Hollywood'un Yakışıklı Yıldızı: George Clooney'nin Çok Yönlü Kariyeri

1990'larda yıldızı parlayıp yakışıklı bir başrol oyuncusu olarak öne çıkmış olsa da, kariyerinde çok daha fazlasına imza attı George Clooney. İşte hayatından satır başları.
Hollywood'un Yakışıklı Yıldızı: George Clooney'nin Çok Yönlü Kariyeri

george clooney... yakışıklı, çekici, yetenekli... hollywood'un önde gelen yıldızlarından biri ama aynı zamanda saygın bir yönetmen ve senarist. 1990'larda yıldızı parlayıp yakışıklı bir başrol oyuncusu olarak öne çıkmış olsa da, kariyerinde çok daha fazlasına imza attı.

aslında clooney'nin ailesinin zaten gösteri dünyası ile bağlantıları var. babası nick clooney, bir radyo ve televizyon muhabiri, teyzesi rosemary clooney de ünlü bir caz şarkıcısı ve aktris. ancak clooney'nin ilk hayali baseball oyuncusu olmaktı. cincinnati reds takımına girmeyi denese de başarılı olamamış ve 21 yaşında oyunculuk şansını denemek için los angeles'a yerleşmiş. kariyerinin başlarında the facts of life ve roseanne gibi popüler sitcom dizilerinde ufak rollerde gözükse de, bu işlerin hiçbiri ona kalıcı bir ün getirmeyecekti. asıl çıkışını 1994'te, sevilen hastane dizisi "er"da canlandırdığı dr. doug ross rolüyle yakaladı.

batman & robin (1997), the peacemaker (1997) ve out of sight (1998) gibi filmlerde rol aldıktan sonra, 1999'da sinemaya odaklanmak için "er"dan ayrıldı. aynı yıl, eleştirmenlerce çok beğenilen three kings filminde yer aldı. bu komedi draması, körfez savaşı'nın sonlarına odaklanıyordu. clooney'nin bir sonraki projesi ise, coen kardeşlerin absürt filmi o brother where art thou? (2000) olacaktı. filmdeki kaçak mahkum rolüyle altın küre kazandı.

karizmatik aktörün bir sonraki filmi ocean's eleven (2001), lüks bir kumarhaneyi soymaya kalkan hırsızlar çetesini anlatıyordu. danny ocean rolündeki clooney, filmin devam halkaları ocean's twelve (2004) ve ocean's thirteen'te (2007) de yer almaya devam etti. ocean's filmleri arasında, clooney aynı zamanda ilk yönetmenlik denemesini confessions of a dangerous mind (2002) ile yaptı. film, hayatına cıa ajanı olarak devam ettiğini iddia eden popüler sunucu chuck barris'e odaklanıyordu.

2006'da clooney, nihayet ilk oscar heykelciğini aldı. syriana (2005) filmindeki sinik cıa ajanı rolüyle en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı. bu kompleks yapılı siyasi gerilim filmi, petrol endüstrisi ve uluslararası politikaya sert bir eleştiri getiriyordu.

aynı yıl, yine ödüle aday olduğu good night, and good luck (2005) ile clooney, hem yönetmenlik hem de senaristlik kariyerinin de ilk adımlarını attı. siyah-beyaz çekilen film, gerçek haber görüntüleri de kullanılarak, ünlü muhabir edward r. murrow'un senatör joseph mccarthy ile olan mücadelesini anlatıyordu. hem syriana hem de good night, and good luck filmleri, clooney'nin giderek yükselen liberal politik aktivizmini de yansıtıyordu. zaten clooney, o yıllarda dünya fakirliği ile mücadele, darfur krizi gibi birçok insan hakları meselesinde aktif olarak çalışmalar yaptığı bir dönemden geçiyordu.

