Hollanda'da 3.5 Senedir Yaşayan Birinin Oraya Dair Edindiği Genel İzlenimler

İsmini hep uzaktan duyduğumuz ülkelerden biri, Hollanda'yı gözünüzde daha somut kılacak kısa bir özeti şuraya bırakıyoruz.
Hollanda'da 3.5 Senedir Yaşayan Birinin Oraya Dair Edindiği Genel İzlenimler
iStock

hollanda'da 3 buçuk senedir yaşıyor ve çalışıyorum. buraya birkaç günlüğüne turistliğe gelmekle yaşamak çok ayrı şeyler, en başta onu bilmelisiniz.

hayat burada basit. iş-yaşam dengesi dediğiniz şey var. işinizi yaparsanız, sisteme girdikten sonra kimse varlığınızı bilmez, çalışır yuvarlanır gidersiniz. politikaya dahil olmanıza gerek yok, sosyal olarak hangi çevreye istiyorsanız ona takılırsınız. huzur var, bireysel özgürlük hat safhada.


her yere bisikletle gidersiniz. her yer yemyeşil, doğa harika. maaşlar avrupa ortalamasına göre iyi. dünyadaki tüm sanatçılar buraya konsere, evente gelir. dünyanın en çok festivali, organizasyonu burada olur.


cinsiyet ve kimlik özgürlüğünü doruklarda yaşarsınız. her zaman yapacak bir şey bulursunuz, 2 kişi ev paylaşıyorsanız, maaşınızla tatile gidersiniz, ay sonu derdi yaşamazsınız. çocuğunuz okula giderse para vermezsiniz.


peki ne zor?

vergiler yüksek, ev fiyatları ve kiralar yüksek evet. sağlık hizmeti kesinlikle kötü. sosyal olarak türk expat çevresi bence en iyi ve girmeniz en kolay çevre, yabancılar da brezilyalı, hintli gibi non-eu insanlarla küçük çevre kurabilirsiniz. dutchlar %99 sizle arkadaş olmayacaktır. arkadaş, aile, tabii ki özleyeceksiniz. yemek kültürü yok, bira kültürü var. hava her zaman yağmurlu, yazın bile.


ama hayat kalitesi olarak bir iskandinavya olmasa da, dünyada ve avrupa'da birçok yere göre ileride olduğunu söyleyebilirim.