Hitler ve Goebbels Nasıl İntihar Etti?

Adolf Hitler ve Nazi döneminin Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı Goebbels'in intiharlarının kısa özeti.
Hitler ve Goebbels Nasıl İntihar Etti?

30 nisan 1945, hitler'in intiharı...

rus ordusu, berlin'dedir. hitler, teslim olmayı reddeder. 30 nisan 1945 saat 13:10. hitler, yeni evlendiği eva braun ile sığınağındaki toplantı salonuna gelir. çalışma arkadaşlarının ellerini tek tek sıkarak onlara veda eder.

hitler ve eva braun, veda ettikten sonra odalarına çekilirler. odadan bir silah sesi duyulur. hitler'in odasına koşanlar, hitler'i ağzına kurşun sıkılmış olarak bulurlar. yanında eva braun'un cesedi vardı. o da siyanür içerek intihar etmişti. hitler'in ve eva'nın cesetleri, sığınak dışına bahçeye çıkarılır. 30 nisan 1945 pazartesi günü; bulunan 80 litre benzinle, rus bombaları altında ikisinin cesetleri yakılır.


bir gün sonra, 1 mayıs 1945...

propaganda bakanı goebbels'in eşinin isteği üzerine bir doktor, 6 çocuğuna morfin enjekte eder. sonra siyanürle çocukların yaşamına son verir. öldürdükleri öz çocukları; 5, 6, 7, 8, 10 ve 13 yaşlarındaydı. kısa süre sonra, goebbels ve eşi bahçeye çıkarlar. emir eri, goebbels'in verdiği emir üzerine tabancayla onları öldürür. goebbels'in yaveri, verdiği sözü yerine getirir ve önceden hazırlanan benzinle cesetleri yakılır.

böylece, hem nazi imparatorluğu hem de hitler saga'sı hayata veda etmişti. hitler'den sonra seçilen almanya şansölyesi conrad adenaur, şöyle der:

“umarım bir daha isa bile gelse, tüm yetkiyi tek kişiye verecek kadar aptal olmayız.”