2007'de, büyük eleştirel beğeni toplayan michael clayton, filminde başroldeydi. burada, emekli olması gereken bir avukatı oynuyordu. hemen sonraki yıl, 1920'lerde geçen amerikan futbolu filmi leatherheads'de hem yönetmen, hem de oyuncu oldu. ardından, coen kardeşlerin komedisi burn after reading'de aldatmayı alışkanlık edinmiş bir federal ajan olarak karşımıza çıktı. clooney, aynı sene içinde the men who stare at goats (2009) ile zihin kontrolü konusunda eğitilmiş bir amerikan askerini, çocuk kitabı uyarlaması fantastic mr. fox'ta ise başkarakterin sesini üstlendi.

up in the air'de (2009) insanları işten çıkarma konusunda uzmanlaşmış bir danışmanı, the american (2010) filminde ise italya görevindeki bir suikastçiyi oynadı. siyasi arenanın arka planını acımasız bir dille anlatan the ıdes of march (2011) filminde ise hem yönetmenlik yaptı, hem de önseçimlerde gözü pek bir başbakan adayı oldu.

birbirinin zıttı diyebileceğimiz the descendants (2011) filminde ise, clooney vurdumduymaz bir baba karakterine hayat verdi. karısı komaya girdikten sonra, hayatını gözden geçirmek zorunda kalıyordu. bu rolüyle bir altın küre heykelciği daha kazandı. 2013 senesinde ise, sandra bullock ile birlikte başrolünü paylaştığı bilim kurgu draması gravity'de uzayda bir görev esnasında sorunlar yaşayan astronotlara hayat verdi. sonrasında, 2. dünya savaşı esnasında naziler tarafından çalınan sanat eserlerini toplamaya kalkan monuments, fine arts, and archives (mfaa) ekibinden ilham alan the monuments men'i (2014) yazdı, yönetti ve filmde rol aldı. fantastik tomorrowland (2015) ise, ütopik bir uygarlığa ulaşmaya çalışan insanların hikayesini anlatıyordu.

clooney, yine coen kardeşlerle bir araya geldiği hollywood komedisi hail, caesar!'da (2016) kaçırılan bir film yıldızını canlandırdı. bir sonraki projesi, jodie foster'ın yönetmenliğini yaptığı money monster'da (2016), kendisine yıllarca güvenmiş ve tavsiyelerini dinlemiş bir yatırımcı tarafından stüdyoda rehin alınan ünlü bir ekonomi yorumcusu oldu. clooney, 2017'de coen kardeşlerin senaryosunu adapte ettiği, sigorta dolandırıcılığının ters gittiği 1950'lerde geçen kara komedi suburbicon'ı yönetti. 2019'da ise, joseph heller'in ünlü hiciv romanından uyarlanan mini dizi catch-22'da schiesskopf rolünde karşımıza çıktı. 2020'de yönetmen ve oyuncu olarak bilim kurgu filmi the midnight sky'da, kuzey kutbu'nda tek başına kalmış bir bilim adamını canlandırdı. sonraki yıl, j.r. moehringer'ın kendi hayatını anlattığı anı kitabından uyarlanan the tender bar'ı yönetti. filmde, bir barmen (ben affleck) ve yeğeni arasındaki ilişkiye odaklanıyordu. son olarak ticket to paradise (2022) isimli romantik komedide julia roberts ile birlikte boşanmış, kızlarının evlenmesini önlemeye çalışan eski eşleri canlandırdılar.

clooney, bir yandan da yapımcılığını üstlendiği televizyon ve sinema yapımlarıyla da dikkat çekti. hatta, yapımcılığını üstlendiği argo (2012), en iyi film oscar'ını kazandı. çok yönlü kariyeri nedeniyle 2015'te cecil b. demille ödülü'ne (golden globe'da kariyer ödülü) layık görüldü. 2022'de ise, kennedy onur ödülü aldı.

1989-93 yılları arası aktris talia balsam ile evli olan clooney, bu dönemde tekrar evlenmeye yanaşmayacağını söylemişti. çeşitli ilişkileri de haliyle magazin dünyasının ilgi odağı olmuştu. ancak 2014'te, lübnanlı-ingiliz avukat amal alamuddin ile hayatını birleştirdi. çiftin 2017 senesinde alexander ve ella adında ikizleri oldu.

george clooney, bugün sinemanın en büyük aktörlerinden biri... çekici, havalı, yetenekli... hollywood'un klasik beyazperde yıldızlarını andırıyor. ama o, bundan çok daha fazlası. saygın bir yönetmen, ödüllü bir senarist, insan hakları aktivisti... göründüğü gibi, clooney'nin kariyeri, iniş çıkışlarla dolu ve yıllarca devam edeceğe benziyor.