Hisleri İnsanlardan Çok Daha Gelişmiş Canlı: Atlara Dair Bilinmesi Gerekenler

Atgiller familyasından bir memeli olan at, gerçekten her şeyiyle muhteşem bir canlı.
Hisleri İnsanlardan Çok Daha Gelişmiş Canlı: Atlara Dair Bilinmesi Gerekenler
iStock

at, atgiller familyasından bir memelidir. erkeğine aygır, dişisine kısrak, yavrusuna tay, yumurtaları çıkarılmış, iğdiş edilmiş olana da beygir denir. hepsine genelde at adı verilir.

arap ülkelerinde binek ve yük hayvanı olan ata; dabbe, matiyye, semed, tusen-i sütur denir.
cenk atına da rahş denir.

hepsi otla beslenir. geviş getirmezler. ayakta uyurlar, çünkü yatmak için harcadıkları enerji, ayakta durmak için harcadıkları enerjiden fazladır. 


memeleri kasık bölgesinde arka ayaklara yakındır. üçüncü parmakları geniş bir tırnakla çevrilmiş olup "toynak" adını alır.

insanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetlisi ve kıymetlisidir. silah gürültüsüne kolay alışır.

hisleri insanlardan çok daha gelişmiş bir canlıdır at.

350 derecelik bir görüş açısına sahiptirler. zaten kara memelileri içinde en büyük gözler atlardadır. gece ve gündüz görüşleri mükemmeldir. ancak dichromatic görüşe sahiptirler, yani kırmızıyı ve tonlarını yeşil olarak görürler. kafalarını hareket ettirmeden kulaklarını 180 derece hareket ettirebilirler ve yaklaşık 360 derecelik bir açıdaki bütün sesleri duyabilirler.


tat alma duyuları insanlardan çok daha gelişmiştir ama kendi duyuları içinde en az gelişmiş olanıdır. zehirli bitkileri farkederler ve yemezler. ancak tad alma duyuları yerine görme duyularına daha çok güvenirler.

denge duyuları ise en gelişmiş duyularından biridir. bilinçsiz düzeyde denge ve vücut duruşunu insanlardan daha iyi algılarlar. dokunma duyuları oldukça iyi gelişmiştir. vücutlarının herhangi bir yerinde duran böceği hemen farkederler. en duyarlı bölgeleri göz, burun ve kulak çevresidir.


çıkardıkları seslerle ve vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. operant conditioning ve pavlov koşullamalarını öğrenirler. 4'den az olan objeleri sayabilirler.

kaç ya da dövüş prensibine sahiptirler. kaçamazlarsa kesinlikle dövüşürler. eğer yanlarında yavruları varsa kaçmayı seçmezler.

düzenli olarak tekrar edilen bilgiyi daha kolay öğrenirler. aynı şekilde eğiticileriyle ve sahipleriyle en iyi ilişkiyi düzenli şekilde iletişim kurulduğunda kurarlar.

Dil Okulu İçin Malta'yı Düşünenlere Altın Değerinde Tavsiyeler