Hitler'i Yaratan Kişi Olarak da Bilinen Bektaşi-Mason Karışımı İlginç Siyasetçi: Rudolf von Sebottendorf

1875-1965 yılları arasında yaşayan Rudolf von Sebottendorf, gerçekten ilginç bir karakter.
Hitler'i Yaratan Kişi Olarak da Bilinen Bektaşi-Mason Karışımı İlginç Siyasetçi: Rudolf von Sebottendorf

baron von sebottendorf olarak da bilinir. thule society'nin kurucusudur. gerçekten çok enteresan bir karakterdir kendisi. 

1901 yılında 26 yasındayken istanbula yerleşerek osmanlı vatandaşlığına geçmiştir. bu dönemde denizci bir tüccar olarak çalışmaktaydı. türkiye'de bulunduğu bu süre zarfında bektaşi, sabetaycı, mason teşkilatlanmalarının içerisine girmiş; sufi, kabala ve diğer doğu felsefelerini incelemiştir. 


daha sonra burada edindiği tecrübelerle birinci dünya savaşı sonrası almanya'ya dönerek, yükselen komünizm tehlikesine karşı milliyetçi sosyalist işçi hareketleri organize etmeye başladığını görüyoruz. bunlardan en önemlisi thule society olarak gösterilebilir fakat genellikle bu gizli dernek nazizme okültist temeller yüklemek istenenlerce öne çıkarılır. 

oldukça makyavelist bir kişidir, alman nasyonal sosyalist hareketine kahraman şehitler kazandırmak için üst düzey yönetici isimlerinin komünistlerin eline geçmesine göz yummuştur yeri geldiğinde.


alman milliyetçi işçi partisini kurmuş, fakat bu parti birkaç yıl sonra adolf hitler'in hakimiyeti altına girmiş, ve kendisiyle ve partiyle araları açılmaya başlamıştır. 

1930'larda gestapo tarafından almanyadan sınır dışı edilince tekrar türkiye'ye döner. ikinci dünya savaşı sırasında almanya ve ingiltere adına çift taraflı casusluk yaptıktan sonra 1965 yılında üsküdar'da bir parkta donarak ölür ve cesedi kimsesizler mezarlığına defnedilir.

hitler'i yaratan kişi olarak bilinir. bir alman dergisine verdiği ropörtajın bir kısmı, adamın nasıl biri olduğunu bildikten sonra çok daha etkileyicidir :

"adolf'ü ben seçtim. nsdap'nin her mensubu artık birer kahraman olmaya hazır. bana soylu biri değil, alman ulusunu hedefim doğrultusunda ilerletecek bir lider lazımdı. bana korkak ve çekingen aristokrat oğlanları ve kızları değil, vatansever ve aydın çocuklar lazımdı. onları ben seçtim, dostlarıma talimat verdim ve bugün emin adımlarla hedefe ilerliyoruz. almanya kaybetmeyecek. yenilse bile kaybetmeyecek. bizim ikinci bir sığınağımız var. cephede hayal kırıklığı yaşarsak orada yolumuza devam edeceğiz. almanya kaybetmeyecek. her şeyi hazırladım. almanya kaybetmeyecek."

bunun eski türk masonlarının uygulamaları adlı bir kitabi vardır ki, doğu masonluğunun ritüel, öğreti ve tanıtım işaretlerinden bahsettiği bölüm ciddi anlamda tırstırır. simyanın anlaşılması için yapılmasını önerdiği ritüeller ve bu ritüeller sonucu görülecek şeylerden bahsetmesi insanı kararsız bırakır.