Hitler'in, Papa. 12. Pius'u Kaçırıp Bir Kalede Tutsak Etme Planı

Adolf Hitler'in çılgın planlarından biri de Papa'yı kaçırıp bir kalede tutsak etmek imiş.
Hitler'in, Papa. 12. Pius'u Kaçırıp Bir Kalede Tutsak Etme Planı

nazi birlikleri roma'yı terk etmeden birkaç hafta önce, adolf hitler, askerlerinden almanya'ya geri getirilmesi ve bir kaleye kilitlenmesi için papa 12. pius 'u kaçırmalarını emreder. vatikan'ın eşsiz bir değere sahip arşivleri ve sanat hazinelerini güvence altına almak ve papa'yı, himaye altına alarak siyasi bir etki uygulamak istendi.

1970'lerde italya'daki nazi eski komutanı general karl wolff, kendisine 1944'te papa'yı kaçırma emri verildiğine dair ifade verdi. wolf, hitler'in kendisine "senin için özel bir görevim var. ben sana izin vermeden bu konuyu kimseyle tartışmamak senin görevin olacak. sen ve birliklerinin bir an önce vatikan şehri'ni işgal etmesini, dosyalarını ve sanat hazinelerini güvence altına almasını ve papa'yı kuzeye götürmeni istiyorum. müttefiklerin eline geçmesini veya onların siyasi baskısı ve etkisi altında kalmasını istemiyorum. vatikan şimdiden bir casus yuvası ve nasyonal sosyalist karşıtı propagandanın merkezi" dediğini ifade etti.


ancak plan hiçbir zaman uygulamaya konulmadı. papa'nın olmadığı roma şehrindeki mussolini'yi, güneyden ilerleyen müttefikler için açık hedef yapardı.

yahudilere yönelik nazi soykırımı hakkında konuşma isteksizliği nedeniyle genellikle "hitler'in papası" olarak anılan tartışmalı papa'nın kasıtlı olarak kaçırılacağına dair savaş sonrası birkaç söylenti çıktı. bunun bir komplo (tiyatro) olacağını düşünenler, savaş öncesi almanya'da geçirdiği zaman içinde onu nazi davasına sempati duyduğunu iddia etmiştir.

savaştan sonra vatikan'daki nazi yanlısı rahipler, kızıl haç veya vatikan pasaportlarını kullanarak birçok savaş suçlusunun avrupa'dan kaçmasına yardım etmişti. bunlar arasında bir milyondan fazla insanın katledildiği sobibor ve treblinka imha kamplarının komutanı franz stangl ve altı milyon kişinin hayatına mal olan soykırımın lojistik organizatörü adolf eichmann da vardı.

* hitler'in dini duyguları kullanarak propaganda yapma isteği indina jones filminde işlenmişti. ss komutanlarından heinrich himmler, savaş sırasında kutsal kaseyi aramak için barcelona’yı ziyaret etmişti. kaseyi bulmanın almanya'nın savaşı kazanmasına yardımcı olacağına inanıyordu. hitler, arkeologlardan oluşan ordusunu dünyanın dört bir yanına dağıtarak nadide eserlerin peşine düşmeleri için görevlendirmişti.

* italya'daki katolik kilisesi'ne ait olan avvenire gazetesi, işi şova dökerek bu komplonun hıristiyanlığı "kaldırma" ve yerine hitler'in insanlığın kurtarıcısı olarak ibadet edileceği bir din ile değiştirmek için daha geniş bir planın bir parçası olabileceğini öne sürmüştü.