden biri mario hammonds adında bir hapishane muhbiriydi ve biggie'nin ölümünden sonra suge knight'ın "adamlarım işi halletti. onun icabına baktılar ama puffy'yi elimizden kaçırdık." dediğini iletti.


2002 yılında biggie'nin annesi viletta wallace'ın hukuka aykırı fiil ya da ihmal gerekçesiyle açtığı dava soruşturmanın derinleştirilmesine yol açtı. polis, puff daddy’in eski koruması olan tanık eugene deal ile konuştuğunda, suikastçinin muhtemelen partinin içerisinden biri olduğu sonucuna vardı, ayrıca kendisine bir dizi fotoğraf gösterildiğinde deal’ın gördüğü adam amir muhammad'di. bu soruşturma aynı zamanda başmüfettiş steve katz'ın birçok yanlış adımını da ortaya çıkardı. örneğin, david mack'in siyah ımpala'sını adli olarak test edilmedi, amir muhammad’de sorgulanmadı. ayrıca, katz, biggie smalls cinayetine başka bir lapd memurunun da karıştığını ayrıntılı olarak anlatan 200 sayfadan fazla belgeyi teslim etmemişti. saklanan kanıtların bir sonucu olarak, yargıç biggie’nin annesine hak vererek yargılama ilan etti, ancak 2007 yılında lapd'yi komplo kurmakla suçlamaya devam eden 2. dava reddedildi. 2011 yılında fbı'ın biggie hakkındaki dosyasının yayınlanması ve biggie'nin gecko dokuz milimetrelik zırh delici mühimmatla vurulduğunun ortaya çıkmasıyla dava yeniden açıldı. bu mühimmat o kadar nadirdir ki abd'de sadece iki distribütörü vardı ve aynı tür mühimmat david mack'in evinde de tespit edildi. bazı insanlar fbı'ın biggie ve tupac'ı doğu-batı yakası rap rekabetine son vermek için öldürdüğüne, bazılarıysa biggie'nin bad boy'un ceo'su olan puff daddy’den ayrılmayı düşündüğüne dair söylentilerden öldürüldüğünü iddia etmektedir.


2015 yılında dedektif russell poole kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. ayrıca aynı yıl, shug knight trafik magandalığı sebebiyle hapiste yargılanmayı bekliyor, ne yazık ki biggie smalls davasıyla ilgili hiçbir tutuklama yapılmadı ve çok sayıda kanıt olmasına rağmen resmi olarak çözülemedi.

kaynak