Hiroşima ve Nagazaki'ye Atılan Atom Bombalarını Geliştiren Fizikçi: Robert Oppenheimer

Julius Robert Oppenheimer (22 Nisan 1904-18 Şubat 1967), bilim tarihinin ikilemli kişiliklerinden. Yol açtığı olaylar nedeniyle çok pişman olduğu ve dönemin ABD başkanı Truman ile çatışma yaşadığı da söyleniyor. Bakalım.
Hiroşima ve Nagazaki'ye Atılan Atom Bombalarını Geliştiren Fizikçi: Robert Oppenheimer

Kimdir, necidir?

1904 new york doğumlu, alman asıllı amerikalı ünlü fizikçi. abd harward üniversitesi'ndeki öğreniminden sonra, ingiltere ve almanya'da da fizik eğitimi görmüş. ii. dünya savaşı'nda new mexico santa fe los alamos laboratuvarının direktörlüğünü yapmış ve atom bombasının yapılışına büyük katkıları olmuştur. ancak savaş sonrası hidrojen bombasının yapımına karşı çıkmış ve abd'de komünist ve sovyetler birliği ajanlarına yardımcı olmakla suçlanmıştır. kurulan komisyon kendisini suçsuz bulmuş ama askeri sırların kendisinden saklanmasına karar vermiştir. 1963'te abd başkanı (johnson) o'na enrico fermi ödülünü vererek suçlamalardan arındırmıştır. 1966'da emekli olmuş ve ertesi yılda (1967) princeton'da vefat etmiştir. gençliğinde, ispanya iç savaşına taraf olacak kadar komünist görüşü benimsemesine karşın, stalin'in sovyet bilim adamlarına yaptığı baskılardan dolayı görüşlerini değiştirmiş ve liberal demokrat çizgiye gelmiştir. abd'de bir nesil fizikçiyi eğitmiş ve karizmatik kişiliği, liderlik vasıfları ve öğretimdeki ustalığı nedeniyle onları büyük etki altında bırakmıştır. siyasi baskı altında kalan ve direnen bilimadamları için örnek oluşturmuştur.

En sağda.

Truman ile anlaşmazlığı

ellerinin kanlı olmasına dair ünlü cümlesini kurduktan sonra dönemin abd başkanı truman ona endişelenme, o kan benim ellerimde der. ve truman dış işleri bakanı dean acheson'a: "o aşağılık herifi (son of a bitch der aslında) bir daha büromda görmek istemiyorum."

bundan sonra da zaten fbi oppenheimer'e her şeyden soruşturma açar, casusluk, yalancılık vs vs... ayrıca atom bombası ile amerika japonya'nın teslim olmasını amaçlamadı, japonya zaten teslim olmuştu, amerika atom bombası ile japonya'nın 'koşulsuz' teslim olmasını istediği ve bunu yapacak askeri sayı ve silaha sahip olmadığı için -sivilleri umursamadan- bu saldırıları yapmıştır.

Einstein ile.

kendisinin söylediği iddia edilen metin tam olarak şöyledir ve bhagavad gita'dan alıntıdır

"if the radiance of a thousand suns were to burst at once into the sky that would be like the splendor of the mighty one... i am become death, the shatterer of worlds"

Son söz

oppenheimer ne olursa olsun dünya tarihini değiştirmiş gerçek bir deha. hatta dünya'daki liderlik ingiltere'nin omuzlarından amerika'ya doğru kaymışsa, bu durumun en büyük sebeplerinden birisi de bu adamdır. her senaryo sonunda olduğu gibi kadri kıymeti bilinmemiş ve onca hizmeti unutularak tek kalemde silinmiştir.

bir bilim adamı gibi görünmüyor gerçekten, daha çok film yıldızlarını andırıyor...