Hitler, Berlin Olimpiyatlarında Rekor Kıran Siyahi Atlet Jesse Owens'ı Tebrik Etmedi mi?

1936 Berlin Olimpiyatları'nda 4 altın madalya kazanan ve rekor üstüne rekor kıran ABD'li atlet Jesse Owens ile ilgili ta o dönemlerden beri "Hitler, kendisini tebrik etmedi, stadı terk etti" goygoyu dönüyor. Ancak işin aslını bilmekte, bilgi kirliliğine alet olmamakta fayda var.
Hitler, Berlin Olimpiyatlarında Rekor Kıran Siyahi Atlet Jesse Owens'ı Tebrik Etmedi mi?

hitler'in jesse owens'ı tebrik etmediği iddiaları şeklindeki propaganda o kadar gerçekle özdeşleşmiştir ki, microsoft'un encarta encyclopedia'sında bile yer bulmuştur. olayın gerçek dışı olduğunu jesse owens zaten açıklamıştır ve tam detayları şöyledir:

hitler, olimpiyatların ilk gününde (2 ağustos 1936) yarışları izlemiş, ve 1896'dan beri madalya kazanan ilk alman atlet hans woellkeile başlayarak diğer madalya kazanan sporcuların bazılarını (hem alman hem de alman olmayanlardan) tribünde kendisine özel ayrılmış bölüme davet etmiş ve kutlamıştır.


ancak ertesi gün, uluslararası olimpiyat komitesi başkanı comte baillet-latour kendisini uyarmış, ve yaptığının olimpiyat komitesi kararlarına aykırı olduğunu bildirmiştir. bunun üzerine hitler aynı davranışı bir daha sergilemeyeceğini ve kazananları halkın önünde tebrik etmeyeceğini belirtmiştir. yani owens'ın tebrik edilmemesinin iddia edildiği gibi siyah olmasıyla bir alakası yoktur. zaten owens, kendi ağzından da bu iddiaların yalan olduğunu söylemiştir: "hitler'in beni hor gördüğü doğru değildir. ben koşumu yaparken kendisi ayağa kalkıp beni alkışlamış, bana el sallamıştır. sanırım o zamanki durumdan dolayı böyle propagandavari haberler yapılmıştır."


ek olarak, owens'ın zaferlerinin nazi aryan ırk üstünlüğü teorisini altüst ettiğini iddia etmek de zordur zira 1936 olimpiyatlarında almanlar 89 madalya kazanarak birinci olmuş, ikinci olan amerika birleşik devletleri 56 madalya kazanmıştır.

ironik bir not olarak, o dönemde seçim çalışmalarını sürdüren franklin d. roosevelt owens'ı beyaz saray'a davet ederek tebrik etmemiş ve bu da owens'ın "kendisini küçümseyenin hitler değil roosevelt olduğunu" ifade etmesine yol açmıştır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir