Hollanda ile Belçika'yı Birbirinden Ayıran İlginç Sınır Kasabası: Baarle-Nassau

Hollanda ile Belçika'yı birbirinden ayıran Baarle-Nassau kasabası, dünyanın en ilginç sınırlarından birini barındırıyor.
Hollanda ile Belçika'yı Birbirinden Ayıran İlginç Sınır Kasabası: Baarle-Nassau

coğrafi olarak hollanda'da yer almasına rağmen, baarle-hertog olarak bilinen belçika'ya ait olan 30 kadar kara parçası bulunmaktadır. amsterdam'a 120 km uzaklıkta bulunan kasabadan geçen sınır hollanda ve belçika'yı birbirinden ayırmaktadır. kimi yerde sınır çizgisi binaların içinden geçmekte, kimi yerde ise evlerin bahçesini, ekili alanları ikiye bölmektedir. kısacası yan evdeki komşunuza giderken dahi ülke değiştiriyorsunuz. düşünsenide evinizde salonda eşinizle otururken karşı kanepedeki eşiniz başka ülkede bulunuyor. kulağa ne kadar çılgınca geliyor öyle değil mi?


bölgenin tarihine kısaca bakarsak, olay çok eskilere yani arazi parsellerinin farklı yerel aristokrat aileler arasında paylaştırıldığı orta çağ'a kadar uzanmaktadır. baarle-hertog bir zamanlar brabant dükü'ne (hertog, hollandaca "dük" anlamına gelmektedir) aitti; baarle-nassau ise ortaçağ nassau hanesi'nin mülküydü. belçika 1831'de hollanda'dan bağımsızlığını ilan ettiğinde, iki ülke o kadar uluslararası karmaşayla karşı karşıya kaldı ki; her yeni gelen yönetim kesin yargı yetkilerini tanımlamaktan caydırıldı. feodal toprak takasları ortaya büyük bir karmaşa çıkardı. sınırlar, sahipsiz topraklardan geriye kalan son parçanın belçika'ya verildiği 1995 yılına kadar muallakta kaldı.

Sol taraf Hollanda, sağ taraf Belçika

arazilerin hangi ülkeye ait olduğu, b yahut nl kısaltmaları ile yerlere çizili beyaz işaretler ile belirtiliyor. bölgenin yaklaşık 9.000 sakininin yaklaşık dörtte üçü hollanda pasaportu sahibidir ve hollanda belediyesi de açık ara daha büyük arazi payına sahiptir. bölgede iki ülkenin kendisine ait yasaları uygulanmaktadır. işlenen bir suçun cezai müeyyidesi her ülkenin kendi yasasına göre veriliyor.


bir gün yolunuz düşerse geziniz esnasında kafede otururken, yanınızda bulunan kişi ile aynı masada farklı ülkelerde bulunma ihtimaliniz çok yüksek. hollanda'ya ait bölgelerdeki mülkler görünüş olarak belçikalı emsallerinden daha tekdüze, ancak belçika bölgeleri mimari açıdan daha çeşitlidir. bugün, baarle-nassau ve baarle-hertog'da yaşayanların çoğu çifte vatandaşlığa ve hem belçika hem de hollanda pasaportuna sahiptir. iki ulusun barışçıl bir uyum içerisinde, beraberlik içerisinde yaşama tarzı ülkelerin ilgisini çekmektedir. iki ülke müzakereleri her an devam etmekte olup, toplumun huzuru için çalışmalara devam edilmektedir.


gidip görmeye değer olduğunu düşünüyorum. umarım yolumuz düşer.

kaynak: about baarle-nassau